Finové destilují a myslí na sebe

Finská ministryně financí Jutta Urpilainenová velmi jasně řekla to, co si říká každý podnikatel ve vztahu s podnikatelem jiným. Nejdříve je třeba myslet na sebe. Bylo by fajn se to v Čechách také naučit.

Paní ministryně mluvila o vztahu Finska ke společné evropské měně. A řekla zhruba toto: Budeme mít euro, dokud po nás nebude Evropa chtít, abychom platili dluhy jiných.

Je to nadmíru rozumný postoj. Finsko vzkazuje zbytku Evropy, že podnikatelské myšlení ještě v politice nevymřelo. Paní ministryně si chválí euro, protože euro je pro Finsko výhodné. A zároveň říká, že výhodnost je vždy podmíněna okolnostmi. Jestli se okolnosti změní, tak pardon, v tom případě od eura odcházíme. A jenom na okraj poznamenala, že Finsko je na takovou variantu nachystané a nebude překvapeno, pokud by okolnosti nutily zemi vrátit se na samostatnou cestu.

Popravdě – v nejasných a nejistých prohlášeních, kterými evropští státníci oplývají, jsou tato jasná slova radostnou změnou. Pouze si připomeňme, že Finsko prošlo obrovskou hospodářskou a bankovní krizí po rozpadu Sovětského svazu, protože jeho ekonomika byla velmi silně orientována právě tímto směrem. Dokonce nejen ekonomika, Finsko mělo ještě v osmdesátých letech polosocialistický hospodářský systém, vnitřní politika byla z nemalé části ovlivňována z Moskvy, neexistovaly zde soukromé banky a podobně. Během neuvěřitelně krátké doby několika let uskutečnilo Finsko opravdu hluboké reformy svého hospodářského systému, reformovalo bankovní sektor, provedlo monetární a fiskální změny, které byly sociálně velmi tvrdé, ale dovedly během necelých dvaceti let tuto zemi na naprostou špičku v řadě oborů a srovnání. Tradičně se umisťuje výtečně v porovnání konkurenční schopnosti, skvělé jsou výsledky školství, Finsko se řadí mezi státy s nejnižší mírou korupce a tak dále. Hospodářství je velmi výkonné – i když bylo neobyčejně drsně zasaženo krizí. Dluh představuje asi 41 procent hrubého domácího produktu a v roce 2011 byl dosažen solidní růst HDP.

Přesto právě z Finska zazněl takto jednoznačný signál toho, že by bylo sice škoda vzdát se eura, ale placení cizích dluhů je vždy příliš velká cena – i kdyby to měla být cena za společnou měnu. Finové nedělají složité propočty, jaké výhody jim euro dává a oč by přišli s vlastní měnou, nezkoumají, zda má smysl zaplatit za někoho jiného padesát nebo sto milionů eur, nebo by se jim vyplatilo dát i více. Finové mají zkušenost s tím, co znamená platit za jiné. Se Sovětským svazem za zády platili za cizí hříchy pořád, takže není divu, že jsou dnes dost hákliví na takové situace.

Nedávno jsem psal o slovech Angely Merkelové, která odmítla eurobondy, tedy společný evropský dluh (zde). Hlas z Finska představovaný ministryní financí Juttou Urpilainenovou říká něco podobného, i když v podstatně ostřejší rovině a se sympatickým úhlem pohledu, který se nám z politiky skoro vytratil. Evropská politika totiž překypuje „odpovědností za společnou věc“, je plná „závazků“ a “solidarity“, učí nás pořád myslet na padesát jiných věcí místo toho, abychom mysleli na sebe. Evropská politika překypuje pseudohumanitou a umělými ohledy.

Finové myslí na sebe. Pokud pro ně něco nebude výhodné nebo se jim to bude zdát svazující nebo jako přebírání odpovědnosti za jiné, tak říkají celkem jasně, že taková politika není pro ně. Velmi rozumný přístup. Kdyby se takto chovaly všechny politické reprezentace evropských států, nebudeme mít dnes tolik evropských úředníků, poslanců, expertů a komisařů, ale měli bychom daleko opravdověji spolupracující Evropu, jejíž trh by byl podstatně více otevřený, podniky schopnější globální konkurence a také Evropu, která by nebyla ve světě považována za umírajícího dinosaura.

Autor: Luboš Smrčka | středa 11.7.2012 7:24 | karma článku: 26,32 | přečteno: 1257x

Další články autora

Luboš Smrčka

Minimální mzda: Dobře nebo špatně?

Je minimální mzda pro hospodářský život prospěšná nebo škodlivá? Hodně lidí bez váhání řekne prospěšná. Hodně stejně rezolutně odvětí škodlivá. Ekonomové nepřinesli přesvědčivý důkaz ani jednoho pohledu.

14.8.2024 v 7:00 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1929x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 20,75 | Přečteno: 570x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 23,07 | Přečteno: 454x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 15,14 | Přečteno: 396x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 487x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Za zpožděný let dostanou cestující nižší odškodné a později, rozhodla EU

20. června 2025

Rada Evropské unie schválila po dvanácti letech revizi, která upravuje podmínky odškodnění při...

Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat

20. června 2025

Premium Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35...

Jak Mosad prošpikoval Írán svými agenty. Jsou mezi diplomaty, vědci i běžnými lidmi

20. června 2025

Premium Koncem dubna oběsili v Teheránu šéfa kontrarozvědky odpovědného za honění špionů izraelského Mosadu...

Bez obřích baterií to nepůjde. Jak funguje úložiště v Jeseníku a proč jsou budoucnost

20. června 2025

Premium Elektřina je budoucnost. Ve společnosti FENIX Group jsou o tom přesvědčeni. Firma, jejíž ústředí je...

Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů
Dětská vlasová péče Childs Farm si získala srdce (i vlásky) malých testerů

Naše testerky se svými dětmi vyzkoušely dětskou vlasovou péči od značky Childs Farm. Jak byly spokojené s kvalitou obsahu, vůní a obalem? A jak...

  • Počet článků 365
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1387x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.