Uprchlíci: Proč nejsem překvapen
Článek má titulek „Uprchlíci z Okrouhlíku si mysleli, že si po arabsku vylicitují lepší podmínky“.
Drápalův text vnímám jako klíčový příspěvek do celonárodní debaty na téma Uprchlíci ano – ne. Sám autor je pro mě nanejvýš důvěryhodnou osobou. Mimo jiné proto, že oba moji zemřelí rodiče byli evangelikální křesťané – a Dan je, jak se píše na konci jeho článku, evangelikálním teologem. Tedy, tak jak jsem důvěřoval svým rodičům (zcela), tak důvěřuji i Danu Drápalovi.
Kromě toho: pohled Dana Drápala je svědectvím zasvěceného člověka, jakýmsi pohledem „zevnitř ven“, neboť on se v záležitosti transferu Iráčanů do ČR osobně angažoval. Jeho článek je celý zajímavý a poučný, nicméně ve snaze „nehrát za autovou čárou“ se zaměřím pouze na jeden klíčový odstaven. Dan uvedl:
- Zdá se mi, že stažení žádosti o azyl byl z jejich strany jakýsi pokus vyjednat si lepší podmínky, tedy že šlo o jakési licitování. Já orientální kulturu moc dobře neznám, ale pochopil jsem, že jakémukoli vážnějšímu jednání předchází jakási přípravná fáze, kdy se toho mnoho napovídá, ale mohou to být i naprosté nesmysly. Až postupně se přechází k vážnému hovoru, a během něj se z různých ostrých a vyostřených stanovisek vyslovených v přípravné fázi odstupuje, případně se zcela popře, že něco takového bylo řečeno či myšleno vážně.
Je to po mém soudu relevantní postřeh, nad nímž stojí se zamyslet. Za sebe mohu říci, že orientální kulturu také moc dobře neznám, leč z mnohaletých cest do Egypta znám chování Orientálců, přičemž licitace (ve smyslu smlouvání) patří k jejich základní výbavě. Když jsem Drápalův článek četl, vzpomněl jsem si na jeden banální, leč vypovídající minipříběh, který jsem zažil na Sinaji.
S manželkou a ještě jedním českým manželským párem jsme se rozhodli vydat se vozem taxi z lokality Sharks Bay do Naamy Bay (část Šarm aš Šajchu). Před hotelem stálo nejméně deset žlutých vozů taxislužby. S jedním z jeho řidičů jsem usmlouval cenu na patnáct egyptských liber. Protože „znám své pappenheimské“, chtěl jsem se ujistit o férovosti kontraktu. Ruku na to, požádal jsem partnera. Podal mi ji.
Já říkám: „Fifteen (patnáct).“
On jedním dechem: „Twenty (dvacet).“
Neměl jsem chuť žertovat, protože čas běžel a my chtěli být včas zpátky v hotelu. „Jsem přítel, nebo nepřítel?,“ zareagoval jsem lehce podrážděně. Teprve pak taxikář akceptoval dojednanou sumu.
Je to jen drobná ilustrace k tomu, co naznačil ve svém článku Dan Drápal. To, co platilo včera, neplatí dnes - a to, co platí teď, nemusí platit za hodinu.
Dan Drápal připouští jisté rozčarování z toho, jak lidé, kterým se on a jeho spolupracovníci snažili pomoci, jednají, jak uvažují, jak se chovají. Za sebe mohu použít slogan jednoho mého kolegy - „proč nejsem překvapen“. Inu proto, že s něčím podobným jsem počítal. Znovu připomenu to, co jsem napsal na svém blogu na iDNES 25. ledna 2016:
- Osobně bych chtěl vyjádřit jednu obavu– a nepřeju si nic jiného, než abych se mýlil. Sledujeme-li anabázi našich nových bližních, můžeme konstatovat, že od jisté doby to bylo v Irbílu (Erbilu) lepší než v jejich vesnici u Qaraqoshe, v Libanonu to bylo lepší než v Iráku a v ČR je to lepší než v Libanonu. Doufejme, že obě rodiny po čase nezjistí, že v Německu je to lepší než v ČR a nezařídí se podle toho. Jak se to před časem stalo v Polsku a na Slovensku, kde šlo také o uprchlíky křesťanského vyznání.
Proč jsem vlastně měl takové obavy? Protože celá „filosofie“ současné migrační krize je na straně příchozích založena na zásadě „lepší holub na střeše, než vrabec v hrsti“. Kdo chce, porozumí.
Závěrem dvě poznámky. Pokud jde o byznys, smlouvání a chování k obchodnímu partnerovi, moje zkušenost z arabského světa je taková, že není rozdílu mezi tím, jestli je obchodník muslimského nebo křesťanského vyznání. Řečeno v nadsázce: všichni se vás snaží vzít na hůl. Napříč denominacemi.
Druhá poznámka má podobu otázky, které ovšem správně porozumí pouze Dan Drápal a lidé jeho teologické kvalifikace. Jsou Iráčané, kterým Generace 21 pomáhá, křesťany znovuzrozenými, anebo jde o formální členy některé ze starobylých východních církví?
Lubomír Stejskal
K americké akci v Íránu

Zásah USA v Íránu na podporu izraelské operace „Rising Lion“ jsem přijal s úlevou a vděčností. Je to správné rozhodnutí. Pokud prezident Trump za něco zaslouží ocenění, pak právě za toto.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Íránské mapy a hrozby

Je to s podivem, ale v tomto informačním věku používá Teherán mapy fatálně nepřesné. Kouzlem nechtěného to na síti X odhalil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Návrat Izraelců z ciziny

Současná válka mezi Izraelem a Íránem (chcete-li mezi Íránem a Izraelem) má vedle zákonitých průvodních jevů také několik vedlejších efektů, které je také nutné řešit.
Lubomír Stejskal
Vojenská paráda na počest Trumpových narozenin? Nepravda

Chápu členy a podporovatele americké Demokratické strany, ať v USA nebo v zahraničí, že jsou vůči republikánskému prezidentovi nanejvýš kritičtí.
Lubomír Stejskal
Izrael vs Írán: Lev z Judy povstal

Začnu osobním a zdánlivě nesouvislým příběhem. V pozici blogera si mohu ten luxus dopřát. Jako komentátor jsem si něco takového dovolit nemohl.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Nepotěšili jste mě, zuří Trump kvůli porušenému příměří. Volal do Izraele
Izrael a Írán porušily vzájemné příměří, které v úterý vstoupilo v platnost. Před odletem na summit...
Evropská unie přerušila jednání o zákonu proti „zeleným“ tvrzením
Evropská unie pozastavila jednání o plánovaném zákonu, který by firmám ukládal povinnost podložit...
Podruhé už to nevyšlo. Zloděj piv se vrátil krást, majitel ale nastražil past
Jednou mu krádež vyšla, tak ji chtěl zopakovat, ale skončil v poutech. Zloděj se vypravil krást...
Muž chtěl rozdávat pití zdarma, pak rozmlátil prodejnu i zaparkovaná auta
Náklad šedesáti palet minerálních vod měl v sobotu 21. června dopravit závozník z Uničova do...

Prodej Rodinného domu nedaleko Orlické přehrady
Dražíč - Karlov-Nepomuk, okres České Budějovice
2 749 000 Kč
- Počet článků 5167
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 777x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social