Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Proč jsem to udělal

Proč jsem na svém blogu  23/9 (článek pak převzal Neviditelný pes) veřejně informoval o pravopisné chybě v přepisu jednoho projevu prezidenta republiky, který byl publikován na hradním webu?

 

Primárním cílem bylo dosažení  opravy. Doufal jsem, že lidé v úřadu hlavy státu, kteří mají v náplni práce monitorování tuzemských a zahraničních médií, si mého upozornění všimnou a oslovení „MILÝ PŘÁTELÉ“ změní na „MILÍ PŘÁTELÉ“. (Jde o přepis projevu MZ v Olomouci při jmenování předsedy Vrchního soudu v Olomouci a soudců obecných soudů z 18/9/2019.)

 

A proč jsem použil tuto formu – veřejné upozornění? To mě naučil současný český prezident. Příslušnou lekci jsem dostal 29. ledna 2014 jako divák živého televizního přenosu: program ČT24 tehdy vysílal akt jmenování vlády Bohuslava Sobotky. Tomu předcházel Sobotkův písemný návrh (na jmenování členů vlády) z 20. ledna 2014, který obsahoval řadu věcných (a také několik pravopisných) chyb – sám Miloš Zeman jich odhalil šest (některá média devět).

 

A zde se dostáváme k „jádru pudla“.

 

Jeden z diskutujících – pan F. H. - v příspěvku na Neviditelném psu napsal:

 

  • Normální člověk, když by ho takováto chyba pohoršila, by napsal správcům hradního webu a slušnou formou by poukázal na hrubku. Oni by ji nejspíš opravili a poděkovali.

 

V tom má pisatel bezpochyby pravdu. Jenomže náš pan prezident nás učí něčemu jinému. On také nenařídil v lednu 2014 příslušným hradním úředníkům, aby Sobotkovi dopis plný chyb vrátili a vyzvali jeho aparát, ať pošle jiný, bezchybný. S tím, že by se veřejnost o oněch chybách nedozvěděla.

 

Ne, prezident postupoval jinak. Chyby v dopise designovanému premiérovi vyčetl v přímém televizním vysílání, tedy prakticky před „celým národem“ - špinavé prádlo „těch nahoře“ se neřešilo „doma“, ale na veřejnosti.

 

Jako učenlivý žák jsem použil stejný postup v případě pravopisné chyby, která se objevila na oficiálních stránkách prezidenta ČR. Byl jsem za to mnohými peskován a všemožně nálepkován. Kritici ovšem zapomínají na to, co Miloš Zeman tehdy (29/1/2014) v Trůnním sále Hradu Sobotkovi řekl:

 

  • Milý pane premiére, šest chyb v jeden a půl stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli."

 

V tom má prezident naprostou pravdu: chyby v takovémto úředním dokumentu vnímám jako nebetyčnou ostudu.

 

Profesionalitu ovšem očekávám  nejen od vlády, ale také od lidí působících v nejprestižnějším úřadu této země, v úřadu prezidenta. Hradní web považuji za „výkladní skříň“ úřadu hlavy státu směrem k veřejnosti. Obsahují-li jeho texty chyby, za které by náš vnuk při diktátu z jazyka českého obdržel zhoršenou známku, považuji za svoji povinnost na ně upozornit. Nikoli způsobem, jaký navrhuje pan F. H., nýbrž tak, jak mě to naučil prezident Zeman 29. ledna 2014.

 

Podstatné je ovšem něco jiného. Ačkoli jsem se v posledních dnech o sobě hodně dozvěděl, chyba, na niž jsem ve svém článku upozornil, v době, kdy se chystám uložit tento text na internet (25/9; před devátou dopoledne SELČ), byla stále neopravena.

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 25.9.2019 9:05 | karma článku: 21,67 | přečteno: 464x

Další články autora

Lubomír Stejskal

Izrael: Prosba adresovaná premiérovi

Jsou osobnosti, s nimiž nemusím ve všem souhlasit, přesto si ale jejich politických postojů vážím a beru je vážně. Patří k nim i David Horovitz, šéfredaktor portálu Times of Israel.

12.7.2026 v 20:41 | Karma: 0 | Přečteno: 4x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Ozvěny summitu: Trump, Erdoğan a F-35

Český spor o účast „vláda vs prezident“ nebyl jedinou kontroverzí související s ankarským summitem. Za mnohem závažnější je nutné považovat náklonnost prezidenta Trumpa k tureckému hostiteli.

12.7.2026 v 17:59 | Karma: 0 | Přečteno: 3x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Pokračování právní bitvy kolem sinajského kláštera sv. Kateřiny

Ačkoli rozruch kolem majetkových nároků souvisejících se sinajským klášterem sv. Kateřiny v posledních měsících mediálně utichl, neznamená to, že problém je u ledu. Právě naopak.

9.7.2026 v 17:56 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Přiklání se Trump k Arabům? Tedy proti Izraeli?

To si nemyslím. Přesto některé jeho výroky, pronesené na okraj nynějšího summitu G7 ve Francii, vedou minimálně k povytažení obočí. Pokud nad nimi rovnou nezůstává rozum stát.

16.6.2026 v 22:37 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Dohoda USA - Írán: Argumenty proti

V neděli 14. června, oznámil prezident Trump, že dohoda s Íránem byla dokončena. 31 minut před půlnocí SELČ na síti Truth Social vítězoslavně napsal: „The Deal with the Islamic Republic of Iran is now complete.“

15.6.2026 v 15:06 | Karma: 0 | Přečteno: 12x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí

Hrad Křivoklát, místo kde se natáčí oblíbená reality show Zrádci.
vydáno 10. července 2026

Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...

Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!

Zábavní park Eden ve Vršovicích byl otevřen v roce 1922. Jeho největší budovou...
7. července 2026  19:18

Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...

Vypečené pražské semafory. Našli jsme v Praze přechod pro chodce, kde by uspěl jen Usain Bolt

Usain Bolt se pražských přechodů pro chodce bát nemusí. Zvládne za vteřinu...
5. července 2026

Spěcháte a zelený panáček ne a ne se rozsvítit. Neustálým nervózním mačkáním čudlíku se sice...

Od běžné řidičky k ikoně pražských historických tramvají. Karolína Hubková slaví 13 let

Karolína Hubková vydala před pár lety svůj Deník tramvajačky knižně. Řídit...
6. července 2026  16:20,  aktualizováno  20:43

Karolína Hubková je nejznámější pražskou „dámou na kolejích“. Její příběhy vyšly také knižně a už...

Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu

Lázně Smrdáky patří mezi nejznámější slovenské lázně specializované na léčbu...
10. července 2026  10:01

Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...

Děčín nechal zmodernizovat kamerový systém ve městě

Kamera (ilustrační foto).
13. července 2026  4:59

Městští policisté v Děčíně dokončili rozsáhlou modernizaci kamerového systému. Strážníci díky tomu...

Litoměřické školky povede od srpna nová ředitelka

Školka (ilustrační foto)
13. července 2026  4:59

Mateřskou školu Litoměřice, která sdružuje jedenáct mateřských škol, povede od 1. srpna nová...

V teplické nemocnici otevřelo oddělení jednodenní chirurgie

Operace (ilustrační foto)
13. července 2026  4:59

V teplické nemocnici zahájilo provoz nové oddělení jednodenní chirurgie. Na pacienty tu čeká...

Národní dům v Ústí nad Labem čeká rekonstrukce

Zpráva z vašeho okresu
13. července 2026  4:59

Historická budova Národního domu v Ústí nad Labem se dočká rekonstrukce. Jak konkrétně bude Národní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 5519
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 730x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.