O tom, jak funguje jazýček na vahách a o dramatu kolem ministra spravedlnosti
Připomeňme to podstatné. V pondělí 19/4 při utváření Organizačního výboru, složeného proporčně ze stran zvolených do Knesetu, neprošel návrh vládnoucího Likudu o podobě tohoto výboru, ale prosadil se návrh největší opoziční strany Yeš Atid. Jak jsem napsal na svém blogu o den později:
- V Organizačním výboru má nyní většinu BLOK ZMĚN, což vede některé politiky Likudu k tomu, že začínají připouštět možnost neúspěchu při formování koalice s následným odchodem do opozice. I to je ale poněkud předčasné. Už proto, že tak zkušený politik, jakým Netanjahu je, ještě nevyčerpal veškerý vyjednávací potenciál. Ostatně ani situace v Organizačním výboru není beznadějná: BLOK PRO BIBI + Yamina mají 16 zástupců, BLOK ZMĚN také 16 – a roli jazýčku na vahách přebírá v parlamentu židovského státu arabská strana Raam. Jsou to někdy v politice paradoxy.
O týden později, tedy 26/4, se ukázalo, že situace vskutku není beznadějná a že arabský jazýček na vahách (strana Raam) vůbec nemusí fungovat v neprospěch Netanjahua (pokud si takto zjednodušeně zosobníme tu část pravice, která ho podporuje).
Na začátku posledního dubnového týdne (od 26/4) byly v Knesetu ustaveny dva (ale vlastně tři – viz dále) povolební prozatímní výbory, jmenovitě Finanční výbor a Výbor pro zahraniční záležitosti a obranu. Do čela Finančního výboru byl postaven Moše Gafni, lídr Sjednoceného judaismu Tóry, tedy člen tábora PRO BIBI (rozumějme: pro Netanjahua).
Na post předsedkyně Zahraničního a obranného výboru byla zvolena Orna Barbivayová (mimochodem první žena, která v Izraeli dosáhla hodnosti generálmajora, nyní v záloze) ze strany Yeš Atid.
Poměr vláda vs opozice je to tedy 1:1.
Pak byl ale ustaven ještě jeden – nový – výbor: pro záležitosti arabské komunity. Ten se podařilo prosadit poměrem hlasů 17:0:16, tedy hlasy pronetanjahuovské pravice (14), zástupců pravicové Yaminy (2) a islámského Raamu (má pouze 1 hlas v Organizačním výboru). Opozice si netroufla říci NE a všichni kdo k ní patří - zleva doprava - se zdrželi. Do čela tohoto výboru byl postaven Mansour Abbás (předseda Raamu).
Tento vstřícný krok vůči Arabům se pravici vyplatil, protože při volbě tří náměstků předsedy Knesetu (všichni čtyři pak tvoří důležité předsednictvo, které rozhoduje o parlamentní agendě, přednostním projednání návrhů zákonů, termínu blížících se prezidentských voleb atp.) nebyl zvolen nikdo z protinetanjahuovského BLOKU ZMĚN.
Předsednictvo Knesetu nyní tvoří:
- předseda … Yariv Levin/Likud – pravice
- místopředsedové:Yaakov Margi/Šas – praviceMatan Kahana/Yamina – praviceMansour Abbás/Raam – arabská strana, islámská a konzervativně-sociální
Jak patrno, s Abbásem se lze dohodnout, neboť jde o pragmatického reprezentanta arabské komunity. Zda to přinese ovoce i při případném zformování Netanjahuem vedené pravicové koalice, to se teprve uvidí. „Základní hrací doba“ končí Netanjahuovi pověřenému prvním pokusem o sestavení koalice příští úterý 4/5 o půlnoci. Nicméně je třeba dodat, že varianta menšinové vlády vedené Likudem a spoléhající se na tzv. vnější podporu arabského Raamu má v pravicovém bloku jak příznivce, tak zaryté odpůrce. To je ale záležitost příštích dnů, když ne týdnů (prezident může, ale také nemusí Netanjahuovi mandát o dva týdny prodloužit), zatímco mnohem aktuálnější je (resp. byl) politicko-právní střet o pozici ministra spravedlnosti.
BOJ O MINISTRA SPRAVEDLNOSTI
Zde je opět nutné připomenout, že současná vláda premiéra Netanjahua byla vytvořena jako „kabinet jednoty“ po volbách konaných v březnu 2020 a nyní funguje jako úřadující kabinet, neboť po volbách z letošního března koalice, jak známo, nebyla ještě vytvořena.
Původní kabinet doznal ovšem řady personálních změna, řada členů jej v souvislosti s předvolebním děním (vznik nových formaci aj.); proto některé resorty dočasně převzali stávající členové vlády včetně premiéra.
Do detailů nepůjdeme, ale zaměříme se na resort spravedlnosti. Ten vedl do 1. ledna 2021 Avi Nissenkorn (vládu opustil v souvislosti se svým odchodem do nové strany Izraelci, kterou posléze opustil rovněž) a téhož dne post převzal – dočasně na tři měsíce, tedy do konce března – ministr obrany a alternativní předseda vlády Benny Gantz. (Alternativní proto, že podle původního znění koaliční dohody se měl v polovině volebního období vystřídat v rámci rotace na postu ministerského předsedy s Netanjahuem.)
Od začátku dubna ovšem nový ministr spravedlnosti jmenován nebyl. V izraelském politickém systému je to kompetence premiéra. Netanjahu tvrdí, že v době, kdy může být „každým dnem“ jmenována nová vláda obsazovat post šéfa resortu spravedlnosti valný smysl nemá. (Spekulace, že Netanjahuova nečinnost v této věci souvisí s jeho trestním stíháním rád nechám povolanějším.)
Opozice, generální prokurátor (který slouží také jako legislativní poradce vlády) a Vrchní soudní dvůr to ovšem viděli jinak. Jelikož se celý duben v této záležitosti nic nedělo, zmíněný Vrchní soud rozhodl, že ministr spravedlnosti jmenován být musí. Vládě nařídil, ať tak učiní do úterý 27. dubna. (Existovala dokonce hrozba, že když do toho data šéf resortu justice jmenován nebude, rozhodne o něm samotný Vrchní soud. To by ovšem byl bezprecedetnní zásah moci soudní do moci exekutivní.)
V úterý 27. dubna se skutečně vláda sešla – a bylo to jedno z jejích nejbouřlivějších rokování. Zde je opět nutné vytknout před závorku, že podle původní koaliční dohody (mezi Likudem a Modrobílými) náleží post ministra spravedlnosti Modrobílým. Likud ovšem namítá, že tato koaliční smlouva poté, co byl zvolen nový Kneset pozbyla platnosti. Tedy: právní spor.
Skutečností nicméně je, že Benny Gantz, v souladu s onou koaliční dohodou, oznámil: Kandidátem na post šéfa resortu spravedlnosti jsem já. Vláda hlasovala. Výsledek: 17 PROTI, 10 PRO. Gantz neprošel.
Vzápěti Netanjahu oznámil, že kandidátem Likudu na tuto funkci je Ofir Akunis, stávající ministr pro regionální spolupráci. Nechal hlasovat – a Akunis dostal většinu hlasů. Poměr 17:10. Moc platné mu to ale nebylo.
Přítomný generální prokurátor Mandelblit premiéra upozornil, že jedná v rozporu se zákonem. Vycházel z toho, že dle koaliční smlouvy post náleží Modrobílým a že Gantz musí s jeho obsazením vyslovit souhlas, přičemž tato ustanovení byla vpravena do "Základního zákona: Vláda" (který v Izraeli nahrazuje, spolu s dalšími Základnímu zákony, ústavu).
Situace gradovala. Vrchní soud ještě v úterý (27/4) jmenování Akunise zmrazil a rozhodl, že další pokračování této kauzy bude na programu ve středu 28/4. Do té doby měl Netanjahu jmenování Akunise soudu z právního hlediska zdůvodnit.
Ve středu 28/4 nastal obrat. Netanjahu v zájmu toho, aby – podle svých slov - vyvedl tuto záležitost ze slepé uličky, souhlasil se jmenováním Bennyho Gantze ministrem spravedlnosti, což následně podpořila také vláda. Současně ale dodal, že má dostatek právních argumentů pro to, aby svůj postup ve věci jmenování Akunise ministrem spravedlnosti obhájil.
Shrnuto: Ministrem spravedlnosti v úřadující Netanjahuově vládě je – po měsíční přestávce – opět Benny Gantz, šéf strany Modrobílí. (Formálně je také alternativním premiérem, úřadujícím ministrem obrany a vedle toho šéfuje několika dalším resortům. Změnu přinese až zformování povolební koalice, v horším případě další volby.)
Takový je reálný obraz reálné demokracie v jedné demokratické zemi.
Lubomír Stejskal
Šokující vyjádření římskokatolického papeže
Bez většího zájmu prošlo médii sdělení, které pronesl papež František na závěr své nedávné cesty do jihovýchodní Asie a Oceánie. V Singapuru řekl mladým lidem, že všechna náboženství jsou cestou k Bohu.
Lubomír Stejskal
Jak zpolitizovat záplavy
Od pátku 13. září jsem byl přikován k televizní obrazovce a v úžasu sleduji pohromu, která postihla podstatnou část republiky. Prožívám hluboký smutek a jsem v duchu na dálku se všemi postiženými.
Lubomír Stejskal
Povodeň a vztah části veřejnosti k vládě
Na mysli mám tu část veřejnosti, která nenechá na současném kabinetu Petra Fialu nit suchou a častuje ji nechutnými, urážlivými a všemožnými stupidními nálepkami.
Lubomír Stejskal
Česká televize: Má Václav Moravec výsadní postavení?
Nikdy jsem nepochopil, proč Česká televize vysílá první polovinu 2hodinových nedělních Otázek Václava Moravce souběžně na dvou kanálech. Nejen ČT24, ale i ČT1.
Lubomír Stejskal
Václav Klaus: Dva postřehy z vystoupení ve Stuttgartu
Ve městě, které mám z osobních důvodů rád, německém Stuttgartu, byl nedávno, 7. září, exprezident Václav Klaus jedním z konferenčních řečníků na akci Bürgergipfel 2024.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
ANALÝZA: Kdyby to byl skutečný střelec, bylo by v Americe po volbách
Premium Něco s ochrankou Donalda Trumpa je zcela špatně. Je děravá, ale zřejmě za to nemůže. Energický...
Povodňové dani se pokusíme vyhnout. Fiala o škodách, rozpočtu a volbách
Hlavně povodně musí těsně před krajskými a senátními volbami řešit premiér a předseda ODS Petr...
Útok na fakultě nebyl terorismus, zamítla žalobkyně stížnosti rodin
Premium Špatná právní kvalifikace, nejasný motiv a chybný postup policie v pátrání. To byly nejvážnější...
Lidský satelit. Prošel se vesmírem, fotka zachránila prokletou misi NASA
Seriál Je jen málo památnějších záběrů z vesmíru. Američan Bruce McCandless se v únoru 1984 během mise...
- Počet článků 4944
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 812x
https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023