Andrej Babiš nezná svůj vlastní návrh zákona. Anebo účelově lže.

Andrej Babiš ukázal, že buď vůbec neví, jaký zákon jeho podřízení na ministerstvu připravili (a nečetl ho), nebo že účelově lže. Těžko říct, co je horší. Račte se podívat, jaké nesmysly ministr financí šíří.

Následující otázky s odpověďmi pocházejí přímo z blogu Andreje Babiše. Každou nyní uvedu na pravou míru. Vybírám pouze zcela nesporné body, o kterých nelze spekulovat.

 

Kolik to bude stát? Většinu podnikatelů, kteří platí daně, to nebude stát nic. Náklady na pořízení softwaru si totiž odečtou od daně z příjmů.

V návrhu zákona o tom není ani slovo. Sice od náměstkyně Hornochové zazněly mlhavé úvahy o tom, že by se možná dala uplatnit nějaká sleva na dani, ale černé na bílém není nic. Odpočitatelnost od daňového základu je něco jiného, ta sice existovat bude, ale nic nezmění na tom, že pořízení nejen softwaru, ale i hardwaru a případně internetového připojení bude stát zcela reálné peníze, o které podnikatelům klesne zisk.

Co když nepůjde internet? Když nepůjde internet, nestane se nic. Zákon s touto možností počítá. Pokladny budou dál vydávat účtenky, zákazníci budou v klidu nakupovat a data se odešlou, až internet naskočí. Pokud bude daňovému poplatníkovi vypadávat internetové připojení mnohem častěji než ostatním ve stejné ulici, daňová správa se na to podívá.

Opět nepravda. Pokladny nebudou dále vydávat účtenky – pokaždé bude muset vypršet tzv. mezní doba odezvy, kterou si sice podnikatel zvolí sám, ale „nesmí mařit průběh evidence tržeb se zohledněním druhu a kvality elektronického připojení“. To je docela gumové ustanovení, které bude mít ty reálné dopady, že si to každý raději zvolí dostatečně dlouhé, aby ho finanční úřad nepopotahoval (ale i kdyby ne, tak tam prostě nějaké sekundy navíc vždycky budou). Čili vydávání účtenek se zpomalí.

U té poslední věty bych se zastavil také, protože je velmi nebezpečná. Andrej Babiš buď vůbec neví, jaká je situace na trhu internetových připojení a jaké jsou technické vlastnosti, nebo to ví a vysloveně vyhrožuje, jak už víckrát předvedl v minulosti. Zejména ve větších městech existuje mnoho poskytovatelů připojení, s různou kvalitou, různou cenu, různými způsoby připojení. Že něco funguje v jednom domě v ulici, vůbec neznamená, že to bude fungovat vedle. Více to teď nemá smysl pitvat.

Co si počnou drobní řemeslníci, kadeřnice, atd.? Povinnost elektronicky evidovat tržby budeme zavádět postupně. Zatím byly navrženy restaurace a maloobchod. Další sektory budeme přidávat výhradně na základě rizikové analýzy daňové správy. U každého sektoru zvážíme přínosy a náklady. Na drobné řemeslníky, kadeřnice, atd. se elektronická evidence tržeb vztahovat nebude.

Nesmysl, a to hned ten úplně největší. Zákon se v navržené podobě bude vztahovat na všechny, kdo přijímají (aspoň občas; netýká se nahodilých příjmů) platby v hotovosti nebo jiným v zákoně uvedeným způsobem. Ano, i řemeslníků a kadeřnic. Návrh sice počítá s odkladem pro některé skupiny tržeb, ale maximálně na 3 roky, pak už bude platit pro všechny – jen půjde vyhláškou někomu umožnit zjednodušený režim.

 

Nevím, zda ministr financí Andrej Babiš opravdu nezná návrh zákona, který byl připravován podle jeho „not“ a který tolik prosazuje, nebo zda se uchyluje k prachsprostým lžím, kterými sleduje nějaký účel – jako že se třeba někdo nechá opít rohlíkem. Nevím ani, která varianta by byla horší. Jistě vím jen jedno: v obou případech by to bylo velmi špatné.

Autor: Lukáš Jelínek | pondělí 16.3.2015 13:02 | karma článku: 35,22 | přečteno: 1818x