Lukáš Macek
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lukáš Macek
Lekce pro a ze Sarkozyho
Výrok Nicolase Sarkozyho o „relokalizaci“ automobilové výroby z České republiky do Francie je nesmysl – z ekonomického i politického hlediska. Všichni, kdo jej označili za nehorázné porušení logiky Evropské unie, mají pravdu.
Lukáš Macek
Pane premiére Topolánku, přestaňte si stěžovat, začněte dělat!
Premiér Topolánek v dnešním rozhovoru pro MFDnes řekl: „K opatřením typu šrotovné jsem já skeptický. Domnívám se, že pokud nedojde k nějakému celoevropskému řešení, neprotekcionistickému, které bude plošné, tak to na vládě neprojde. (...) Pokud to nebude evropské systémové řešení, budu hlasovat proti šrotovnému. V dané chvíli mi to připadá chybné, přestože to už řada států dělá. Je to krok velmi pochybný, který navíc nevede k nějakému řešení.“ Zcela s ním souhlasím. Ale proboha copak není předsedou Evropské rady? Není snad na něm a na české vládě, aby přicházela s návrhy na to, co má EU jako celek dělat?
Lukáš Macek
Medaile pro naše poslance
Úterní rozprava o Lisabonské smlouvě v Poslanecké sněmovně opět stála za to, byť byla nakonec celkem krátká a zase bez výsledku... Navrhuji zde malý stupínek vítězů ve čtyřech kategoriích, v nichž naši poslanci rádi soutěží (a na světové úrovni!): střelba vedle, nehoráznost, trapnost a neznalost.
Lukáš Macek
Pozoruhodná logika poslance Proseka
Pan poslanec Prosek z ODS patřil k médii citovaným řečníkům z včerejší rozpravy o Lisabonské smlouvě v Poslanecké sněmovně. Kromě toho, že zopakoval řadu chybných tvrzení, na která jsem zde již reagoval (zejména oněch vyfantazírovaných 50 nových kompetenčních oblastí, které by prý Lisabonská smlouva předvedla „do Bruselu“ – stále čekám na jejich jmenovitý seznam!), mne zaujala jedna, dost typická pasáž. Kritika Lisabonské smlouvy na základě srovnání s ústavou USA. Toto srovnání je však nesmyslné a v ústech poslance ODS navíc nehorázné.
Lukáš Macek
Ještě k Entropě
Když se míchá umění s politikou, většinou to končí špatně. A je to i případ plastiky Entropa. Bylo toho už napsáno hodně, tak jen pár (opožděných) poznámek.
Lukáš Macek
Přebije zkušenost z plynové krize úctu k otci zakladateli?
Účinkování v rusko-ukrajinsko-evropské plynové krizi bylo zatím nejpovedenějším momentem českého předsednictví. Premiér Topolánek i ministr Říman sehráli vcelku dobře svou evropskou roli. Byť to bohužel nedokázali ani z 10% tak dobře prodat evropským médiím, jako to uměl jejich předchůdce Sarkozy. A byť to, co v první chvíli vypadalo jako velký úspěch, potom poněkud vyšumělo. Ještě že Putin nechytil Topolánka za slovo, náš premiér by býval musel v Moskvě zůstat dobrých deset dní... Na celé této epizodě je však nejzajímavější, jak přirozeně vláda v krizové situaci vsadila na karty, které jsou v přímém rozporu s euroskeptickou mantrou naočkovanou ODS lidmi jako Václav Klaus či Jan Zahradil.
Lukáš Macek
Náš politický cirkus aneb festival nezodpovědnosti
Lidé z Hradu mohou naše předsednictví EU zlehčovat, jak chtějí, ale faktem je, že je to vzácné období, kdy se česká politická reprezentace dostává do středu celosvětové politiky. Zda tam budou za figuranty či za platné hráče, to záleží především na nich. Ale nejde jen o příležitost „být u toho“. Pokud to myslíme se svým členstvím v EU vážně a chceme se tam co nejlépe prosazovat, je předsednictví jedinečnou příležitostí, jak nasbírat nebo naopak poztrácet svůj politický kapitál v tomto „klubu“. Zkrátka je to důležitý moment a pokud existuje nějaké období, kdy by se čeští politici mohli snažit si trochu zahrát na státníky, tak je to nyní. Čeho jsme svědky?
Lukáš Macek
Bruselský moloch za 188 Kč
Z některých komentářů na tomto blogu čiší iracionální děs z EU, popisované dotyčnými jako obludný a zlovolný moloch. Tato emotivní, skoro až mystická poloha znemožňuje věcnou debatu: když je cosi pro někoho absolutním zlem, prostě proti tomu všemi prostředky bojuje a veškeré nuance a nehodící se věcné argumenty pro něho musí jít stranou. A kdo mu odporuje, je nepřítel a zaprodanec...
Lukáš Macek
K novoročnímu projevu Václava Klause
Často zde ostře polemizuji s názory a tvrzeními Václava Klause o EU. Dnes ale rád napíšu něco pozitivního: umírněný tón jeho novoročního projevu je slibným příspěvkem k úspěchu českého předsednictví EU. Jak už jsem tu psal, jsou dva Klausové: prezident České republiky a (anti)euroaktivista. 1. ledna k nám promluvil ten první. Nezapřel toho druhého, což po něm nelze chtít, ale udělal to decentně. Pokud by takto vystupoval i nadále, byla by to dobré nejen pro naše předsednictví, ale pro politickou debatu o EU obecně.
Lukáš Macek
Klausovo matení „začátečníků“ aneb předčasný Silvestr v MFDnes
K „manuálu pro začátečníky“, který o Lisabonské smlouvě sepsal Václav Klaus pro MFDnes (27/12/08) se ještě asi vrátím podrobněji. Ale dnes aspoň stručně o jedné evidentně nepravdivé informaci, kterou tam děsí „začátečníky“.
Lukáš Macek
Kdo to je „Brusel“?
Znáte ty věty: „Brusel rozhodl..." „Brusel nám nařídil...“ Skepse k EU by asi poklesla, kdyby se u veřejnosti přestal vytvářet dojem, že v Evropské unii rozhoduje jakási tajemná, gigantická a nikomu neodpovědná struktura plná úředníků jménem „Brusel“. Je samo sebou, že tato ďábelská struktura si vymýšlí jednu zlomyslnost za druhou, jak ubližovat národům Evropské unie nebo jim aspoň komplikovat život.
Lukáš Macek
„Pana prezidenta si od cizáků rozvracet nedáme!“
Nedávno se v Irsku Václav Klaus nechoval jako prezident na státní návštěvě, ale jako euroskeptický aktivista. Jako českého občana mne to příliš netěší (měl tam jet soukromě a za své peníze), ale jako zastánce politické integrace v EU to beru. Stejně tak není diplomatické, když hlava státu veřejně uráží partnerské země a organizaci, jejímž jsme členem na základě své svobodné vůle. Ale prosím, máme prezidenta – intelektuálního provokatéra. Je však velmi, ale opravdu velmi nedůstojné, když se před reakcemi na své provokace schovává za majestát funkce prezidenta republiky.
Lukáš Macek
Český ostrov svobody v socialistické EU?
Naši eurofobové s oblibou označují Evropskou unii za „socialistickou“, srovnávají ji s RVHP a se SSSR, apod. Přívlastek „socialistická“ používají většinou bez jakéhokoli argumentu – jako kdyby to byla samozřejmá a všeobecně uznavaná skutečnost. Kdo zažil debatu před referendem o euroústavě ve Francii, kroutí hlavou: „ne“ euroústavě tam totiž zvítězilo především kvůli levicové kampani proti „ultraliberální“ EU...
Lukáš Macek
Lisabon – ano či ne? Test pro normální lidi
Argumentace zastánců a odpůrců Lisabonské smlouvy se často míjí, neboť každý uvažuje na základě úplně jiných prvotních předpokladů. Řada lidí se přitom ptá, zda mají být pro či proti Lisabonu, aniž by měli čas a chuť stát se experty na EU. Asi nejlepší odpovědí na jejich otázku tak je vrátit se k jádru věci a jasně vyexponovat základní střet o evropskou integraci, ke kterému se nakonec vždy v debatě o Lisabonské smlouvě opět dostaneme. Mnohem více než dílčí novinky, které smlouva přináší, jsou to právě základní postoje k EU jako takové, které pro každého z nás určují, zda v Lisabonské smlouvě vidíme pozitivní posun vpřed nebo smrtelné nebezpečí pro svůj národ.
Lukáš Macek
Václav Klaus, bruselský zpravodaj rádia Jerevan
Ve velkém rozhovoru s Viliamem Buchertem pro MFDnes Václav Klaus obšírně mluví o svých výhradách k Lisabonské smlouvě. Chybí tam jen závěrečná věta: „pro rádio Jerevan, Václav Klaus, Brusel“.
Lukáš Macek
ODS a EU: chytrá Horákyně místo Bad Godesbergu
V roce 1959 se západoněmecká SPD na svém sjezdu v Bad Godesbergu rozhodla opustit marxistickou ideologii, což jí otevřelo cestu k vládní odpovědnosti. „Provést svůj Bad Godesberg“ se stalo pro evropskou levici pojmem. Obzvlášť ve Francii, kde socialisté „svůj Bad Godesberg“ stále výslovně a jednoznačně neprovedli. Nezbránilo jim to sice v návratu k moci, ale dostalo je to do schizofrenní situace, kdy mezi jejich oficiální ideologií a vládní praxí zeje propast. ODS má stejný problém. Jen nejde o marxismus, ale o klausovský radikální euroskepticismus.
Lukáš Macek
Stručně a jednoduše: proč je Lisabonská smlouva dobrá
V záplavě nesmyslů a lží, které o Lisabonské smlouvě šíří její odpůrci, mají její zastánci tendenci zůstávat u vysvětlování, proč tato smlouva není špatná, resp. proč není horší, než smlouvy dnešní. Jeden z čtenářů článku o neplatnosti prezidentovy argumentace před Ústavním soudem mi právem namítl: to, že Lisabonská smlouva neškodí, je trochu málo. Proč je lepší než současný stav?
Lukáš Macek
Suverenita... nebo „suverenita“?
V roce 1938 bylo Československo suverénním státem. V Mnichově naši zástupci čekali v předpokoji, až se o nás velmoci dohodnou.
Lukáš Macek
Zápas roku: Klaus 2008 vs. Klaus 1996
V lednu 1996 Václav Klaus předal italskému předsednictví EU oficiální přihlášku České republiky do EU. Rád se na to odvolává, když potřebuje zdůraznit své „evropanství“ – třeba 8. února 2008 ve Španělském sále.
Lukáš Macek
Opravdu ty své právníky vyhoďte, pane prezidente!
Jeden z čtenářů článku o objektivně chybném argumentu Václava Klause proti Lisabonské smlouvě mne vyzval, abych se věnoval i dalším bodům prezidentovy kritiky. Již jsem psal o otázce váhy našeho hlasu v Radě. Posviťme si nyní na jádro prezidentovy argumentace před Ústavním soudem.
Lukáš Macek
Oslabí nás Lisabon?
Lisabonská smlouva prý přinese oslabení ČR o 50%. Co je na tom pravdy?
Lukáš Macek
Pane prezidente, vyhoďte své právníky!
V „odpovědi prezidenta republiky Ústavnímu soudu ohledně Lisabonské smlouvy“ z 5. 6. 2008 (zveřejněné na osobních stránkách Václava Klause) lze nesouhlasit se spoustou věcí. Ale za pozornost stojí fakt, že jeden z argumentů stojí na prokazatelně nesprávném tvrzení.
Lukáš Macek
Naši ministři v Bruselu
Od 1. ledna 2009 bude Radě ministrů Evropské unie (tedy jedné z nejdůležitějších institucí EU) předsedat zástupce České republiky. Má-li mít dostatečnou autoritu vůči svým partnerům, nejenže by se této role měl vždy chopit ministr osobně, ale měl by také mít dostatečnou zkušenost s tím, jak to v Radě chodí, znát se s většinou svých 26 kolegů, mít přehled o tématech, kterými se Rada v poslední době zabývala. S ohledem na blížící se předsednickou roli proto platí dvojnásob, že naši ministři by se měli účastnit všech zasedání Rady. To platí i obecně, bez ohledu na předsednictví. Chtějí-li účinně prosazovat zájmy České republiky, měla by pro ně účast na zasedáních Rady být samozřejmostí. Podívejme se tedy, jak na tom byli naši ministři v Radě EU s „docházkou“ od ledna do půlky listopadu 2008.
Lukáš Macek
Obhajoba euroobčana Klause
Na Václava Klause se sesypala kritika ohledně jeho irského výletu. Nemohu si odpustit přispěchat mu na pomoc. A to právě proto, že věřím v přesný opak toho, co o Evropské unii hlásá on.
předchozí | 1 2 3 4 5 | další |