Ve vlastní věci: Proč nejsem na hlavní stránce
Ten důvod mého doživotního zákazu publikovat na hlavní stránce tak nepochopitelný není. Podle verdiktu administrace jsem opakovaně porušil kodex blogera v oblasti autorských práv týkajících se obrazových materiálů. To už zde bylo prodiskutováno tolikrát, že nepovažuji za přínosné cokoli k tomu dodávat.
Zmíním ale jinou věc.
Pro mě je nepochopitelná tvrdost trestu (doživotí) a nulová varianta, pokud jde o něco podobného amnestii nebo podmínečnému propuštění. Ačkoli to spolu zdánlivě nesouvisí, tvrdost postihu kontrastuje s tím, co pan Kopecký uvedl na jiném místě svého příspěvku (publikován je pod článkem Marie Jandové „Omluva Kateřině Konečné“ z 19. 7. 2024): „Tak to bohužel zde chodí. Prorusácké podržtašky můžou vše. Trollit, urážet a nic. Bráníte se? Máte ban.“
A nejen „prorusáce podržtyšky“.
Nepopírám, že jde o složitější problematiku (svoboda slova vs jiné principy), nicméně celá tato epizoda mi připomněla jednu zkušenost z doby komunistické totality. V 80. letech min. století, kdy u nás vrcholila štvavá protizraelská propaganda hraničící až s hysterií, šla nenávist vůči Izraeli tak daleko, že byly vystříhávány izraelské písničky ze záznamů soutěže o Velkou cenu Eurovize, a to bez ohledu na celkovém umístění (úspěšnost) dané písničky.
Pak do toho osud „hodil vidle“. V roce 1987 přivedl daviscupový los do Hradce Králové reprezentanty Izraele. Co to znamenalo? Že českoslovenští televizní diváci měli možnost během tří dnů vždy po dobu několika hodin sledovat izraelské sportovce. Dávám to do kontrastu s tím, že když Československá televize vystřihávala zhruba tříminutové písničky, a činila tak z politických důvodů (příslušná redakce na Kavčích horách na můj dotaz odpověděla, že nebude dělat propagaci státu, který „soustavně a bezostyšně pošlapává mezinárodní právo, nerespektuje rezoluce OSN ani světové veřejné mínění a provádí genocidu na palestinském lidu“), byla nyní postavena před dilema, jestli mnohahodinové záběry na výkony izraelských tenistů (kteří navíc v Hradci Králové vyhráli 3:2) nebude také chápáno jako propagace státu, s jehož politikou režim nesouhlasí. Takto to pojato nebylo, televize odvysílala v přímém přenosu všechny královéhradecké zápasy.
Z toho jsem pak snadno dovodil, že když bylo možné toto (tenisový přenos), sotva by dávalo smysl pokračovat v praxi vyřazování tříminutových izraelských písniček ze záznamů mezinárodního festivalu. V tom jsem se však mýlil.
Eurovizní přehlídka se v roce 1988 konala poslední dubnovou sobotu v irském Dublinu, kde s písní Ne partez pas sans moi zazářila a zvítězila pozdější hvězda světového formátu Celine Dion, hájící tehdy barvy Švýcarska. Izrael vyslal na eurovizní festival Yardenu Araziovou a skladbu Ben Adam, která skončila v konkurenci 21 příspěvků sedmá. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že v záznamu Československé televize vysílaném 29. května 1988 chyběla. Z politických důvodů byla opět vystřižena.
S touto elementární nelogičností jsem se nemohl smířit a obrátil jsem se s dopisem na tehdejšího ústředního televizního ředitele Jan Zelenku. Argumentoval jsem, že když mnohahodinový DC přenos, během něhož byli v záběru izraelští tenisté, nebyl vyhodnocen jako propagace Státu Izrael, mělo by se stejně postupovat i v případě nesrovnatelně kratších izraelských písniček. Jana Zelenku jsem požádal, aby se svou autoritou zasadil o přehodnocení nepochopitelné praxe spočívající ve vyřazování izraelských písní z eurovizních záznamů.
Odpověď Jana Zelenky z 2. srpna 1988 byla příznivá: „K tomu Vám mohu sdělit, že jsem vydal pokyn, aby v podobných případech, o kterých píšete (záznamy z koncertů, kulturních pořadů apod.) byla při redigování vedle politických hledisek brána v úvahu kulturní a umělecká hodnota příspěvků.“ Bylo to jedno z drobných vítězství a jedna z malých náprav nespravedlností, kterých měl komunistický režim na svém kontě víc než dost. Ke cti pana Zelenky budiž řečeno, že svůj slib splnil. Už v roce 1989 bylo divákům Československé televize umožněno spatřit na obrazovce interprety izraelské populární hudby. Nejprve to byla 22. března 1989 slavná Ofra Haza, vítězka německé hudební ceny Tygra 88. Nedlouho poté, 13. května 1989, byl záznam eurovizního klání poprvé odvysílán s izraelským soutěžním songem. Jmenoval se Derech hamelech a na festivalu ve švýcarském Lausanne ji přednesla formace Gili and Gallit.
Jaký z toho mohu učinit závěr? Ačkoli jde o dvě zcela odlišná témata, jedno mají společné – šanci zachovat se buď lidsky, velkoryse, milosrdně, nebo naopak. Řečeno zjednodušeně, mají „šanci dát šanci“. Kovaný komunistický šéf televize po mé intervenci izraelským písničkám šanci dal. Sice „za pět minut dvanáct“, několik měsíců před sametovou revolucí (o té jsme ovšem nikdo neměli tušení), ale dal. Za to si ode mě zaslouží uznání. Naproti tomu administrace blogu iDNES v čele s Patrikem Bangou dala několikrát jasně najevo, že z její strany vůči šanci, že bych se mohl, byť podmíněně, vrátit na hlavní stránku, zastává tvrdě, jednoznačně a nekompromisně odmítavý postoj. Doživotí je prostě doživotí – vlak přes to nejede.
Komunista Jan Zelenka, jeden z představitelů totalitní propagandy, mě tenkrát také mohl odmítnout, ale neuděl to. Zachoval se vůči mému požadavku, který mu byl politicky jistě proti srsti, velkoryse a vstřícně. Počítat s něčím takovým ze strany stávající administrace ovšem nemohu. Tvrdost a bezduché lpění na liteře kodexu vítězí nad prostým lidským přístupem, kterého se ovšem v jiných oblastech tak rádi dožadujeme. Jak moc by se snížila, případně ale také zvýšila reputace administrace v blogerské komunitě, kdyby mi udělila milost a podmínečně mě vrátila na hlavní stránku? Vím, že se to nestane, jen jsem si dovolil svěřit se s myšlenkami, které se mi honily hlavou po přečtení diskusního příspěvku Jiřího Kopeckého. Koneckonců, proč ne – na soukromém blogu, který téměř nikdo nečte. Ale i to je součást trestu, jistě ke spokojenosti týmu administrátorů.
Lubomír Stejskal
Izrael na paralympiádě 2024
Tento článek je určen všem přátelům Izraele, kteří z různých důvodů nesledují detailně tamní sportovní scénu včetně paralympijské.
Lubomír Stejskal
Izrael: K incidentu na fotbalovém stadionu v Beerševě
V neděli 1. září 2024 byla na programu poslední dvě utkání druhého kola nejvyšší izraelské fotbalové ligy – Israeli Premier League. Odehrál byl ale zápas pouze jeden.
Lubomír Stejskal
Blízký východ: To mámivé slovo příměří
Ať už se podíváme na zpravodajství o jakémkoli jednání libovolných světových státníků, které se týká konfliktu v Gaze, vždy dominuje apel na příměří mezi Izraelem a Hamásem.
Lubomír Stejskal
Na okraj odchodu Nory Fridrichové z České televize
Zpívá Ondřej Hejma v písni Sametová: A do toho tenhle Gorbačov, co ho znal celej Dlabačov..., přišel a zase vodešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel.
Lubomír Stejskal
Lidové noviny: I já jsem přispěl k jejich konci
Je mi z toho trochu smutno. Posledního srpna 2024 jsem si přečetl poslední Lidové noviny. Ne tištěné, ty v obchodě, kam šla žena na ranní nákup, nebyly. Jak se sluší a patří na internetový věk – v elektronické podobě.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky
U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...
Rakušan jako jediný odmítl MF DNES a iDNES.cz poskytnout předvolební rozhovor
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se rozhodl neposkytnout dlouhodobě plánovaný...
Jednodušší rituální porážky a méně papírování, navrhuje ministr zemědělství
Usnadnění rituálních porážek, které nově budou moci provádět nejenom církve a náboženské...
Nalákala je otevřená náruč, teď končí na ulici. New York nezvládá imigranty
Premium New York neví, co s imigranty. Město na jejich ubytování zřídilo 215 azylových míst, ale už od...
Pořadníky na přidělování bytů končí, města si stanovují vlastní pravidla
Premium Zájem lidí o městské byty s výhodnějším nájemným se v některých lokalitách Česka zvyšuje. Jenže...
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...
- Počet článků 4933
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 813x
https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023