Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Osobní postřehy: Znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame

Člověk nemusí být římský katolík, a to vskutku nejsem, aby se mohl těšit na znovuotevření sakrální perly Paříže a Francie, katedrály Notre-Dame de Paris, po hrůzném požáru z roku 2019.

Hned v úvodu si ale musím postesknout. Taková záležitost si – podle mého názoru – zaslouží přímý přenos zahajovacího obřadu, neboť do formátu veřejnoprávní televize prostě patří. Bez jakéhokoli přerušení, nanejvýš s překladem. Zde se musím přiznat ke své chybě. V sobotu (7. 12. ) jsem jen letmo nahlédl do programu ČT24 a nabyl dojmu, že pět minut po dvacáté hodině začne live vysílání z katedrály. Připravil jsem si sluchátka, poznámkový blok a pití a zavčas usedl před obrazovku. Když se ovšem ve studiu objevil moderátor Daniel Stach – jistěže špičkový profesionál, to nezpochybňuji -, začal jsem tušit, že ledacos bude jinak. A bylo. Přímý přenos spíše jako pozadí, zatímco přednost měly dostat rozhovory.

Bleskově jsem tedy projel německé TV kanály, zde jsem nenašel vůbec nic, a tak zbývalo jediné. Přepnout televizi na příjem internetu a sledovat kanál France 24. I tato sice měla ve studiu hosty*/, ale vysílání dominoval obřad v katedrále. Ten vedl pařížský arcibiskup Laurent Ulrich, mezi duchovními hodnostáři jsem zahlédl našeho Dominika Duku. Podle jeho vyjádření na webu Církev.cz**/ přispěla Římskokatolická církev v ČR na obnovu katedrály částkou 1,8 milionu korun.

*/ Ve studiu France 24 hovořili s moderátorem Jean Duchense, spisovatel a zvláštní poradce pařížského arcibiskupa, Kethevane Gorjestaniová, editorka zahraničněpolitické redakce France 24 a Bertrand D´Alerman, zakladatel průvodcovské agentury My private Paris. On line se připojil John David z Anglie, který vedl rekonstrukční kamenické práce při obnově anglikánské Yorské katedrály po požáru z roku 1984.

**/ Odkaz

Protože jsem začátek ceremonie nestihl, musel jsem vzít zavděk programem zveřejněným na webu katedrály***/. Žel, unikl mi rituál otevírání dveřím během něhož arcibiskup Ulrich třikrát udeřil berlou do brány svatostánku a sbor odpovídal trojím zpěvem biblického Žalmu 121****/. Během třetího zpěvu se dveře otevřely; po letech ticha se v katedrále opět ozvaly chvalozpěvy.

***/ Odkaz

****/ Píseň k pouti. Pozvedám své oči k horám: Odkud mi přijde pomoc? Pomoc mi přichází od Hospodina, on učinil nebesa i zemi. Nedopustí, aby uklouzla tvá noha, nedříme ten, jenž tě chrání. Ano, nedříme a nespí ten, jenž chrání Izraele. Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici. Ve dne tě nezasáhne slunce ani za noci měsíc. Hospodin tě chrání ode všeho zlého, on chrání tvůj život. Hospodin bude chránit tvé vycházení a vcházení nyní i navěky.

Součástí obřadu bylo „probuzení“ Velkých varhan (Grand orgue). Zvuk tohoto vznešeného, vpravdě královského nástroje s pěti manuály a nožním pedálem mě obzvláště zajímal; sám jsem totiž v mládí hrával při bohoslužbách. K tomu lze říci jediné: tu nádheru musí člověk slyšet. Hudební část obřadu zahrnovala hymnus, žalm, novozákonní chvalozpěv Magnificat, modlitbu za svět a modlitbu Páně. Po závěrečném arcibiskupově požehnání následovalo Te Deum.

Přijel i papež

Nemalá pozornost byla soustředěna na vzácné hosty. Vyjmenovat všechny nelze, jen hlav států a vlád byly čtyři desítky. Tak jen namátkou. Vedle prezidenta hostitelské země E. Macrona seděl v první řadě zvolený US prezident D. Trump, po jeho boku francouzská a americká první dáma, Brigitte a Jill Bidenová, ta i s dcerou Ashley. Na jiném místě ukrajinský prezident V. Zelenskyj, britský princ William, italská premiérka G. Meloniová, královský paár z Belgie nebo velkovévodský z Lucemburska. Z dalších celebrit mohu jmenovat E. Muska, herečku Salmu Hayekovou, US exministra zahraničí Johna Kerryho a z duchovních hodnostářů papeže – nikoli ovšem římskokatolického, nýbrž hlavu egyptské Koptské církve Tawadrose II. Vyjmenovat všechny by přesáhlo rámec tohoto článku, jen snad jedno zastavení u zasedacího pořádku. Proč prezident Konga Dennis Sassou s tamní první dámou byli posazeni do první řady, hned vedle Jill Bidenové a její dcery, zatímco nejvyšší představitel jedné z nejbližších spojeneckých zemí Francie, německý prezident F-W. Steinmeier, do řady druhé jsem příliš nechápal.

Večer to byl nezapomenutelný. Znovuzrozená katedrála, která z popela povstala k novému životu, je nádherná, skvost postavený lidskýma rukama k Boží slávě. Jako člověk jiné víry než katolické jsem jí věnoval svůj čas především proto, abych sám za sebe a ve svém nitru vzdal symbolickou poctu všem, kdo se na její záchraně a pak obnově podíleli. Když jakýkoli svatostánek pohltí plameny, je to vždy trýznivý pohled. Později vyvážený úchvatným obrazem něčeho nového, co nás naplňuje nadějí. Zejména v tomto adventním čase.

Podklady

https://www.forbes.com/sites/tylerroush/2024/12/07/notre-dame-reopens-donald-trump-meets-with-emmanuel-macron-zelensky-ahead-of-ceremony-photos/

Odkaz

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 8.12.2024 11:47 | karma článku: 0 | přečteno: 18x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Politická kauza učitelky Bednářové pokračuje

„»Tak nám ženou učitelku Bednářovou znovu k soudu,“« řekla posluhovačka panu Švejkovi.“ Nějak takto by mohla vypadat příslušná pasáž v pomyslném Haškově románu o poměrech v postkomunistické ČR.

23.1.2025 v 22:20 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Ke konfliktu mezi prezidentem Trumpem a episkopální biskupkou Buddeovou

Že k něčemu takovému může dojít, dalo se vyčíst mezi řádky v článku zpravodajského portálu Episcopal News Service ENS, který 17. 1. informoval o chystané modlitební bohoslužbě ve washingtonské Národní katedrále.

22.1.2025 v 22:25 | Karma: 0 | Přečteno: 20x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Trump, hora a záliv: Mnoho povyku pro nic?

Platí i pro výroky Donalda Trumpa, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří? Bezpochyby ne pro všechny, ale pro některé rozhodně ano.

22.1.2025 v 11:32 | Karma: 0 | Přečteno: 18x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Inaugurace prezidenta Trumpa: Bohoslužba v Národní katedrále

Součástí inauguračních ceremonií nově zvoleného prezidenta je modlitební bohoslužba v Národní katedrále ve Washingtonu, DC. Koná se den po 20. lednu, má mezináboženský charakter a je pouze pro pozvané.

19.1.2025 v 23:28 | Karma: 0 | Přečteno: 24x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Hamás-Izrael: Příměří, den první

Neděle, 19. ledna 2025. Jeden z přelomových dnů v blízkovýchodním konfliktu mezi teroristickou organizací Hamás (agresor a únosce rukojmí) a Izraelem (vede sebeobrannou protiteroristickou válku).

19.1.2025 v 19:08 | Karma: 0 | Přečteno: 19x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka

24. ledna 2025  17:30,  aktualizováno  20:59

V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Kvůli poruše nejezdily vlaky mezi Prahou a Kolínem. Provoz stál i na jihu Čech

25. ledna 2025  11:25,  aktualizováno  21:08

Provoz na železniční trati mezi Prahou a Kolínem v sobotu na většinu dne u Kostomlat nad Labem na...

U Hrdějovic se srazil vlak s autem. Smrtelná nehoda zastavila provoz trati

25. ledna 2025  19:41,  aktualizováno  20:25

Na železničním přejezdu v Hrdějovicích na Českobudějovicku se v sobotu v podvečer srazil vlak s...

Ruská cestovka láká do Kimova nového plážového resortu. I když není hotový

25. ledna 2025  20:16

Ruská cestovní kancelář Vostok Intur, která organizuje zájezdy do Severní Koreje, už láká zájemce...

Povstání slušných? Proti AfD, Muskovi i Merzovi protestovaly desítky tisíc Němců

25. ledna 2025  19:24

Desítky tisíc lidí v sobotu v Německu protestovaly proti politické pravici. Demonstranti...

  • Počet článků 5039
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 796x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023