Mýtus čtvrtý: Svobodné programy jsou méně kvalitní

Nelegální uživatelé komerčních programů často argumentují tím, že svobodné programy jsou proti těm komerčním méně kvalitní. Takové tvrzení je ale obecně nepravdivé. Svobodný software není o nic horší než ten ostatní.

OpenOffice.org je horší než Microsoft Office. GIMP je horší než Photoshop. GNU/Linux je horší než Windows. Takové a velmi podobné výroky lze slyšet nebo číst každou chvíli. Přestože jsou postaveny na (zdánlivě) logickém základě, jsou obecně chybné, a hned vysvětlím proč.

Porsche Carrera je lepší než Ford Transit. Autobus je lepší než moped. To jsou dva příklady obdobné k těm výše uvedeným. A úplně stejně nesmyslné. Někdo může říct: "Carrera je rychlejší než Transit a autobus uveze víc lidí než moped." Jenže s Carrerou dost těžko odstěhujete sedací soupravu, podobně jako s autobusem nezaparkujete ve dvoumetrové mezeře.

Můžeme srovnávat buď jednotlivé vlastnosti, anebo věci (auta, telefony, software...) celkově, ale jen v případě, že víme, jak jsou pro nás různé vlastnosti těchto věcí důležité. Někdo může (pro určitý případ) upřednostnit rychlost před nákladovým prostorem, u jiného člověka (nebo v jiném případě) to může být naopak.

A přesně totéž je to u softwaru. Srovnávat dva programy lze jen tehdy, pokud se jednotlivým vlastnostem přidělí váha, důležitost. Proto při různém srovnání (podle různé důležitosti vlastností) může jeden program vycházet jednou jako lepší, jindy jako horší. Platí to i tehdy, když ze srovnání zcela vyloučíme cenu nebo licenci.

Mohu to ukázat na příkladě OpenOffice.org a Microsoft Office. Kdo potřebuje využít funkce, které poskytuje pouze druhý z programů, a současně mu příliš nezáleží na penězích, bude pro něj lepší Microsoft Office. Kdo chce naopak ušetřit peníze za licence a vyhovuje mu škála funkcí nabízená programem OpenOffice.org, bude pro něj lepší právě tento program.

Úplně stejně lze proti sobě postavit třeba programy Mozilla Firefox a Internet Explorer, Firebird a MS SQL, jEdit a UltraEdit, PDF Creator a pdf995, stejně jako nesčetně dalších. Vždy budou situace, kdy může jako vítěz vyjít jeden nebo zase druhý. Podstatný vliv bude mít samozřejmě to, jaké programy se proti sobě "poštvou".

Důležité je, co komu vyhovuje. Pro někoho mají svobodné programy velký význam už z principu - přikládá jejich svobodě velkou váhu. Současně jsou ale lidé, kteří si naopak zakládají na tom, že používají vždy jen legální proprietární (komerční) programy. O těch, kteří preferují nelegálně používané komerční programy, ani nemluvě.

Svůj smysl může mít třeba i to, co s používání programu souvisí. U programů komerčních může instalace na další počítač znamenat starosti okolo získání licence, aktivace apod. - to jsou věci, které se při používání svobodných programů naprosto nemusí řešit, stejně jako úvahy o legalitě vzdálené práce po síti.

Osobně volím programy podle toho, jaký užitek mi přinášejí. Většina programů, které používám, je svobodných, protože je to pro mě v daných případech lepší volba. Přesto ale používám i proprietární programy (například CorelDraw!), a to tehdy, je-li jejich přínos větší. Někomu to může vyhovovat jinak, ale to už je každého věc.

Autor: Lukáš Jelínek | čtvrtek 24.4.2008 9:00 | karma článku: 14,45 | přečteno: 1181x