Nejdřív vám flusnu do tváře. Pak řeknu: Poplivat jsem vás nechtěl

Zažili jste někdy, že v místě vašeho bydliště prasklo potrubí pitné vody? Pokud ano, co bylo nutné udělat? Přesně lokalizovat místo poruchy, pak příslušný řad zastavit a vypustit a teprve poté zahájit opravu.

To vše si vezme určitý čas.

 

Proč o takové banalitě vůbec píšu? Protože mám ještě jednu otázku. Napadlo vás, že přerušení dodávky pitné vody by mělo co do činění se zlým úmyslem úřadů způsobit vám a vašim dětem utrpení, že radnice chce vaši rodinu diskriminovat? Ostatní lidé v jiné části města (obce) přece vodu mají!

 

Co to je za nesmysl?, napadne logicky každého soudného člověka. Není to nesmysl, ale do našich poměrů přenesená blízkovýchodní realita.

 

V některých médiích se objevila zpráva, že Izrael během právě probíhajícího ramadánu zastavuje vodu Arabům na Teritoriích Judea a Samaří, kde vládne i Palestinskoarabská autonomie, čímž palestinské Araby záměrně diskriminuje. Tato lež měla mimořádně krátké nohy: žila svým životem do okamžiku, než se ukázalo, že voda byla zastavena kvůli k havárii na potrubí, přičemž platí, že poškozené roury je nutné odstavit kvůli opravě z technických důvodů všude na světě, tedy i na Blízkém východě. Nebyli by to ovšem Arabové, kdyby tuto praktickou záležitost nezneužili ke lživé protiizraelské propagandě.

 

Skutečnost byla přitom přesně opačná. Izraelský úřad COGAT, který koordinuje vládní aktivity na Teritoriích sdělil, že na začátku ramadánu (6-7/6) byly dodávky pitné vody zvýšeny. Například do oblasti Hebronu a Betléma (obě města jsou součástí Palestinskoarabské autonomie) o pět tisíc kubíků denně.

 

Zmíněná lživá propaganda má ovšem ještě děsivější podobu. Ve čtvrtek 23/6 vystoupil v Evropském parlamentu šéf Palestinskoarabské samosprávy Abbás s tvrzením, že někteří rabíni v Izraeli požadovali, aby izraelské úřady otrávili na Teritoriích vodu Arabům a tím se jich zbavili. Abbás řekl: „ Není to jasný příklad podněcování k masové vraždě palestinského lidu?“

 

Samozřejmě že není: je to jasný příklad další kolosální Abbásovy lži – a je s podivem, že mu soudně uvažující europoslanci nedali důrazně najevo, co si o těchto blábolech myslí. V muslimských médiích se dokonce objevila konkretizace (ta je vždy ošidná): v čele „travičů“ má stát Šlomo Mlma, předseda Rady rabínů Západního břehu. Háček je v tom, že žádný rabín s tímto jménem neexistuje, a přestože, jak píše Richard Silverstein na blogu Tikun Olam, na Západním břehu  funguje rada rabínů, organizace s výše uvedeným názvem ovšem nikoli.

 

Jinými slovy, Abbás opět vypustil ze svých úst lež jako věž – a když se ukázalo, že důkazy o opaku tento nesmysl válcují, vydal Ramalláh prohlášení, v němž se říká, že Abbás „neměl v úmyslu poškodit judaismus nebo urazit židovský národ“ (když se ukázalo, že tvrzení o otravě vody jsou nepodložená). Čili: nejprve vám flusnu do obličeje a pak řeknu, že jsem neměl v úmyslu vás poplivat. Vskutku pozoruhodné aneb partner k vyjednávání o normalizaci vztahů k pohledání. Co takhle nejdříve zapojit mozek a zdravý rozum, než začnu vypouštět jedovatá brka.

 

Jakkoli výše uvedené je závažné, Abbás perlil v EP ještě jinak. Přišel s tezí, která vyvolává vážné pochybnosti o tom, zda je intelektuálně ve formě (anebo si z europoslanců dělal blázny). Prohlásil:

 

  • Jsme proti terorismu v jakékoli podobě, ať už ho způsobuje kdokoli. … Jakmile (izraelská – LS) okupace skončí, už nebude žádný terorismus na Blízkém východě ani jinde ve světě.

 

Kolosálnější pitomost jsem už dlouho neslyšel. Důkazem není jen Pásmo Gazy, kde se po stažení izraelské armády a zčásti nuceném vystěhování izraelských civilistů teroristické aktivity proti teritoriu židovského státu a jeho občanům nikoli snížily, ale dramaticky zvýšily. Pokud si Abbás myslí, že když se Izrael stáhne na linii příměří ze 4. června 1967, terorismus ve světě rázem ustane, nepatří do prezidentského komplexu v Ramalláhu, ale do politického důchodu (vyjádřeno hodně diplomaticky). Něco takového přece nemůže vyslovit žádný soudně uvažující člověk, natož Západem uznávaný lídr palestinských Arabů. Anebo může – a pak zase nemůže očekávat, že bude inteligentními lidmi brán vážně.

... web Tablet Magazine informuje o Abbásově tvrzení v Evropském parlamentu, že izraelští rabíni žádají, aby byla otrávena voda pro palestinské Araby.

... stejnou lež přinesl 19. června  2016 portál Gulf News vycházející v Emirátech.

... 23. červen 2016, Brusel. Mahmúd Abbás hovoří k poslancům Evropského parlamentu. Některé pasáže jeho projevu si nezaslouží jiné hodnocení, než že urážejí inteligenci soudných lidí. (Zdroj: YouTube.)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 27.6.2016 8:00 | karma článku: 26,12 | přečteno: 1024x

Další články autora

Lubomír Stejskal

Je zavedení celoročního letního času dobrý nápad?

Ne že by to u nás aktuálně hrozilo, i když vyloučit něco takového nemůžeme, ale v západní kanadské provincii Britská Kolumbie se k tomu chystají. Zaveden bude 8. března a zůstane trvale v platnosti.

5.3.2026 v 21:52 | Karma: 0 | Přečteno: 6x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Bude mít arcibiskupka z Canterbury konkurenta? (Aktualizováno)

Ano, protože nejde o to zda, ale kdo jím bude. Nejprve připomenutí. Arcibiskup(ka) z Canterbury je duchovní hlavou Anglikánské církve a „první mezi rovnými“ v celosvětovém Anglikánském společenství.

5.3.2026 v 6:55 | Karma: 0 | Přečteno: 7x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Nekončící téma: Letní versus standardní čas

Tuto neděli 8. března se v Kanadě tam, kde je zaveden, vrátí lidé k letnímu času (DST). Přitom v Britské Kolumbii na západě země to bude naposledy. Co to znamená?

4.3.2026 v 11:51 | Karma: 0 | Přečteno: 8x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Bylo to trapné, pane ministře. Trapné a hloupé

Není to tak dlouho, co jsem ministra zahraničí Petra Macinku pochválil. Za jeho projevy v OSN – na Valném shromáždění a v Radě bezpečnosti 24. února. Tajně jsem doufal, že jde o změnu směrem ke státnické moudrosti.

3.3.2026 v 19:05 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Operace USA a Izraele v Íránu z pohledu tamních tajných křesťanů

Wendy M. Yurgová je právnička a výkonná ředitelka Revere Payments, americké společnosti poskytující služby v oblasti finančních technologií. Firmu vede na křesťanském základě.

2.3.2026 v 22:17 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lavičky v „Sherwoodu“ u stanice Praha hlavní nádraží zmizely. Proč se vrátí jen 40 procent?

Návrh českého studia re:architekti, který se umístil v soutěži na třetím místě...
26. února 2026  12:37

Z Vrchlického sadů kolem železniční stanice Praha hlavní nádraží byly během posledního únorového...

Na tahu k Mníšku pod Brdy hořel jeřáb. Zásah hasičů komplikuje i provoz autobusů

Požár jeřábu v Jílovišti zastaví tah na Prahu na zhruba dvě hodiny (6. března...
6. března 2026  9:02,  aktualizováno  9:10

Profesionální i dobrovolní hasiči v pátek ráno vyjížděli k požáru jeřábu mezi Lipencemi a...

Druhý vrchol sezony pro Špindlerův Mlýn. Snowboardistky uvidí přes tisíc fanoušků

Vítězka obřího slalomu Zuzana Maděrová z Česka (8. února 2026)
6. března 2026  9:02,  aktualizováno  9:02

Po úspěšně zvládnutém Světovém poháru ve sjezdovém lyžování Špindlerův Mlýn v sobotu znovu zažije...

Most přes Vltavu v Budějovicích dostal důležité povolení, stavba může začít za rok

Tak by mohl vypadat nový most přes Vltavu na jižním okraji Českých Budějovic.
6. března 2026  9:02,  aktualizováno  9:02

Už několik let se chystá stavba čtvrtého silničního mostu přes řeku Vltavu v Českých Budějovicích....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK - KONSTRUKTÉR (42-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 42 000 - 55 000 Kč

  • Počet článků 5429
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 741x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.