Polemika na okraj kauzy Nagyová & spol.
Ten v článku Kdo si chce ještě kopnout do premiéra? zveřejněném na Neviditelném psu 15. 6. 2013 napsal:
Pár poslanců přestalo dělat vládě potíže a za odměnu dostalo teplá místečka ve státních podnicích. To je naprosto běžný postup, který se používá všude na světě. Tedy ve všech demokratických státech, kde se respektují lidská práva (třeba v Severní Koreji se s potížisty zachází trochu jinak). K čemu jinému státní podniky jsou?
Přiznám se: netušil jsem, že státní podniky fungují v našem Úžasňákově jako úřady práce pro VIP, zejména pak pro ctihodné bývalé zákonodárce. Navíc jsem tak nedůvtipný a zpozdilý v úsudku, že mě nikdy nenapadlo zahrnout do sousloví lidská práva také to, co naznačuje pan Hampl. Že snad poté, co poslanec opustí sněmovnu před vypršením mandátu, má jakési zvláštní lidské právo být opět umístěn ke korytu.
Závidět takto zaopatřeným exzákonodárcům mohou všichni, kdo takové lidské právo nemají a po ztrátě zaměstnání z důvodu restrukturalizace nebo úpadku firmy skončí na klasickém pracáku.
Souhlasit lze s tvrzením, že praxe, která je nyní předmětem trestního stíhání (teplá místečka ve státních podnicích pro potížisty, kteří přestali dělat potíže) je „naprosto běžný postup, který se používá všude na světě“. Měli bychom ale dodat: bohužel.
Je to totéž, jako když někdo konstatuje, že tolik a tolik procent školáků okusilo drogy nebo že v naší zemi je tak či onak vysoká rozvodovost. Je to pravda, ale neznamená to, že to je v pořádku či správné. Navíc: argumentovat Severní Koreou jistě lze, ale pokud bychom to dělali důsledně, vyjdou nám stávající poměry v republice jako téměř „na pohled zemský ráj“. Tedy idylické.
Vždycky jsem byl toho názoru, že etalonem nemůže být Severní Korea nebo obdobný obskurní režim, ale jakýsi „ideál v nás“, jemuž se máme společně snažit co nejvíce přiblížit.
Jak se tedy měli rebelové Tluchoř, Fuksa a Šnajdr loni při schvalování daňového balíčku zachovat? Vidím dvě možnosti. Buď v souladu se svým poslaneckým slibem pro balíček nehlasovat, nebo bez dalšího před hlasováním složit mandát. Už ta druhá možnost je, vzhledem k tomu, co obsahuje slib poslance a vzhledem k okolnostem, takříkajíc „na hraně“. Protože do hlasování byl zahrnut dobře známý politický kalkul, (ve hře byl pád vlády), s nímž ovšem poslanecký slib nikterak nepočítá.
Nicméně „na hraně“ ještě není „za hranou“. Rebelové by z parlamentu odešli a sami by si našli práci. Pak by jim nebylo co vytknout: v této věci by si zachovali čistý štít. Mohli vstoupit do učebnic politologie jako kladné vzory.
Mnohé, včetně nynějšího vyšetřování, ale nasvědčuje tomu, že se jejich záležitost dostala „za hranu“. Nejsem si jist, nakolik je jejich počínání, jakož i počínání těch, kdo jim ona teplá místečka z moci svého postavení zajistili, trestné. To se dříve či později dozvíme. I když případ Víta Bárty naznačuje, že není jisté, že výstupu (výstupům) z justičního paláce (paláců) také porozumíme. V každém případě je to ale nemravné. Jestli něco v očích občanů kompromituje politiku jako takovou, pak právě takovéto praktiky. Argument, že je to u nás i ve světě obvyklé, je jako polehčující okolnost chabý.
Závěr. V kaskádě komentářů, analýz a vyjádření jsme zaznamenali tvrzení, že když jsou za politické handly (pardon: dealy) stíhání rebelové z ODS, měli by být stíhání všichni, kdo po listopadu 1989 jednali podobně. Asi ano: pokud budou rebelové soudem uznáni pravomocně vinnými, pak tu máme jasný precedens. Leč jen precedens, nic víc.
Já si dovolím jinou paralelu. Byla-li by, pakliže rozumím správně vyjádření Petra Hampla, porušena lidská práva trojice Tluchoř-Fuksa-Šnajdr, kdyby jim partaj (mocenské struktury) po dobrovolném opuštění „pracovního“ místa v parlamentu nezajistila jiné, jak se stávající establishment vyrovná s masivním porušováním lidských práv v případě stovek a tisíců zaměstnanců, kteří ztratili práci nikoli svojí vinou (mnohdy díky špatnému fungování onoho establishmentu) a žádné „struktury“ jim novou obživu nezajistily. Na tomto odstavci s obsahem záměrně přehnaným dobře vidíme, jak absurdní je argumentace Petra Hampla a jeho obhajoba mravně neobhajitelných praktik.
Lubomír Stejskal
Izrael vs Írán: Lev z Judy povstal

Začnu osobním a zdánlivě nesouvislým příběhem. V pozici blogera si mohu ten luxus dopřát. Jako komentátor jsem si něco takového dovolit nemohl.
Lubomír Stejskal
Léto v Egyptě: Nejen báječná turistika, ale i energetické výzvy

Je doslova balzámem, když na egyptském serveru Ahram Online narazí čtenář na článek, který nabízí věcný pohled na Izrael, oproštěný od propalestinské, tedy protiizraelské propagandy.
Lubomír Stejskal
Mise Madleen aneb Protiizraelský propagandistický cirkus skončil

Po pravdě, Gretu Thunbergovou jsem nikdy nemusel. Už v době, kdy místo studia se z ní stala „profesionální“ klimatická aktivistka jsem nechápal, proč právě jí svět s otevřenými ústy naslouchá.
Lubomír Stejskal
Letnice - polozapomenuté svátky

Letošní Letnice neboli Svatodušní svátky připadly na 8. června. Jak jsou významné? Stejně jako Vánoce a Velikonoce, třebaže se ve veřejnosti netěší takové „popularitě“.
Lubomír Stejskal
Babišův výrok o zrušení ODS mi vadí víc než celá bitcoinová kauza

Na facebookovém profilu hnutí ANO čteme větu: „ODS měla být zrušena kvůli trvalému poškozování naší země.“ Její autor: Andrej Babiš. Neřekl ovšem kdy měla být zrušena.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Tropické teploty vystřídají bouřky se silným větrem i kroupami
Českou republiku v neděli čekají vysoké teploty. Zejména v Čechách překročí i tropických 30 stupňů...
Nehoda uzavřela skoro na čtyři hodiny D6 u Sokolova, zranili se dva lidé
Nehoda osobního auta v sobotu na téměř čtyři hodiny uzavřela dálnice D6 u Sokolova ve směru na...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydává se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Máme plány na invazi nejen do Grónska, ale i Dánska, šokoval šéf Pentagonu
Americký ministr obrany Pete Hegseth v Kongresu naznačil, že USA mají připravený plán případné...
- Počet článků 5163
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 778x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social