Biomuži, bioslečny a biospolupracovníci…

    Jsem tak starý, že pamatuji v Brně první záchvěvy biokultury ještě v předrevolučním období. Tenkrát si všichni pro výrazné zkvalitnění života předávali a pěstovali takovou divnou bílou houbu. Vypadala tak trochu jako řídká vata a všichni se po ni cítili skvěle. Pil se z ní okolní nálev. 

    Lavinu zdravěchtivých manželek zadržel jeden muž, co ho ta hysterie štvala a vzal to do laborky pod mikroskop. Když jim oznámil, že to na něho mrkalo, zájem o zdravý životní styl ochladl takovou rychlostí, jako prve začal. Jelikož šlo o druh houby, nazval bych toto období pro lepší orientaci jako éru Předkombuchovou.

     V těsném závěsu za ní asi dočetl někdo české pohádky a rozšířil mezi lid živou a mrtvou vodu, myslím, že k tomu stačilo pár drátků, plastové nádobky a vyrábělo se o sto šest. (ano, vím, že tohle nebyl výmysl Čechů :))To období se vyznačovalo značným nárůstem šamanů, psychotroniků, telepatů, léčitelů a to tak, že někteří prorostli až na obrazovky televize. Kdo by neznal seance jednoho pána zakončené vždy přející větou: „Ať je vám to k užitku!“

     Nastávající binec po okolí zůstával ze všemožných loupačů semínek, kteří trousili za sebou zbytky lněných a slunečnicových plodin. Šamani zakládají spolky pro udržitelný život a na scéně se objevují nazivegetariánky, které nutí k odmítání masa i své malé děti. Pamatuji si, jak jedno takto podvyživené doslova kradlo  ze stolu krájenou čabajku, kterou tam moje máma dala. Nebylo se čemu divit, matka dítěte mu k obědu odpočítávala již zmíněná semínka a kus jablka. To byla éra Semen, kdy se skloňovalo snad ve všech pádech slovo Permakultura. Doba, kdy bylo in být laktofruktoveganovegetarianovitariano.

     Rok se sešel s rokem a vrátil se osvědčený model houby, tentokrát v podání éry Kombuchové, kdo ji doma nepěstoval, ten jako by nebyl. Houba se množila, prolévala vodou a často hodně plesnivěla. Nadšení přerostlo v pěknou prudu a dnes si ji asi většina dřívější vyznavačů odpustí, nebo koupí v petce s příchuti šípku.

     Kašičky, pohanka a cereálie hojně přelité mlékem…tak od toho jsem zdrhal velmi rychle. S trochou nadsázky mohu říci, že mi z toho období zůstala v hlavě věta: „Řekni drahá co snídáš a já ti řeknu, jestli spolu budeme“. Těžké rozhodnutí pro člověka, kterému ani musli nikdy moc nejelo. Poskakující trdlo v reklamě nabízející, že mé ráno bude se sušenkou absolutně krásné, mne irituje doteď.

 

Kam do toho napasovat věčně opěvovanou tukožroutskou polévku fakt nevím.:) Asi tam, kde vládla špaldová mouka, jíl a bezlepek, případně vysokoprocentní čokoláda.

 

   Éra Zavodňovací vtiskla všem do ruky láhev a moc se neptala na podstatnou věc, zda mají žízeň. Prohnala to kyslíkem a přidala designové láhve s uhlíkovým filtrem, kterým nejeden člověk věřil, že mají účinek jako armádní dikacid.

 

   I sešla se parta v kravatách, která již nějaký pátek prodávala čističe a krášliče všeho druhu a řekla si, zda by prostřednictvím svých dealerů nemohla prodávat předražené obyčejné potraviny, co jsou zkrátka BIO. A šlo to. Zásilková služba zaznamenala asi svůj vrchol v období obliby farmářských trhů. Bio, bio, bio…biomrkev, biobavlna …biolampa…kořen slova, který při vyslovování měl až erotický nádech… (pozn. Momentálně pod tíhou událostí mají média podobné slovo a to je Bivak. Když ho již x-tý reportér opakovaně a zasněně pronášel, uvědomil jsem si, že v něm asi nikdy v minus patnácti neležel).

   Pokud bych hodnotil ze svých zkušeností a okolí, kdo „najel“ na bioideologii, pak mohu zodpovědně říci, že to byl většinou člověk který  utekl od vztahových  a existenčních problémů.  A pak přednáškami  o zdravé výživě obohacoval ta nechápavá stáda z marketů. Kontrola jakosti potravin mu zabrala většinu času. Nejkomičtější pak zůstává pořízení propriet pro zdravý styl, kdy kapsle, tobolky a tablety z pupalky, lnu, rakytníku apod. nosí v plastové krabičce. Ta je skoro totožná s obalem pro týdenní výdej léků chronického pacienta.

   Biosetkání pak vypadá takto: sedím za stolem a chroupu kaiserku se šunkou, naproti mně bioaktivista s krabičkou na léky, loví z přihrádek odpovídající počet kapslí pro zdravý styl. Aneb způsob jak pořídit drahou stolici.

 

   A tak jsem po všech přemetech správných zdravotních stylů  zatoužil po pravdě a nějaké univerzální radě. Zeptal jsem se kamaráda, který se jako inženýr zabývá testováním kvality potravin, co se dá s jistotou potvrdit. Sám řekl, že by se dnes po svých zkušenostech podepsal pouze pod to, aby člověk jedl pestrou stravu a když má rád koleno s křenem, tak ať si ho dá.

Pro nás, co jsme u psaní  článku snědli dezert ( který se jmenuje jako podzemka v Praze) jistě vítaná slova, co říkáte? J

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Chmela | pátek 27.6.2014 7:00 | karma článku: 30,23 | přečteno: 1664x
  • Další články autora

Lukáš Chmela

Noční vlci v Praze

7.5.2016 v 22:30 | Karma: 19,00

Lukáš Chmela

Paříž v podzimní náladě

3.11.2015 v 7:00 | Karma: 14,72

Lukáš Chmela

Designblok 2015

24.10.2015 v 15:58 | Karma: 13,64

Lukáš Chmela

Ne/klid

20.4.2015 v 1:35 | Karma: 11,85