Nic pro abstinenty aneb Alkoholik na Hrad?

• Necítím se dobře v přítomnosti lidí, kteří se přehnaně žinýrují. Zažil jsem to v mládí a neměl jsem z toho dobrý pocit.

Rodiče čas od času naštěvoval jejich společný přítel. Přišel, posadil se v kuchyni, kde se tehdy nejvíc odbývaly návštěvy, hovořil o všem možném – ale nikdy si nic nevzal. Ani sklenku vody ze studánky, natož skromné občerstvení, jak to bylo během hostování starých přátel obvyklé. Prostě nic.

 

Nevím přesně proč, byla to taková jeho zásada, která dodnes zůstává záhadou. Snad i proto jsem rád, když se návštěvníci neupejpají a z toho, co jim má žena připraví, si alespoň uzobnou. (Extrémem ovšem je, když nachystá velký podnos s chlebíčky, jeden z hostů si ho dá na klín a všechno sežere – i to jsem zažil. Tak takto zase ne, vážení přátelé.)

 

Občas je také dobré se společně napít, tedy s výjimkou řidičů. Nabídnu-li láhev lahodného vína (jsem jeho vyznavačem, zejména Cabernet Sauvignonu či portského, nepohrdnu ani řeckou Retsinou), jsem zklamán, když dostanu košem. Nalévat jednu číši sám pro sebe, to je snad lepší uvařit si dobrý anglický čaj.

 

Jak patrno, nejsem členem klubu abstinentů a vstřícnost vůči neřesti zvané mírné pití patří k mé charakterové výbavě stejně jako smysl pro krásu – zejména jde-li o krásu žen. Proto jsem až dosud s nadhledem přijímal bonmoty Miloše Zemana týkající se jeho (více než pozitivního) vztahu k alkoholu.

 

Jenomže: čeho je moc, toho je příliš. A když je moc alkoholu, začíná to zavánět alkoholismem. Tady přehnaná tolerance rozhodně není na místě.

 

Miloš Zeman je bezpochyby jedním z fenoménů polistopadového Československa, později ČR. Jako takový má tábor skalních příznivců i skalních odpůrců. (Jeho prezidentský protikandidát je na tom stejně, abychom byli objektivní.) Jak na tom ale je, pokud jde o vztah k alkoholu? To je, oč tu běží.

 

Nepátral bych po tom, kdyby on sám o tom stále dokola nemluvil.

 

Připomeňme: když mu někdo ve volebních debatách připomněl jeho starou lásku (becherovku), udělal z dotyčného pitomce. Nikoli proto, že „on už přece dávno nepije“, ale z důvodu změny značky: před x lety přesedlal na slivovici, řekl to snad tisíckrát a kdo to neví, je … jistě si doplní každý sám.

 

Kdo zná rozdíl mezi becherovkou a slivovicí, nemůže tuto změnu přejít mávnutím ruky.

 

V úterý (22/1) se konal další z prezidentských duelů, který tentokrát pořádal server iDNES. Neměl jsem možnost, z důvodu zaneprázdnění jinými činnostmi, sledovat víc než několik minut kolem šesté večer. Nicméně jsem stihl zaznamenat Zemanovu větu adresovanou protikandidátovi. Cituji volně: Škoda, že jste se se mnou nevsadil, vyhrál bych další láhev slivovice.

 

Začal jsem mít podivný pocit. Proč o alkoholu Miloš Zeman stále mluví? Jako zamilovaný teenager o lásce, jako dospělí nezamilovaní stále dokola o problémech v práci. Přišlo mi to podezřelé. Jsou to opravdu jen bonmoty či vtipné věty bez reálného základu? Nebo jde o vážné téma? Pokud ano, proč se o tom stejně vážně nediskutuje? Vždyť Miloš Zeman má padesátiprocentní naději, že se stane prezidentem této země. Co by znamenalo mít na Hradě alkoholika – pokud jím je, což netvrdím. Jen se ptám a hledám pravdu.

 

Máme to dnes snadnější než v éře před internetem. Nemusíme do knihoven či novinových archivů, stačí zagooglovat.

 

Byl to čirou náhodou před více než dvěma lety dnešní Zemanův protikandiát na úřad hlavy státu, kdo s otevřeností sobě vlastní řekl: „Kdyby Zeman nechlastal, tak by byl velmi dobrý premiér.“ Až mě z toho zamrazilo.

 

A jak expremiér zareagoval? Typickou zemanovskou „bonmotální“ demagogií: Churchill, který vypil tři láhve whisky denně a vykouřil osm doutníků, válku vyhrál. Hitler, ačkoli byl vegetarián, nekuřák a abstinent, se zastřelil v bunkru.

 

Až sem je to všechno nadsázka, lehký tón, legrace.

 

Pak jsem ale narazil na text člověka, kterého si od počátku sametové revoluce upřímně vážím a kterému věřím. Jmenuje se Daniel Kroupa. Na webu Tříkrálové výzvy zveřejnil závažný text s názvem Prosba. Odkaz najdete ZDE.

 

Nevím, jestli Miloš Zeman je či není (už) alkoholik. Nedokážu stoprocentně odhadnout, kdo by byl lepším prezidentem, zda on či pan kníže. Nechci a ani nemohu říci, koho budu volit. Jen se musím podělit o své obavy. Pokud má pan Kroupa pravdu, je to s Milošem Zemanem po čertech na pováženou.

 

Na jazyk se mi dere věta: Kéž by pravdu neměl ...

 

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 23.1.2013 7:00 | karma článku: 11,52 | přečteno: 657x

Další články autora

Lubomír Stejskal

K nové kontroverzi mezi Černínským palácem a Hradem

12. duben 2026 vejde do dějin české diplomacie. Historici nechť mě opraví, ale nevzpomínám si, že by se někdy MZV ČR na svém webu veřejně kriticky vyjádřilo proti prezidentovi vlastní země. Ba distancovalo se od jeho slov.

12.4.2026 v 20:49 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Alberta: Proces vedoucí k samostatnosti se komplikuje

V kanadské provincii Alberta probíhá od ledna první fáze procesu, na jehož konci by mělo být dle iniciátorů její osamostatnění, vystoupení ze svazku kanadské federální konstituční monarchie.

12.4.2026 v 15:40 | Karma: 0 | Přečteno: 5x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

K maďarským volbám. Vměšovat? Nevměšovat?

Když v roce 2022 před tehdejšími parlamentními volbami v Maďarsku vyzvala šéfka naší dolní sněmovny MPA, aby tamní voliči vyhnali Orbána (tak jako jsme my vyhnali Babiše, ovšem ne na dlouho), považoval jsem to za chybu.

12.4.2026 v 9:57 | Karma: 0 | Přečteno: 9x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Vladimír Špidla a nová sociální demokracie. Bude to Strana práce?

Už nějaký čas se mluví o tom, že expremiér Vladimír Špidla chce s dalšími spolupracovníky založit novou stranu. Demokratickou, levicovou a tedy sociálně zaměřenou.

11.4.2026 v 20:04 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Válka v Íránu: Duchovní dimenze příměří

Příměří ve válce s Íránem, jakkoli křehké a s mnoha otazníky, se pozitivně promítlo do života věřících, zejména v Jeruzalémě. Zde ho na prvním místě ocenili pravoslavní křesťané všech denominací.

10.4.2026 v 21:41 | Karma: 0 | Přečteno: 11x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty

Luděk „Jürgen“ Sedláček a jeho kapitální velikonoční kapr. Máte-li i vy...
6. dubna 2026  17:12

Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...

Rezidenti chtějí parkovat. Hradec může jít s regulací za Gočárův okruh

Nedostačující parkoviště u polikliniky na Slezském Předměstí v Hradci Králové...
14. dubna 2026  11:02,  aktualizováno  11:02

Už letos by Hradec Králové mohl představit jednotný parkovací systém, jenž ochrání rezidenty....

„Fašisti, vlastizrádci.“ Lidé v Brně protestují proti sjezdu sudetských Němců

Na jednání brněnského zastupitelstva přišli odpůrci i zastánci pořádání...
14. dubna 2026  9:52,  aktualizováno  11:02

Několik desítek lidí přišlo v úterý ráno protestovat na brněnskou radnici proti sjezdu sudetských...

Všechny agendy pod jednou střechou? Opět se mluví o centralizaci magistrátu

Nedaleko nádraží a v těsné blízkosti pošty. Právě zde by v budoucnu mohla stát...
14. dubna 2026  10:52,  aktualizováno  10:52

Agendy pardubické radnice jsou rozstrkané po celém městě. Lidé tak musejí mezi jednotlivými...

Požár chaty v Cheznovicích na Rokycansku způsobil škodu pět milionů korun.

ilustrační snímek
14. dubna 2026  9:01,  aktualizováno  9:01

Škodu předběžně odhadnutou na pět milionů korun napáchal požár větší chaty, s nímž v noci na dnešek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 5465
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 737x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.