Šokující srovnání Michala Prokopa

Vynikající muzikant, zejména pokud jde o jeho rockovou tvorbu, Michal Prokop, a lidsky vzato fajn člověk, byl hostem podcastu „Boomer Talk“, jehož hostitelem na serveru Seznam Zprávy je neméně vynikající moderátor Miloš Pokorný.

 

Interview bylo publikováno 17. března pod nadpisem „Michal Prokop: Na jevišti se dějí věci, které se předtím neděly“. Výsledkem nebylo nic méně kvalitního než vynikající dialog dvou profesionálů. Pozorný čtenář textového přepisu podcastu ovšem nemohl přehlédnout, a posluchač přeslechnout, jedno neuvěřitelné srovnání, kterým mi Michal Prokop doslova vyrazil dech.

 

Na otázku moderátora „Co vás bolševik v kultuře naučil a později jste v normálním systému zhodnotil?“ host odpověděl:

 

Největší potíže nám ale dělala sebekontrola, autocenzura. Největší zločin bolševického režimu byl v tom, že vědomě v lidech vybudoval autocenzuru, takže se sami snažili hledat nějaké ostny a sami si je rovnou obrušovali. Málokdo měl tu odvahu a šel do toho s rizikem, že to zamáznou. To je to lámání páteří. O tom je písnička Snad nám naše děti prominou, kterou jsme v roce 1988 napsali s Mertou, je přesně o té naší generaci.

 

Potud souhlas. Ano, vybudovaná autocenzura, která ovlivnila každého z nás, kdo jsme se jakkoli veřejně projevovali, byť ne všichni tak významně jako velikáni typu Michala Prokopa a spol., patří k neodpustitelným zločinům komunistického režimu. Toto lámání páteří, jak to Michal Prokop výstižně nazval, bylo srovnatelné snad s lámáním páteří v náboženské oblasti v pobělohorské době, v časech totální rekatolizace.

 

Zásadně ale nemohu souhlasit s tím, co Michal Prokop dodal:

 

Považoval bych to za ještě větší zločin než různé popravy a věznění v padesátých letech.  Byly to kruté a hrozné věci, ale bylo jasné, na které straně je dobro a na které zlo. Ale to, co se dělo v normalizaci, to postupné lámání páteře, to si myslím, že bylo nejhorší, v čem mě bolševik poučil. Byly to příšerné věci a podepsaly se na nás na všech.

 

Kdybych to neslyšel na vlastní uši, nevěřil bych, že Michal Prokop mohl něco takového vůbec říci. Rozumím mu, že to, co se v kultuře včetně popové a rockové muziky dělo za normalizace a s čím on má neblahou zkušenost bylo bez nadsázky příšerné, ale celou tu hrůzu hodnotit jako horší než justiční vraždění a šílené verdikty komunistických soudů v padesátých letech? To opravdu ne.

 

Postavím to do jasného protikladu. Co je větší zločin: justiční vražda Milady Horákové, nebo vynucená autocenzura tvůrců textů rockové muziky? Myslím, že si každý odpoví sám.

 

Zmíněná poznámka Michala Prokopa je důkazem, že i skutečný mistr tesař se může někdy utnout, a to dost drsným způsobem, byť to bezpochyby  „myslel dobře“. Škoda, že vynikající rozhovor byl poněkud „potřísněn“ tímto jeho naprosto nepřijatelným srovnáním. Lámání páteří je zločin, vraždění nevinných je zločin ještě větší!

 

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 18.3.2023 10:02 | karma článku: 24,60 | přečteno: 1164x

Další články autora

Lubomír Stejskal

Íránský prezident poskytl důkaz, že tamní režim je absolutně nedůvěryhodný

Nepochybuji o tom, že i u nás jsou na různých úrovních lidé, kteří považují současnou vojenskou misi Izraele a USA za chybu. Rádi argumentují porušením mezinárodního práva.

7.3.2026 v 21:52 | Karma: 0 | Přečteno: 3x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Válka na Blízkém východě pohledem na postiženou rodinu

Byla neděle 1. března. O den dříve začala společná mise izraelských a amerických sil proti íránskému režimu. Že sáhne k odvetě, bylo jasnější než slunce. Ve vzduchu visela otázka, kdo se v Izraeli stane obětí.

7.3.2026 v 14:21 | Karma: 0 | Přečteno: 3x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Je zavedení celoročního letního času dobrý nápad?

Ne že by to u nás aktuálně hrozilo, i když vyloučit něco takového nemůžeme, ale v západní kanadské provincii Britská Kolumbie se k tomu chystají. Zaveden bude 8. března a zůstane trvale v platnosti.

5.3.2026 v 21:52 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Bude mít arcibiskupka z Canterbury konkurenta? (Aktualizováno)

Ano, protože nejde o to zda, ale kdo jím bude. Nejprve připomenutí. Arcibiskup(ka) z Canterbury je duchovní hlavou Anglikánské církve a „první mezi rovnými“ v celosvětovém Anglikánském společenství.

5.3.2026 v 6:55 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Nekončící téma: Letní versus standardní čas

Tuto neděli 8. března se v Kanadě tam, kde je zaveden, vrátí lidé k letnímu času (DST). Přitom v Britské Kolumbii na západě země to bude naposledy. Co to znamená?

4.3.2026 v 11:51 | Karma: 0 | Přečteno: 8x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lezce ve štolách na Kutnohorsku zradily svítilny, zachránili je hasiči

ilustrační snímek
7. března 2026  20:31,  aktualizováno  20:31

Hasiči dnes ve Vlastějovicích na Kutnohorsku zachraňovali čtyři lezce, kteří se dostali do problémů...

Blanenská galerie vystavuje tvorbu výtvarnic, které překročily osmdesátku

ilustrační snímek
7. března 2026  17:58,  aktualizováno  17:58

Tvorbu výtvarnic, které překročily osmdesátku, představuje ode dneška Galerie města Blanska....

Policisté našli 57letou ženu z Kolína, kterou pohřešovala její dcera

ilustrační snímek
7. března 2026  16:51,  aktualizováno  16:51

Policisté vypátrali sedmapadesátiletou ženu z Kolína, kterou pohřešovala její dcera. Naposledy ji...

Na Sněžce zavlály tibetské vlajky, akce přilákala desítky lidí

ilustrační snímek
7. března 2026  16:17,  aktualizováno  16:17

Dnešní akce Tibetská vlajka na střeše republiky se zúčastnily desítky lidí. Výstup s tibetskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 5431
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 741x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.