Nemám rád Flash a JavaScript

Velice nerad navštěvuji webové stránky, kde se vyskytuje Flash nebo JavaScript (v horším případě obojí). A to přestože obě technologie považuji za zajímavé a důležité.

JavaScript je programovací jazyk, který umožňuje webové stránky oživit interaktivitou a vlastní inteligencí. S jeho pomocí se dá dělat spousta věcí - například měnit obsah bez nutnosti načítání celé stránky, provádět různé výpočty, kontrolovat zadávané údaje a mnoho dalšího.

Flash (tedy přesněji Adobe Flash, dříve Macromedia Flash) je technologie, která jde ještě dále. Kromě možnosti programovat interaktivní chování (v ještě větším rozsahu, než to dokáže JavaScript - s Flashem je tvorba interaktivních grafických aplikací velmi jednoduchá) umožňuje poměrně snadno vytvářet statickou i animovanou grafiku, pracovat s videem atd. Narozdíl od JavaScriptu, který se zpracovává přímo ve webovém prohlížeči, potřebuje Flash k činnosti speciální doplněk (plugin) - kdo ho nemá nainstalovaný a zapnutý, nic neuvidí.

Obě uvedené technologie mají na webu jednoznačně své místo. Přesto je ale nepotkávám rád. JavaScript mám hodně nerad a Flash přímo nesnáším. Jak to s tím jde dohromady? Poměrně jednoduše. Důvody jsou dva:

  • Velké nadužívání, či přímo zneužívání. Mnozí tvůrci webů cpou JavaScript a Flash úplně všude, aniž by to mělo funkční opodstatnění. Mám tím na mysli například různé fotogalerie, které kromě prostého zobrazování obrázků nic jiného nedělají. Hodně nepříjemně se projevuje také reklama. Je jasné, že bez reklamy by mnohé servery neexistovaly, ale pokud je na téže stránce deset blikajících flashových bannerů, které vytěžují čtyřjádrový procesor na sto procent, člověka to musí nutně nakrknout.
  • Prasácké programování. Jeho výsledkem jsou enormní paměťové a výkonové požadavky. Objevuje se ve Flashi i v JavaScriptu, a to velmi často. Odstrašující ukázkou byl flashový reklamní banner na jednu automobilku, kde se na automobil snášelo padající listí. Tvůrce banneru dokázal "vykouzlit" dílo, které způsobovalo zatuhávání prohlížečů, v lepším případě velmi malou použitelnost příslušné stránky (kvůli pomalosti).

Nejsem přítelem používání kanonů na vrabce. Pokud si lze u webu vystačit s (X)HTML a CSS, nechť se tak děje. Nebráním se použití JavaScriptu (i v podobě dnes módního řešení AJAX), nebráním se Flashi, ale obojí jen v případě, že je to účelné. Na cestu do sousedního města si také neberu Boeing 747 - tak proč bych se měl při tvorbě webu chovat jinak?

Autor: Lukáš Jelínek | pondělí 9.6.2008 9:00 | karma článku: 21,57 | přečteno: 1536x