Zachraňme žárovky!

To, čeho jsem se obával, se zřejmě naplní. Protižárovková nákaza se rozšíří i k nám. Zákaz bude pravděpodobně ustaven pro celou Evropskou unii - již se to dohodlo mezi ministry, Evropská komise nyní připraví návrh nařízení. Proto vyzývám všechny, kterým to není lhostejné: nenechme si žárovky vzít.

Žárovky nepatří mezi příliš účinné zdroje světla - na viditelné světlo přemění jen několik procent spotřebovávaného výkonu, drtivá část se přemění v teplo. To vede k jednoduché úvaze: když se všechny žárovky nahradí něčím účinnějším (zářivkami, výbojkami, LED), ušetří se spousta energie. Jenže tak jednoduché to zase není.

Než se dostanu k tomu, na jaké problémy zákaz žárovek narazí, ještě mnohem více mi vadí sám fakt, jak k tomu EK a ministři přistupují. Jedním slovem: vrchnostensky. "My nařídíme, vy se podřiďte." Ptal se někdo občanů, zda takový zákaz chtějí? Neptal. Podobně, jako u mnoha jiných věcí. Přitom jsou to právě občané zemí EU, kdo celou tu legraci zaplatí.

Ale jsou tu i ryze praktické záležitosti, které vyvstávají, pokud se uvažuje o zákazu žárovek. Podívejme se na ně:

  • Zářivky a výbojky obsahují jedovaté látky, které se při případném poškození (nebo vyhození staré zářivky do směsného odpadu) dostanou do životního prostředí. Větší podíl zářivek znamená více emisí těchto látek do přírody. Zabýval se tím vůbec někdo?
  • Je mnoho míst, kde se svítí jen zřídka a/nebo vždy jen po krátkou dobu. Na taková místa je žárovka vhodnější, protože znamená malé finanční náklady, ale i menší zátěž životního prostředí, než při použití jiného zdroje.
  • Jak to bude u svítidel s historickou hodnotou, kde jsou vlastnosti světelného zdroje důležitou složkou celkového dojmu? To budou žárovky nahrazovány zářivkami/výbojkami i tam? Anebo to bude na zvláštní povolení?
  • Jak se to bude řešit třeba ve filmových nebo fotografických ateliérech, kde bude žárovkové světlo potřeba? Budou mít tvůrce úplně smůlu, anebo to zase bude na nějaké povolení?
  • Co se svítidly, u kterých výrobce označuje jako jediný použitelný zdroj žárovku (např. je vysloveně zakázáno použití zářivky)? Tato svítidla se vyhodí a nahradí novými?
  • Jak to bude u autožárovek? Každý světelný zdroj musí mít homologaci, žádné nežárovkové zdroje zatím pro použití místo žárovek (jako náhrada za ně) nebyly homologovány. Bude se muset homologovat celá škála světelných zdrojů, kdo tuto homologaci zaplatí? Čím se nahradí stávající halogenové žárovky, pro něž jsou navrženy vyráběné reflektory? Totéž třeba semafory, železniční návěstidla atd.
  • Jak se bude zákaz stavět k dovozu? Bude dovoz zakázán zcela (žárovky se posunou na roveň drogám nebo zbraním), bude povolen pouze individuální dovoz, nebo i hromadný, ale pouze na zvláštní povolení?
  • Bude následovat zákaz petrolejek, olejových a plynových lamp, loučí, svíček atd.? Logiku by to mělo - plynových lamp v poslední době opět přibývá (byly zvoleny např. pro osvětlení Karlova mostu v Praze), v domácnostech se objevuje mnoho olejových lamp atd. Jde o velmi nehospodárné zdroje, takže by je mohl brzy potkat stejný osud jako žárovky. Podobně by mohly být zakázány také primární články ("nenabíjecí baterie") s jejich povinným nahrazením akumulátory - jde v zásadě o ekvivalentní situaci jako u žárovek.

Osobně vůbec nic nemám proti moderním úsporným zdrojům. Výbojkám, zářivkám a zejména LED velice fandím a používám tyto zdroje všude tam, kde to má smysl. Lze tak ušetřit dost peněz. Ovšem čemu rozhodně nefandím, je vskutku fanatický boj proti žárovkám, jehož jsme svědky. Fanatický boj, který nepředkládá žádná konkrétní fakta (kolik to koho bude stát atd.), ale který je postaven jen na tezi "my to tak chceme".

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Jelínek | sobota 11.10.2008 18:36 | karma článku: 46,29 | přečteno: 16542x