Babi, smekám...
Uvedu dva příklady starších lidí. ´Mou vlastní babičku´a ´cizí babičku s taškami´.
Má babička – její život už dávno překročil hranici třetího čtvrtstoletí. Je v důchodu. Před rokem musela podstoupit těžkou operaci kotníku. Dlouhou dobu nemohla ani pořádně chodit. Uzdravila se a znovu začala pracovat. Ne proto, že by jí někdo nutil. Ale doma by se unudila. Má vůli něco dělat.
A opačný příklad mé babičky = babička s taškami. Popíšu svůj nedávný zážitek z cesty MHD. Sedím v autobuse. Přibližujeme se k další zastávce. Stojí tam postarší paní evidentně se pohupující do rytmu krásného jarního ptačího zpěvu. Má dvě plné tašky a na nich nápis jednoho známého nákupního centra. Vzhledem k tomu, že je pátek, den po vydání nových reklamních letáků, předpokládám, že měli zase super slevy. Ve vozidle sedím já a pouze další čtyři lidé. Nastoupí. Přichází ke mně a vytahuje „zvýhodňující“ kartičku, kterou mi vehementně začne mávat před obličejem a začne: „Můžete mě pustit sednout nebo mám jako celou cestu stát? To snad není možné, co je to dneska za mládež? Že se nestydíte!“ Měla bych snad? A kvůli čemu? V autobuse je dalších spousta volných míst. Z případu jsem samozřejmě vyšla jako poražená. Nemá cenu se hádat. Tahle situace mě donutila zamyslet se nad rozdílem mé babičky a této s taškami. A vidím v nich velký rozdíl.
Spousta i mladších lidí, než je moje babička, sedí doma, luští křížovky a občas, když přijdou nové reklamní letáky se zajímavými slevami, zajedou nakoupit zásoby. A to je všechno. Jsou zdraví jako řípy, ale nemohou pracovat, protože „už to přece není nic pro ně“. Vydělávat mají mladí lidé. Jenže ono stačí jen chtít. Vše je v hlavě. A to byl přesně případ babičky s taškami.
Stále slýchám, jak se my mladí chováme ke starším lidem neuctivě, nadáváme na ně a nevážíme se jich. Uznávám, v některých případech to tak bohužel opravdu je. Ale zamyslí se taky občas někdo nad tím, jak se někteří senioři chovají k nám? Myslí si, že mají své odpracované, jsou tím pádem něco víc a mluví s námi zbytečně opovržlivě. Nemělo by zde ale platit: chovej se tak, jak chceš, aby se k tobě chovali druzí?
Lidé v důchodu, kterým práce dělá radost a nežijí jen z toho, co jim stát odvede. Nechci tím zavrhnout starší lidi, kteří nepracují. Chápu, že nemohou třeba ze zdravotních důvodů. Ale stačí, když se k nám chovají hezky. Proto smekám klobouk před mojí babičkou a dalšími lidmi, jako je ona. Právě to jsou totiž lidé – senioři – kterých si vážím.
Lucie Novotná
Žraloci hodnotí sezonu na všech frontách jako úspěšnou

Příbramští florbaloví Žraloci se letos, stejně jako loni, dočkali postupových oslav. Muži tak příští rok budou hrát nejvyšší regionální soutěž – 3. ligu. Klub však nepůsobil pouze s A-týmem mužů, ale i s dalšími družstvy. Pojďme se ohlédnout i za jejich výkony.
Lucie Novotná
Žraločky přivezly tři body ze „Sibiře“

V neděli 24. března čekaly příbramské Žraločky poslední dva zápasy této sezony. Vydat se na ně musely do pražských Radlic brzo ráno, protože hrály úvodní zápas celého turnaje začínající v 8 hodin ráno. Soupeřkami jim byly hráčky Panthers B.
Lucie Novotná
Špatná volba či nikoli?

V deváté třídě základní školy jsem se, jako každý, musela rozhodnout, na jakou střední školu bych příští září chtěla nastoupit, kam si podám přihlášku. Protože jsem narozená v srpnu, bylo mi v té době 14 let. Jak se má člověk ve čtrnácti, respektive patnácti letech rozhodnout, co by asi tak chtěl dělat? Může vůbec dokázat poznat, že to bude správná volba?
Lucie Novotná
Stereotyp za dvě stě tisíc

Chodí kolem nás, často ani nevnímáme, že to jsou Oni. Ti, kteří se dostali, někdy i nedobrovolně, pod „křídla“ té zelené, kde komu vonící, rostlině. Někteří lidé o ní třeba ani v nejmenším neměli zájem, ale v depresích, ač nevědomky, spadli do tohoto „kolotoče“ a třeba ani neví, jak se z něj a hlavně od Ní dostat pryč.
Lucie Novotná
Někdo září, někdo v září aneb zbývají 3 měsíce

Když jsme 3. září 2009 nastoupili do prvního ročníku střední školy, měla to většina z nás, jak se říká, tak trochu „na háku“. Byli jsme pyšní, že jsme konečně vyšli tu „otravnou“ základní školu, a tato pýcha nás nechávala v klidu zvláště v případě zmínky o maturitě. Jasně! Jisté obavy jsme tenkrát také měli, ale.. Snad si to každý, kdo to prožil, dokáže představit.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Dodávka na Vsetínsku srazila dítě na odrážedle, utrpělo život ohrožující zranění
Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku srazila po poledni dodávka dítě jedoucí na odrážedle. Bylo...
Vědci laserem „rentgenují“ Amazonii a boří mýty. Džungle skrývala dávnou kolonii
Když vědci v roce 1913 objevili v srdci Amazonie královskou pevnost Príncipe da Beira z 18....
Bílá žhavá koule, která rozpoutá peklo na zemi. Čína úspěšně testuje novou bombu
Čínští vědci úspěšně testují bombu na bázi vodíku, která dokáže i bez použití jaderné nálože...
Hampl: Touha po nižších cenách je v české DNA, čepované pivo za 440 Kč v USA je šok
Češi se projevují neustálou touhou po nižších cenách, je to naše DNA, uvedl v nedělní Partii...

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 767x