Válka Dne smíření: Padesáté výročí

Nejposvátnější židovský svátek Jom kipur, Den smíření, připadl v roce 1973 na sobotu 6. října. Toho dne vypukla na Středním východě další válka. Egypt a Sýrie napadly Izrael.

 

Přestože armády obou zemí byly na bojišti poraženy, zejména Egypt při každoroční vzpomínce na tuto válku, zvanou tam Říjnová, ji falešně prezentuje jako své vítězství. Naposledy egyptský prezident Sisi na středečním (4. října) vojenském semináři u příležitosti 50. výročí Říjnové války.

 

Server  Ahramonline  k tomu uvedl tato prezidentova slova: „Cesta k vítězství v říjnu (1973) začala bezprostředně po porážce 5. června 1967. Začala když Egypťané 9. dne toho měsíce vyšli do ulic a odmítli rezignaci prezidenta Gamála Násira. Egypťané tak učinili navzdory obtížné situaci egyptské armády v té době a přítomnosti Izraelců na Sinaji.“ Pak podle serveru Sisi připomněl těžké časy, kterými Egypťané prošli během šesti let mezi porážkou v roce 1967 a vítězstvím v roce 1973.

 

Tak tedy vítězství Egypta. Bylo to ale skutečně vítězství? Jistě, Izraelci, kteří nesprávně analyzovali situaci před vypuknutím tohoto dvojútoku, utrpěli v prvních dnech války děsivé ztráty a museli ustoupit – na Sinaji se Egypťané dostali na východní břeh Suezského kanálu. Tím ale válka neskončila. Nechám stranou syrskou frontu, kde izraelská armáda po počátečním neúspěchu vytlačila nepřítele z Golan a kdyby to bylo izraelským záměrem (což nebylo), mohla se dostat do Damašku. Zaměřme se na sinajské bojiště. Egypťané sice pronikli, jak již uvedeno, na východní břeh Suezského kanálu, ale v další fázi války se Izraelcům podařilo jednak dostat na jeho západní břeh, jednak obklíčit na Sinaji 3. egyptskou armádu a mimoto ohrozit týlové a zásobovací komunikace nepřítele.

 

Bývalý izraelský prezident a generál Chaim Herzog (otec nynějšího prezidenta) k výše uvedenému v knize Arabsko-izraelské války (Nakladatelství Lidové noviny, 2008) píše: „Válka skončila proto, že Izraelské obranné síly dokázaly přepravit na západní břeh Suezského průplavu tři divize a egyptské vrchní velení nebylo s to jejich postup zastavit. Výsledkem se stalo obklíčení 3. (egyptské) armády a ohrožení týlových a zásobovacích komunikací egyptských vojsk po celé délce průplavu. Kromě toho začala být izraelským postupem v ohrožení samotná Káhira. Když bylo naprosto jasné, že se jim situace vymkla z rukou, požádali Egypťané o příměří“ (str. 405-406).

 

Takto přece vítězství nevypadá.

 

Chaim Herzog také cituje z poselství egyptského prezidenta Sadata adresovaného jeho syrskému protějšku Asadovi: „Nemohu před soudem dějin (…) přijmout odpovědnost za druhé zničení našich ozbrojených sil. (Tím prvním myslel bezpochyby totální vojenský debakl Egypťanů v Šestidenní válce 1967 – LS.) Informoval jsem představitele Sovětského svazu v tom smyslu, že jsem připraven souhlasit s příměřím na stávajících pozicích. (…) Srdce mi krvácí, když Vám to musím říci, avšak cítím, že mne můj úřad nutí přijmout toto rozhodnutí“ (str. 406).

 

Vyjadřuje se snad tímto způsobem politik země, která ve válečném konfliktu vítězí?

 

Existuje teze, že Egypt sice nezvítězil vojensky, ale politicky. Ani to není pravda. Dejme znovu prostor Chaimu Herzogovi: „Politickým záměrem Egypta a Sýrie bylo zasadit Izraeli dva mohutné údery s cílem odpoutat se z mrtvého bodu, do něhož se arabsko-izraelský konflikt dostal po podepsání příměří v srpnu 1970 (které ukončilo tzv. Opotřebovací válku – LS). Tyto strategické údery měly vyvinout tlak na obě supervelmoci a donutit je, aby přiměly Izrael k návratu do hranic před červnem 1967 bez podmínky, že by s ním kterákoli z arabských zemí musela uzavřít mírovou smlouvu. Takovému kroku se Arabové hodlali za každou cenu vyhnout, neboť by v jejich očích legitimizoval existenci Státu Izrael na Blízkém východě“ (str. 399).

 

Tohoto cíle dosaženo nebylo. Izrael se nevrátil na hranici linie příměří platnou před červnem 1967. Dle dohody o odpoutání vojsk z ledna 1974 se sice stáhl z území obsazeného západně od průplavu a na Sinaji asi 20 km od východního břehu (viz *), ale i nadále ovládal téměř celý Sinajský poloostrov. Egyptská představa, že ho získá zpět, aniž by byla ze strany Káhiry uznána existence Státu Izrael a podepsána s ním mírová smlouva, se ukázala jako chiméra. Teprve poté, co Egypt Izrael uznal a uzavřel s ním mír, vrátil mu Izrael celý Sinajský poloostrov.

 

* Podél východního břehu Suezského kanálu byly zřízeny tři zóny, každá o šířce přibližně 10 km. Nejblíže ke kanálu byla egyptská, s ní sousedilo nárazníkové pásmo OSN, kde hlídkovaly pohotovostní jednotky UNEF II, a nejvýchodnější byla izraelská. V egyptské a stejně tak izraelské zóně mohlo být nejvýše sedm tisíc vojáků a 33 tanků.

 

Osobně jsem si připomněl 50. výročí Jomkipurské války zhlédnutím působivého filmu Golda. V našem městě ho dávali pouze jednou, i tak bylo kino poloprázdné, asi 30 diváků. Snímek ve mně nechal silný dojem. Znovu jsem si uvědomil (v době války mi bylo sedmnáct), jak mimořádně těžkou zkouškou pro Izrael a zejména jeho armádu útok Arabů byl a kolik úsilí, statečnosti a vojenského umu museli obránci vynaložit, aby zabránili nepřítel zvítězit. V sázce bylo všechno. Opět se ukázalo, že Izrael nelze vojensky porazit, a to ani v případě použití toho nejzákeřnějšího a nejpodlejšího způsobu útoku – v čase nejposvátnějšího svátku. Teprve tato skutečnost přiměla jednoho ze strůjců Říjnové války – egyptského prezidenta Sadata -, aby změnil smýšlení a v listopadu 1977 se vydal na cestu do Jeruzaléma. To byl počátek procesu, který vyvrcholil v březnu 1979 podepsáním mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem. Něco takového by ale sotva bylo možné, kdyby Izrael v Jomkipurské válce nezvítězil, byť za cenu nezměrných obětí.

 

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 5.10.2023 22:51 | karma článku: 0 | přečteno: 37x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Sport: Další protiizraelská provokace

Tentokrát k ní došlo v Glasgowě, kde se v Hampden Parku hrálo 31. května 2024 jedno z kvalifikačních mezistátní utkání žen o postup do play-off pro Euro 2025.

1.6.2024 v 18:47 | Karma: 0 | Přečteno: 2x | Diskuse| Sport

Lubomír Stejskal

Válka v Gaze: K úmrtí arabských civilistů v oblasti Rafahu

Není to poprvé. V Pásmu Gazy zahyne větší počet civilistů – je to tragédie, ale zuří tam válka, kterou vyprovokovalo tamní vládnoucí hnutí – a Izraeli je okamžitě nasazena psí hlava.

29.5.2024 v 9:06 | Karma: 0 | Přečteno: 35x | Diskuse| Společnost

Lubomír Stejskal

K uznání „Státu Palestina“ třemi evropskými zeměmi

„Příhodnější“ datum si Norsko, Irsko a Španělsko vybrat nemohly, když se rozhodly uznat „Stát Palestina“ s platností od 28. května 2024.

28.5.2024 v 13:05 | Karma: 0 | Přečteno: 23x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Omyly hlavního žalobce Mezinárodního trestního soudu

Karim Khan, hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC), požaduje vydání zatykačů nejen na pohlaváry teroristické organizace Hamas, ale i na dva představitele bránícího se Izraele.

27.5.2024 v 16:02 | Karma: 0 | Přečteno: 33x | Diskuse| Politika

Lubomír Stejskal

Izrael: Nejvyšší fotbalová liga ve stínu agrese

V sobotu 25. května 2024 večer skončil v Izraeli aktuální ročník nejvyšší fotbalové ligy. V tomto článku nabízím stručné shrnutí.

26.5.2024 v 18:39 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

KOMENTÁŘ: Atentát na velké rudé zvíře se stal šablonou pro politické procesy

1. června 2024

Premium Před 76 lety, 27. května 1948, jen tři měsíce po komunistickém puči, byl spáchán atentát na...

Propalestinští demonstranti vtrhli do muzea v New Yorku. Zasahovala policie

1. června 2024  18:47

V pátek vtrhly stovky propalestinských demonstrantů do Brooklynského muzea v New Yorku. Nad jeho...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Problémovou čtvrť ovládl islám. Vrací se tam klid a ze Švédů je malá menšina

1. června 2024  18:06

Migrace a problém se začleňováním migrantů do společnosti je ve Švédsku důležitým tématem voleb do...

  • Počet článků 4847
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 828x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal