Proto ne Babiš

Winston Churchill řekl, že nejlepším argumentem proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem. Já říkám: Poslouchat pět minut A. Babiše na tiskové konferenci je nejlepším argumentem, proč ho nevolit.

 

Z časových důvodů jsem neměl možnost sledovat celý proud povolebního TV zpravodajství v sobotu (14. 1.) odpoledne a večer. Jen fragmenty. Ale to, co jsem slyšel mi stačilo.

 

Stranou nechám postřeh z volebního štábu Danuše Nerudové. Když už bylo jasné, že bude třetí, sešel se na pódiu její tým, k němuž se vzápětí přidala ona s manželem. Šokoval mě několikaminutový frenetický potlesk, nekončící ovace - jako kdyby se po prvním kole stala prezidentkou. Chápu, že její výsledek byl svého druhu úspěch, vážím si toho, že vyjádřila pro druhé kolo podporu Petru Pavlovi. Jen si říkám, co by se asi v pražské Galerii Mánes dělo, kdyby se 14.ledna prezidentkou opravdu stala? Stála by ještě (ta galerie)?

 

Ale vážně. Andrej Babiš přijel odpoledne na pražský Chodov do restaurace Columna, kde sídlil jeho volební štáb. Také šokoval. Proč prý Petr Pavel vůbec kandidoval? Co je to za nesmyslnou otázku? Klasický Babišův výstřel od boku, bez rozmyslu, jen tak do pléna (novinářů).

 

Stejně jako jeho vyjádření, že ČR nepotřebuje dva náčelníky generálního štábu, protože jednoho už má, generálmajora Karla Řehku. Kam na ty stupidity A. Babiš chodí? A takovéto bláboly bychom měli poslouchat pět let? Děkuji uctivě. Proto ne Babiš.

 

Jistě, úřad prezidenta není pouze o řečnických schopnostech, ale je o nich také. To co politik na špičkovém postu říká, musí mít hlavu a patu. To se o A. Babišovi při nejlepší vůli říci nedá. Chápu, že člověk, který vstupuje do politiky, nemusí být po rétorické stránce hned na úrovni starořímského Cicera, že v průběhu času se musí tomuto umění učit – ale A. Babiš není ve veřejném prostoru první den. A co se v této oblasti naučil? Zoufale málo. Stejná otázka, jakou on adresoval Petru Pavlovi: Tak proč kandiduje?

 

Ubohé útoky, místy až komické. Vyčítat komunistickou minulost P. Pavlovi by mohl dejme tomu Václav Havel, blahé paměti, ano i Václav Klaus, ale ne někdo, kdo měl sám rudou knížku téže KSČ (vzhledem k tomu, že je A. Babiš starší, tak i delší dobu, ale to nechme být). Opravdové chucpe.

 

Co je na tom všem to nejzávažnější? Výstižně to vyjádřil Martin Fendrych v komentáři na Aktuálně.cz (14. 1.):

 

Je smutné, kolik lidí v republice slyší na lež, manipulaci a populismus. Bývalý premiér, který visel v obřím střetu zájmů, neúnosně zadlužil stát, léta se spojoval se Zemanem jenž vzhlížel k Putinovi, a který považuje zásadní demokratické hodnoty za pouhé harampádí, dostal 35 procent hlasů.

 

Sebevědomí ovšem A. Babišovi nechybí. Na tiskové konferenci prohlásil: „Já znám téměř všechny prezidenty světa, mám s nimi kontakty.“ Klobouk dolů. Těch zemí světa, kde mají prezidenta či obdobnou funkci v rámci jakéhokoliv republikánského zřízení, je bezmála 150. Opravdu A. Babiš „téměř všechny zná“? A co v jeho politické matematice vlastně znamená příslovce „téměř“?

 

Patrně i díky těmto kontaktům by v případě vítězství uspořádal na Pražském hradě mírový summit o Ukrajině. Jen jestli se nejedná o jeden z výsledků jeho snění, když náhodou spal.

 

Jedno mu ale upřít nelze. Kdyby se konalo mistrovství světa politiků, kteří dokážou bez uzardění odpovídat na něco jiného, než na co jsou novináři tázáni, vrátil by se bezpochyby se zlatou medailí.

 

I na to bychom měli myslet za dva týdny u volebních uren.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 14.1.2023 23:14 | karma článku: 33,84 | přečteno: 743x

Další články autora

Lubomír Stejskal

Íránský prezident poskytl důkaz, že tamní režim je absolutně nedůvěryhodný

Nepochybuji o tom, že i u nás jsou na různých úrovních lidé, kteří považují současnou vojenskou misi Izraele a USA za chybu. Rádi argumentují porušením mezinárodního práva.

7.3.2026 v 21:52 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Válka na Blízkém východě pohledem na postiženou rodinu

Byla neděle 1. března. O den dříve začala společná mise izraelských a amerických sil proti íránskému režimu. Že sáhne k odvetě, bylo jasnější než slunce. Ve vzduchu visela otázka, kdo se v Izraeli stane obětí.

7.3.2026 v 14:21 | Karma: 0 | Přečteno: 4x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Je zavedení celoročního letního času dobrý nápad?

Ne že by to u nás aktuálně hrozilo, i když vyloučit něco takového nemůžeme, ale v západní kanadské provincii Britská Kolumbie se k tomu chystají. Zaveden bude 8. března a zůstane trvale v platnosti.

5.3.2026 v 21:52 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Bude mít arcibiskupka z Canterbury konkurenta? (Aktualizováno)

Ano, protože nejde o to zda, ale kdo jím bude. Nejprve připomenutí. Arcibiskup(ka) z Canterbury je duchovní hlavou Anglikánské církve a „první mezi rovnými“ v celosvětovém Anglikánském společenství.

5.3.2026 v 6:55 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Nekončící téma: Letní versus standardní čas

Tuto neděli 8. března se v Kanadě tam, kde je zaveden, vrátí lidé k letnímu času (DST). Přitom v Britské Kolumbii na západě země to bude naposledy. Co to znamená?

4.3.2026 v 11:51 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

V hradeckém kraji lyžovaly o víkendu tisíce lidí, hlavní areály nadále v provozu

ilustrační snímek
8. března 2026  15:07,  aktualizováno  15:07

Jarní lyžování přilákalo o víkendu do lyžařských středisek v Královéhradeckém kraji tisíce lidí....

Vlak se na Hradecku srazil s autem, řidič nepřežil. Trať je uzavřená

Železniční přejezd
8. března 2026  14:32,  aktualizováno  16:42

Řidič osobního vozu v neděli zemřel, když se jeho auto střetlo s osobním vlakem na železničním...

V Týně nad Vltavou se muž v bytě zřejmě sám zabil jateční pistolí

Vůz lotyšské policie (ilustrační foto)
8. března 2026  16:12,  aktualizováno  16:12

Jateční pistolí se v neděli vážně zranil muž v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Zranění...

Praha 1 Slovansky dum

Praha 1 Slovansky dum
vydáno 8. března 2026  15:45

Queer ball ve Slovanském domě

Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato
Konec nedochuceným salátům. Objevily jsme zázračné zálivky Fermato

Fermentace dokáže proměnit známé suroviny v chuťově komplexní zážitek. Naše redaktorky proto vyzkoušely dvě salátové zálivky od moravské značky...

  • Počet článků 5431
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 741x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.