Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem prováděl na okamurovcích a zemanovcích sociální experiment

Aneb jak snadné je manipulovat určitou skupinu osob. Stačí, když jim dáte to, co chtějí a co podtrhuje jejich vidění světa. Nač se zaobírat fakty, která mohou být diametrálně jiná? Lepší je skandovat s davem a ujišťovat sám sebe.

Výše uvedené faktory ve spojitosti s elementární lidskou hloupostí tak dávají ránu demokratické společnosti. Jelikož úspěšné směřování takové společnosti je závislé od racionality a jisté znalostní úrovně jejích členů. Osobně se domnívám, že demokratickou společnost, ve které je většinový názor utvářen za pomoci dezinformací, manipulací, hoaxů a "šokujících odhalení" z proruských webů, nečeká v budoucnu nic dobrého.

Vydal jsem se tak do bludných vod sociální sítě Facebook, abych si osobně vyzkoušel důvtip, resp. jak snadné je manipulovat některé naše spoluobčany pomocí byť sebehloupější dezinformace.

K provedení experimentu mě inspiroval jistý uživatel Facebooku se jménem Jaromír Broulík. Ten 21. února 2017 na svém profilu publikuje po internetu již několik let kolující obrázek tzv. chebského vláčku obsypaného prý migranty vyhoštěnými k nám z Německa.

Broulík dodává, že to je Cheb tento týden, tedy v únoru (všimnout si můžeme např. zelených listnatých stromů, které jistě v zimě v Chebu mají), a nechybí samozřejmě "vlastenecký" popisek, že ČT a další TV o této "pravdě" mlčí.

Podle Broulíka ale samozřejmě ve zprávách melou nesmysly, kterým snad věří jen pan premiér. U správného internetového "vlastence" rovněž nesmí chybět výzva "Posiléj dál !!!!!!!!". Výsledek: 2180 sdílení, protože ČT o takové převratné informaci samozřejmě mlčí a skutečná "pravda" tak musí vyjít najevo až na Facebooku.

Chebský vláček

Kromě zelených stromů pro objasnění hoaxu, že jde o fotomontáž, se můžeme podívat i na následující obrázek.

Cheb nebo Indie?

Proč zrovna okamurovci a zemanovci?

Kdo téma tvorby, konzumace a šíření hoaxů a dezinformací sleduje, lehce zjistí, že právě příznivci těchto dvou politiků jsou v dané oblasti doslova mistry. Ve skupině Fanklub Tomia Okamury si např. "vlastenci" sdílí odkaz na zaručeně "pravdivý" článek z proruského dezinformačního webu Aeronet a "vlastenecká" diskuse tak na sebe nenechá dlouho čekat viz náhled níže.

"Vlastenecká diskuse" u okamurovců

Hoaxy a dezinformace cílí především na osoby, které se rády nechají emočně vtáhnout do děje a které již fakta tolik nezajímají. Důležitá je kontroverze a faktor "být šokován". To vše doprovází nižší úroveň všeobecného přehledu a znalosti souvislostí, což dezinformačním kampaním napomáhá.

Jedna z mých internetových "fanynek", jak jinak než s "vlasteneckým" odznáčkem agent Kremlu na profilové fotografii, např. věřila hoaxu, že Evropská unie chce zrušit písmeno Ř. Agentka Kremlu Miliánová např. dále tvrdí, že za komunistů bylo lépe, protože např. zdravotnictví bylo zdarma. S tezí bychom tak mohli souhlasit tehdy, pokud by všechen zdravotnický personál pracoval bez nároku na mzdu a veškeré vybavení (nemocnice, léky, sanitky atd.) by se zdarma sneslo z nebe. 

EU chce zrušit Ř

Elementární hloupost a nedovzdělanost určité skupiny osob je tak doslova živnou půdou pro různé dezinformace a hoaxy, kdy obojího samozřejmě využívají jisté politické subjekty ve svých kampaních viz např. Okamurovci chyceni do dezinformační pasti.

V kauze "Ř" nezůstal pozadu ani známý podporovatel Miloše Zemana senátor Doubrava, který ale není pouhým internetovým diskutérem, ale osobou ovlivňující legislativu této země.

Doubrava

Pokud se ale vrátíme k šiřiteli vlakového hoaxu Jaromíru Broulíkovi, na jeho profilu můžeme vidět sdílené různé projevy Tomia Okamury.

Okamura

Chybět u Broulíka nesmí ani "vlastenecké" tzv. Parlamentní listy (nejsou parlamentní ani listy) a další tzv. alternativní média.

Parlamentní listy

A kde je Okamura a tzv. Parlamentní listy, nesmí chybět ani Miloš Zeman prezentovaný jako spasitel národa pomocí bizarních koláží.

Žižka a Zeman
Sv. Václav, Hus, Komenský a Zeman

A kde je Okamura, tzv. Parlamentní listy, Zeman, tam se to neobejde ani bez ruského prezidenta Vladimira Putina.

Putin

Preference Jaromíra Broulíka tak ukazují, že právě okamurovci a zemanovci mohou být vhodným materiálem ke studiu.

Zajímavý byl rovněž případ, kdy zemanovci bránili falešný profil Miloše Zemana v domnění, že se jedná o profil pravý viz Pravý zemanovec hájí prezidenta za každých okolností.

Pokud se někdo cítí dotčen, že si selektivně vybírám a neprovádím experiment plošně, samozřejmě ho může provést i v různých skupinách "pražské kavárny" atp. Výsledky si rád přečtu.

Sociální experiment

Experiment spočívá v testování informační gramotnosti zapojených osob z fanouškovských Okamuru či Zemana podporujících skupin na Facebooku. Do nich byly umístěny méně či více rozpoznatelné dezinformace a následně studovány reakce. Jelikož jsem osoba pro některé "vlastence" již známá a těžko bych do tohoto experimentu mohl vstupovat se svým skutečným profilem, byl vytvořen po vzoru různých tzv. alternativních webů viz Skrytá mainstreamem cenzurovaná "pravda" jedině od proruských webů a od falešných profilů profil falešný.

Pro navození jeho důvěryhodnosti tak byly využity obrázky "milovaných vůdců", vzdělání z "Vysoké školy života" a několik uploadovaných projevů zmíněných "vůdců" a odkazů na proruské weby, které mají okamurovci i zemanovci v oblibě.

Falešný profil

Již během výběru různých prookamurovských či prozemanovských skupin bylo zajímavé sledovat, kým jsou tyto skupiny spravovány. Mezi administrátory skupin tak můžeme vidět roztodivné figury.

Např. u skupiny Podporujeme svého prezidenta Miloše Zemana můžeme mezi správci nalézt bizarního komunistu a antisemitu Tomáše Ploce, proruského aktivistu Pavla Matějku (dříve jedna ruka s Jelenou Vičanovou), který kandidoval do Senátu za obvod Mělník, kde za sládkovce obsadil sympatické poslední místo, Jana Boučka jak jinak než s "Vysokou školou života"...

Správci

... či Věru Řezníčkovou, která se proslavila "nájezdem" na Pražský hrad a je rovněž autorkou adoračního dopisu prezidentu Putinovi, ve kterém nesmí chybět ani Ilumináti a jejich útoky vůči ruskému prezidentovi a Rusku.

Otevřený dopis

Tímto bych chtěl poděkovat zakladatelům a administrátorům sledovaných skupin za jejich práci, jelikož bez ní bych nemohl svůj experiment realizovat. A také chci poděkovat všem, kteří se ho byť v nevědomí zúčastnili. 

Experiment Kalouskova vila

Jelikož nejsem internetový "vlastenec" typu Jaromíra Broulíka a nejsem ani proruský web či politik stavící svoji kampaň na vykonstruovaném zastrašování a vyvolávání nenávisti, volil jsem pro experiment takový obsah, který neohrožuje bezpečnost občanů.

Samozřejmě bych mohl v grafickém editoru na panorama Labe v Děčíně přimalovat lodičku s Afričany s vysvětlením, že nám Němci posílají migranty po Labi z Drážďan. K tomu by stačilo dodat "posílej dál" a že ČT o tom mlčí a jistě bych dosáhl podobných ne-li vyšších hodnot sdílení jako Broulík s chebským vláčkem. Či bych mohl stáhnout a nahrát fotku amerických vojáků s vysvětlením, že fotografie pochází ze Švédska, kde se americká armáda chystá u švédsko-ruské hranice na válku s Ruskem. Řadu "vlastenců" by tak jistě nezajímalo, že Švédsko a Rusko společnou hranici nemá. Ale jak jsem napsal výše, nechci nikoho strašit byť je jakékoliv inteligence.

Miroslav Kalousek je pro takové studium ideálním "terčem", jelikož je vykreslován jako osoba, která může za veškeré problémy v životě obyčejného českého člověka. Dokonce do té míry, že ho na předvolebních plakátech museli "zastavit" zemanovci tak, že ve volbách v roce 2013 získali 1,51 % zatímco Kalousek 11,99 %.

Zastavili jsme Kalouska

A Miroslav Kalousek mi jistě odpustí, že jsem si ho vzal na paškál, jelikož

  1. věřím, že by se propůjčil k studiím věnujícím se informační gramotnosti obyvatelstva,
  2. mezi nekritickými obdivovateli Tomia Okamury a Miloše Zemana své podporovatele opravdu nenajde
  3. a navíc je již zvyklý, že za všechna příkoří v životě českého člověka může jen on sám a nikoliv onen dotyčný či dotyčná.
Za všechno může Kalousek

Kalouskova vila nebo vila Tugendhat?

Podporovatelé Tomia Okamury a Miloše Zemana se často označují za vlastence. Dle mého názoru, pokud se někdo označuje za vlastence, nemělo by mu dělat problém rozpoznat české památky figurující na seznamu UNESCO.

Do prookamurovských a prozemanovských skupin jsem tak vložil fotografii vily Tugendhat s popiskem, že se jedná o vilu Kalouska v Bechyni a doplnil ji pro "vlastence" tak atraktivní rétorikou, že ČT o tom mlčí a chybět nesmí ani tolik populární víčka.

U okamurovců

Na obrázku výše tak můžeme vidět, že u Okamurovců si všimli poměrně brzy, že se nejedná o Kalouskovu vilu, ale o vilu Tugendhat. Nicméně ani tyto rozkrývající komentáře v úvodu nebrání dalším "vlastencům" spílat Kalouskovi s tím, že dům pobere dost migrantů a že Kalouskovi není hanba.

Uživatel Dagmar Domcekova uvádí, že tohle zrovna není jeho vila, ale že ta skutečná na netu kolovala a že to bylo něco. Měla prý hodnotu přes 60 000 000.

Ano, na netu skutečně kolovala taková vila. Konkrétněji teda kolovala na proruských webech a jednalo se o prezentaci, do které byly vloženy fotky domu na prodej pořízené realitní kanceláří kdesi v Beverly Hills. Prezentace byla označena, že jde o dům Kalouska. Ale pro paní Dagmar to samozřejmě je dostačující skutečnost. Ostatně jak můžeme vidět výše a následně i níže, stačí pouze stáhnout fotku z internetu, k tomu přidat popisek, který u někoho potvrzuje již předem daný konkrétní názor a následně je vše vyhodnoceno jako pravdivé.

U zemanovců je situace podobná. První příspěvek s tím, že se nejedná o vilu Kalouska se objevuje později, ale i tak nebrání v tom, že řada dalších osob na Kalouska nadává hledíce na vilu Tugendhat.

Zemanovci

Na obou obrázcích si můžeme všimnout i nejčastějších emotikonů, kdy nejvíce používaným byl emotikon rozhořčení resp. naštvání.

Příspěvek s vilou Tugendhat jsem vložil do více skupin a v jedné prozemanovské skupině došlo vyloženě k festivalu lidové tvořivosti. Co čert nechtěl, musel jsem na nějakou dobu odejít od počítače a příspěvek byl mezitím smazán. Zůstala tak jakási rezidua pomocí notifikací v emailu viz níže.

U zemanovců

Objevují se tak vyloženě "vlastenecké" reakce a nejvíce pozoruhodné byly příspěvky, kdy fotku vily Tugendhat s tím, že je Kalouskova, zemanovci komentují, že se konečně na Facebooku ukázala pravda, jak Kalousek lže. Věčná škoda, že byl příspěvek smazán, jelikož komentáře lze hodnotit jako galakoncert zemanovců a národní bohatství.

"Vlastenci" rovněž rádi sdílí a tak se můj příspěvek objevil jako hotová věc i na konspirační stránce Záhady, mystéria a tajemno vedle dalšího zaručeně "pravdivého" příspěvku: "Zde máte černé na bílém důkaz o cílené islamizaci Evropy a plány EU ve spolupráci s USA..."

Záhady

Pro okamurovce i zemanovce jsem připravil i další cvičení. A pokud budeme pomocí mnou získaných výsledků hodnotit tyto dvě skupiny, okamurovci jsou na tom v informační gramotnosti a všeobecném přehledu o něco lépe. Okamurovce reprezentují i mladší ročníky, zatímco v prozemanovských skupinách k mým příspěvkům přispívali zejména osoby starší, jejichž práce s informacemi bývá zpravidla problematičtější.

Kalouskova vila nebo Mynářova vila?

Svůj experiment jsem posunul ještě dále. Vila Tugendhat je poměrně známá. Ale co teprve taková vila oblíbence Miloše Zemana Vratislava Mynáře? Další příspěvek tedy vyobrazoval pražskou vilu bezprověrkového prezidentova kancléře a byl nahrán do skupin k zemanovcům s tím, že jde opět o vilu Kalouska.

U zemanovců

Zemanovci tak hledí na dům kancléře a oblíbence Miloše Zemana a spílají Kalouskovi. Že nejde o vilu Kalouska, ale o vilu Mynáře, si všímá Daniel Geisler a rovněž dohledává i zdroj obrázku, což je otázka několika vteřin. Ale proč by si zarytí zemanovci cosi ověřovali, když si mohou zanadávat, že?

Zaměřil jsem se tedy na Daniela Geislera vzhledem k tomu, že jeho profil je dá se říci neobvyklým pro klasického fanouška Miloše Zemana. Chybí odkazy na proruské weby, "Vysoká škola života" atp. Zeptal jsem se ho, co tedy v takové skupině dělá.

Dotaz na Daniela Geislera

Dotyčný tak uvádí, že jeho motivací je vyvracení blbostí, co tam zemanovci sdílí.

Ale otázkou je, zda zemanovci mají zájem o to, aby jim někdo pomáhal a uváděl informace na pravou míru. Nebo zda jen chtějí to, co zapadá do jejich světanázoru a mohou tak opěvovat svého guru a zanadávat si na vše ostatní. Na to Daniel Geisler reaguje, že ho většinou z takových skupin vyrazí.

Dotaz na Daniela Geislera

U dalších zemanovců již tento "Geisler faktor" chybí. Podívat se tak můžeme na rozhořčené zemanovce, kteří při pohledu na vilu Vráti nadávají Kalouskovi. A také můžeme vidět marné snahy těch, co se snaží ostatním vysvětlit, že příspěvek není věrohodný.

U zemanovců

Kalouskova vila nebo Zemanova tvrz?

Abych tento výzkum, jenž ukazuje o českých VOLIčích mnohé, dohnal ad absurdum, vzal jsem fotografii tvrze Miloše Zemana v Novém veselí na Vysočině a prezentoval ji, že jde o zámeček Kalouska. Zde bychom se tak mohli domnívat, že většina zemanovců by aspoň mohla znát, kde Miloš Zeman přebývá. Nicméně jak to dopadlo a jak byla komentována Zemanova tvrz? Vychutnejte si tak toto vlákno resp. galakoncert zemanovců níže.

Zemanova tvrz

A pokračování, jelikož CMS při takto velkém obrázku deformuje rozlišení.

Zemanova tvrz pokračování

Závěrem

Manipulovat a ovlivňovat mínění nemalé skupiny osob je neskutečně snadné. Stačí si vymyslet nějaký příběh, se kterým dotyční vnitřně souhlasí, který potvrzuje jejich předsudky a následně jim ho servírovat. Vezmou ho jako autentický a o nějaká "zbytečná" a jejich přesvědčení odporující fakta nemají zájem.

A to samozřejmě dobře vědí naši "vlastenečtí" politici a další tvůrci dezinformačních kampaní u nás i ze zahraničí a byli by hloupí, pokud by nevyužili hlouposti hlupáků. Jejich volební hlas má přece stejnou váhu jako hlas vysokoškolského profesora.

Pokud se někdo z "vlastenců" cítí dotčen, uražen, naštván, že se nachytal a že si z někoho střílím tím, že jsem jen stáhl fotografii z internetu a opentlil ji vymyšleným příběhem, prvně se podívejte na následující fotografii z "vlastenci" tolik milovaných tzv. Parlamentních listů.

Ta byla na Facebooku tzv. Parlamentních listů publikována v roce 2017 s jednoduchým popiskem "Francie".

Manipulace tzv. Parlamentních listů

Jenže co čert nechtěl, tato fotografie nemá nic společného s Francií a ani s rokem 2017.

Pochází totiž z Indie a je z roku 2010. Tedy tzv. Parlamentní listy dělají v podstatě pouze to, co jsem udělal já s vilou Kalouska.

Původní fotografie

Ale samozřejmě platí...

Nikdo vám nevnucuje...

Pozn. Nahrané příspěvky pro provedení experimentu byly mnou následně smazány a nejsou tak dostupné.

Autor: Roman Máca | pátek 31.3.2017 10:40 | karma článku: 47,40 | přečteno: 57606x
  • Další články autora

Roman Máca

Otevřený dopis České televizi

Situace na naší mediální scéně mě nenechává klidným, a proto jsem se rozhodl napsat otevřený dopis České televizi.

4.2.2019 v 12:35 | Karma: 41,57 | Přečteno: 15476x | Diskuse| Média

Roman Máca

Tak trochu jiná reportáž z Prague Pride 2018

V sobotu jsem se zúčastnil Prague Pride, resp. jedné „doprovodné akce“. Tou „doprovodnou akcí“ byla protidemonstrace, kterou svolali neonacisté z tzv. Národní obrody a bylo to vskutku výživné.

13.8.2018 v 10:08 | Karma: 44,85 | Přečteno: 65606x | Diskuse| Společnost

Roman Máca

Ovčáčkův svět: Prokazatelné ruské lži o Zemanovi nevadí, z ČT a Respektu se může pominout

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vytáhl do další bitvy s Českou televizí a s týdeníkem Respekt. A ani na mě tentokrát nezapomněl. Prý jsem autorem dezinformace, kterou média nekriticky převzala.

24.5.2018 v 11:07 | Karma: 45,12 | Přečteno: 10872x | Diskuse| Politika

Roman Máca

Podivuhodné vztahy u sponzorů Miloše Zemana: miliardář a právníci u ruského konzulátu...

Spolek Přátelé Miloše Zemana z velké části financuje (ne)kampaň za zvolení Miloše Zemana. Figurují v něm jména jako Mynář, Nejedlý, Srp, Veleba, Galuška. Parta je to skutečně zajímavá a podivuhodní jsou i její sponzoři.

26.1.2018 v 7:42 | Karma: 48,50 | Přečteno: 68950x | Diskuse| Politika

Roman Máca

Bláznivý předvolební příběh: Zeman je hrdina Churchill, Drahoš zrádce Chamberlain

Po prvním kole prezidentských voleb se již naplno rozbíhá dezinformační kampaň proti Jiřímu Drahošovi. Její součástí jsou i skutečně zvláštní přirovnání jednotlivých kandidátů k historickým osobnostem.

17.1.2018 v 14:11 | Karma: 41,39 | Přečteno: 7427x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Slunečno vydrží až do poloviny týdne, tropické teploty padnou v pátek

24. června 2024  6:25

V pondělí a v úterý bude slunečno, odpoledne může přechodně přibývat mraků, srážky se ale Česku...

Vyzývám Čínu, aby uznala realitu. Prezident Tchaj-wanu navrhuje jednání

24. června 2024  6:16

Podle tchajwanského prezidenta Williama Laje Čína nemá právo postihovat obyvatele ostrova nebo...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

  • Počet článků 91
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 10878x
Jedinec zabývající se problematikou bezpečnosti internetu, sociálních sítí, mediální manipulace a obecně témat, která považuji za aktuální a potřebná. Také trochu cestovatel a dobrodruh. Přežil jsem týden v Nigérii, konflikt na východní Ukrajině a zemětřesení v Ázerbajdžánu. Věčný student cizích jazyků, celoživotní sportovec a příležitostný kuchař.

Věřím, že moudrost, slušnost a lidská vzájemnost je tou správnou cestou.

„Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.“ (TGM)

Sledovat mě můžete také na Twitteru.

Seznam rubrik