Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jenomže dnešní deflace nemá nic společného s levou stranou transakční rovnice, ale s její pravou stranou, tedy souvisí s procesy v reálné ekonomice, tedy třeba s padajícími cenami některých významných vstupů, tedy třeba ropy a plynu a uhlí. Nejde vůbec o nový jev, s tím se úspěšně vyrovnávala světová ekonomika po celé 19. století a nic se nedělo. Lidé byli alespoň motivováni spořit si na důchody (viz Sňatky z rozumu), takže se procesům v reálné ekonomice se přizpůsobovaly procesy v nominální ekonomice (zpomalení oběhu peněz),

A všechny tyto rovnovážné procesy Singer zlikvidoval. V podstatě lidu řekl, že spořit na důchod se nevyplácí. Jestli toto považujete za pozitivum, tak už nevím, co pozitivum je.

6 1
možnosti
OU
JC

Když si živnostníci spoří na důchod podle svého, tak dostávají od Marksové-Tominové výhrůžné dopisy.

1 0
možnosti
Foto

Úroky na spořících účtech možná pokrývají inflaci, ale určitě platí, že v podmínkách deflace stačí mít peníz pod matrací a budu moci si za to koupit za deset, dvacet let daleko více než dnes.

1 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
TM

Ovšem devatenácté století se vyznačovalo poněkud jiným bankovním systémem a drasticky odlišným měnovým systémem. Jistě - v situaci měny podložené zlatem a v systému založeném na naprosto jiném vztahu mezi M1, M2, M3 a quazipenězi nebyla deflace problém, nebo alespoň nebyla takovým problémem.

0 0
možnosti
  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky