Český fotbalový fanda jen závidí

Zápasy finálové fáze fotbalového mistrovství Evropy 2020 proběhne ve 12 městech. Jak víme, žádné z nich neleží na území České republiky. Zaslouží si to český fotbalový fanoušek?

Při psaní mé nové knihy Fotbal – historie od počátku do současnosti, která právě vyšla, jsem si mnohokrát připomenul, jakým fenoménem je fotbal ve světě, jak stále sílí a jak my lapáme po vzduchu. Když začalo mistrovství Evropy psát svou historii, závěrečného turnaje se účastnila čtyři mužstva – dnes jich je 24. Radovat ze zápasů se budou diváci ve 12 evropských městech – ovšem v žádném českém.

Je smutnou skutečností, že Česko nemá jediný fotbalový stadion, který by odpovídal požadavkům UEFA. Ponechme stranou země jako Německo, Francie, Anglie, Itálie nebo Rusko. Podíváme-li na státy, které jsou výkonnostně přibližně na úrovni Česka nebo i nižší, zjistíme, že Rumunsko nabídne pro zápasy ve skupině hlediště v Bukurešti pro 54 tisíc diváků, navíc se zatahovací střechou, Budapešť dokončuje Puskás Arénu s kapacitou 68 tisíc míst, Dublin dává k dispozici fotbalový stánek pro 52 tisíc diváků a Kodaň pro 38 tisíc, rovněž se zatahovací střechou.

Český fotbalový fanoušek může jen závidět. A národní mužstvo velice litovat, že nebude mít v žádném utkání podporu domácího prostředí. Přitom když se UEFA rozhodla – částečně i kvůli finanční náročnosti – pro experimentální hrací systém finálového turnaje ME 2020, jímž do projektu zatáhla více zemí, mohla být Česká republika rovněž ve hře. V září 2013 projevila zájem spolu s 31 dalšími fotbalovými svazy, ale přihlášku nakonec nepodala. Musela by dát záruky, že nabídne odpovídající podmínky, především velkokapacitní stadion. Ale úvaha o výstavbě Národního stadionu podle mých informací tehdy ztroskotala už na pražském magistrátu. Hlasy, které hovořily o případném rozšíření nového, v roce 2008 otevřeného stadionu Slavie v Edenu, také brzy utichly.

Slávistický stadion je krásný, reprezentativní, ale pojme necelých 20 tisíc diváků. To je pro domácí ligovou soutěž optimální. Ale jak ukázaly pohárové zápasy s Dortmundem, Barcelonou a Interem Milán, při podobných svátečních událostech by se dala zaplnit i dvojnásobná kapacita. Tak rozsáhle by se ovšem stávající stavba zřejmě rozšířit nedala.

Fotbalová asociace ČR o žádném novém, ani rozšířeném stadionu pro národní mužstvo momentálně neuvažuje. Nahrává jí k tomu i skutečnost, že jen s obtížemi zaplnila dvacetitisícové hlediště v Edenu při nedávném kvalifikačním zápase s Anglií, a duel s Kosovem raději nasměrovala do Plzně, kde je kapacita necelých 12 tisíc míst, aby se vyhnula ostudě způsobené poloprázdnými ochozy.

Pořadatelem Eura 2024 budou výhradně německé stadiony, ale nikde není napsáno, že se UEFA nemůže pro Euro 2028 vrátit k rozšířenému modelu. Bylo by trapné, kdyby se Česko na tuto alternativu nepřipravilo. Chtělo by to ovšem, aby přispěl i český fanoušek tím, že začne brát fotbal nejen jako ryze sportovní, ale také jako společenskou událost, kterou si nemůže nechat ujít.

Autor: Milan Macho | neděle 1.12.2019 18:08 | karma článku: 7,98 | přečteno: 348x
  • Další články autora

Milan Macho

Fotbalové nůžky se rozevírají

15.3.2024 v 19:22 | Karma: 14,78

Milan Macho

Spartě spadl hřebínek

11.3.2024 v 17:50 | Karma: 15,35

Milan Macho

Sparta má zaděláno na double

4.3.2024 v 19:49 | Karma: 9,35

Milan Macho

Sparta zaslouženě vede ligu

18.12.2023 v 19:37 | Karma: 9,33

Milan Macho

Neplodný útok Slavie

8.12.2023 v 12:14 | Karma: 24,94