Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na okraj první tiskové konference Tálibánu

Ještě mám slepená ústa od medu, který mi kolem nich namazal Zabíhulláh Mudžáhid. Takto mluvčí Talibanu. Poněkud mi jeho vystoupení na úterní (17/8) TK připomnělo slova ze známého vtipu: „Vsdejte se, nyc se fam nestane.“

 

V trojím slibu „nikdo z hnutí vám neublíží, nikdo nebude klepat na vaše dveře, nikdo vás nebude vyslýchat“ bych věřil jen tomu prostřednímu. Fanatici ve službách nových vládců vskutku nebudou klepat na dveře – vtrhnou tam, kam si zamanou bez klepání. Jednoduše rozrazí dveře.

 

To ostatní je lež. Budou lidem ubližovat, budou je vyslýchat. Zprávy z míst, která obsadil Taliban předtím, než vstoupil do Kábulu, hovoří o něčem jiném. A nejsou to nějaké nepodložené zkazky (pardon: fake news). Jinak by šéf OSN Guterres na zasedání Rady bezpečnosti, které bylo svoláno kvůli situaci v Afghánistánu, sotva mohl říci, že obdržel hrůzné zprávy o tvrdých omezeních lidských práv v celé zemi. „Zejména mě znepokojují zprávy o narůstajícím porušování lidských práv vůči ženám a dívkám v Afghánistánu.“

 

Mluvčí Tálibánu na téma žen a jejich práv řekl, že budou mít svá práva a budou se moci zapojit do vzdělávání, zdravotnictví a dalších oblastí života, ovšem v rámci islámského práva šaría.

 

Tedy princip obsažený ve rčení o rozdílu mezi kazajkou a svěrací kazajkou. Přesně tak se od sebe liší práva garantovaná ženám v civilizovaném světě a „práva“ žen v rámci islámského systému zvaném šaría.

 

Shodou okolností ve stejný den, kdy mluvčí Mudžáhid hovořil na tiskové konferenci, vyšel na serveru The Times of Israel článek „Afghanistan’s female soccer players call for help amid Taliban takeover“.

 

Tématem jsou hráčky ženské fotbalové reprezentace Afghánistánu a především - Khalida Popalová, spoluzakladatelka a někdejší členka a kapitánka národního výběru tamního ženského fotbalu. Popalová žije v dánském exilu, s fotbalistkami v zemi nyní obsazené Tálibánem je ovšem v telefonním a SMS spojení a to, co od nich slyší je úzkost, strach o holý život a zoufalé prosby o pomoc. Co jim ale může poradit? Aby odešly ze svých domovů a uprchly od sousedů, kteří je znají jako průkopnice ženského fotbalu v islámské zemi, a aby se pokusily vymazat svoji dosavadní historii a zejména důkazy o svých aktivitách proti Tálibánu (myšleno je i pouhé veřejné vystoupení v době, kdy v zemi panovaly o něco normálnější poměry).

 

„Vyzvala jsem je, aby zrušily kanály na sociálních sítích, odstranily fotografie, utekly a schovaly se,“ řekla Popalová agentuře AP. Přiznala, že jí to trhá srdce, protože léta se snažila o opak: usilovala o to, aby se fotbalistky samy zviditelňovaly. A teď stejným ženám v Afghánistánu radí, aby mlčely a zmizely. Proč? „Jejich životy jsou v ohrožení,“ dodává trpce.

 

Sama dobře ví, o čem mluví.

Narodila se v Kábulu v roce 1987. Když Tálibán ovládl Afghánistán poprvé (1996), utekla s rodiči do Pákistánu. Vrátila se po zahájení operace Trvalá svoboda (2001). Pod ochranou spojeneckých sil měla pocit optimismu, zejména pokud jde o prosazování práv žen. Spolu s dalšími ženami a dívkami se začala věnovat kopané; tento sport v dívčím podání chápaly jako prostředek k posílení svého postavení v afghánské společnosti.

 

Sama Popalová se stala součástí prvního ženského reprezentačního týmu v Afghánistánu. „Byly jsme hrdé na to, že nosíme dres. Byl to ten nejkrásnější, nejlepší pocit vůbec.“ Tenkrát vyzývala své spoluhráčky, aby se vyjadřovaly na sociálních sítích; bylo to v době, kdy Taliban usiloval o opětovné dobytí země a návrat ztracených pozic. Popalová přiznává: „Nazvala jsem Tálibán naším nepřítelem.“

 

Byla citována v národní televizi. Výhrůžky smrtí na sebe nenechaly dlouho čekat. Aktivně hrát přestala v roce 2011 a zaměřila se na práci v Afghánské fotbalové federaci. Hrozby ale neustávaly, a tak se v témže roce rozhodla odejít do emigrace – podruhé ve svém životě. Po jistých peripetiích (emigrace není procházka růžovou zahradou) zakotvila v Dánsku.

 

S hráčkami je ale ve spojení, jak již zmíněno. Říká: „Pláčou. Stále pláčou a jsou smutné. Jsou jako zoufalci. Mají tolik otázek. To, co se jim stalo, není fér. Skrývají se. Většina odešla ze svých domovů za příbuznými a ukryla se, protože jejich sousedé vědí, že jsou fotbalistky. Sedí a bojí se. Taliban je všude. Jeho lidé chodí okolo a vyvolávají strach.“ Popalová uzavírá: „Bylo velmi bolestivé být svědkem toho, jak vláda kapitulovala. Ty ženy (fotbalistky - LS) ztratily naději.“

 

A to je jeden z důsledků aktuálního vývoje v té zemi: ztráta naděje, o níž se říká, že umírá poslední. Ty mladé ženy chtějí hrát fotbal. Umožní jim to nový režim islámských fanatiků, anebo jim fotbal zakáže s odůvodněním, že není v souladu s islámským právem? To zatím nikdo neví.

 

Brzy bychom se to ale měli dozvědět. V září 2021 je na programu kvalifikace pro mistrovství Asie žen, které se bude konat v roce 2022 v Indii. Afghánské reprezentantky jsou nalosovány do „tádžické“ skupiny B, kde jejich soupeřkami mají být hráčky domácího Tádžikistánu, Vietnamu a Malediv. Bude zajímavé sledovat, pokud do kvalifikace fatálně nezasáhne covid, jak se k účasti afghánských fotbalistek postaví tálibánští vládci. To, nikoli proklamace na tiskové konferenci, bude směrodatné pro hodnocení charakteru nově vyhlášeného islámského emirátu v Afghánistánu.

 

Afghánské fotbalistky se poprvé představily na velkém regionálním šampionátu v roce 2010. Bylo to mistrovství jižní Asie hrané v Bangladéši. Afghánky tehdy skončily poslední ve skupině a byly z bojů v nadstavbě vyřazeny. Stejná situace se opakovala v letech 2014 v Pákistánu a 2016 v Indii.

 

Výrazného úspěchu dosáhly Afghánky na tomto jihoasijském regionálním mistrovství v roce 2012 na Srí Lance. Skončily druhé ve skupině a postoupily do semifinále, v němž prohrály s Indií.

 

V důsledku reorganizace asijského regionálního fotbalu hrají afghánské reprezentantky středoasijský šampionát. Poprvé (a zatím naposledy) se na něm představily v roce 2018 v Uzbekistánu – a skončily poslední ve skupině (byla jen jedna, play off se nehrálo).

 

V jejich případě nejde ovšem o výsledky, ocenění zaslouží za jakékoliv umístění – už jen kvůli tomu, v jakých podmínkách a v jaké společenské atmosféře musely hrát. Budou mít tu možnost i po 15. srpnu, kdy Tálibán vytvořil v Afghánistánu z islámské republiky islámský emirát?

FOTOODKAZ

Být v rigidní muslimské zemi ženou a hrát fotbal není žádný med (pokud je tato aktivita povolena). Svědčí o tom i dres, který jsou hráčky nuceny používat./ZDE  – vpravo fotbalistka v islámském dresu, vlevo Khalida Popalová.

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 18.8.2021 14:52 | karma článku: 24,05 | přečteno: 851x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Jak zpolitizovat záplavy

Od pátku 13. září jsem byl přikován k televizní obrazovce a v úžasu sleduji pohromu, která postihla podstatnou část republiky. Prožívám hluboký smutek a jsem v duchu na dálku se všemi postiženými.

15.9.2024 v 21:38 | Karma: 0 | Přečteno: 12x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Povodeň a vztah části veřejnosti k vládě

Na mysli mám tu část veřejnosti, která nenechá na současném kabinetu Petra Fialu nit suchou a častuje ji nechutnými, urážlivými a všemožnými stupidními nálepkami.

15.9.2024 v 15:52 | Karma: 0 | Přečteno: 23x | Diskuse | Osobní

Lubomír Stejskal

Česká televize: Má Václav Moravec výsadní postavení?

Nikdy jsem nepochopil, proč Česká televize vysílá první polovinu 2hodinových nedělních Otázek Václava Moravce souběžně na dvou kanálech. Nejen ČT24, ale i ČT1.

15.9.2024 v 13:06 | Karma: 0 | Přečteno: 13x | Diskuse | Média

Lubomír Stejskal

Václav Klaus: Dva postřehy z vystoupení ve Stuttgartu

Ve městě, které mám z osobních důvodů rád, německém Stuttgartu, byl nedávno, 7. září, exprezident Václav Klaus jedním z konferenčních řečníků na akci Bürgergipfel 2024.

14.9.2024 v 19:24 | Karma: 0 | Přečteno: 17x | Diskuse | Politika

Lubomír Stejskal

Krajské volby: Dobře utajená partaj

V pátek třináctého (září) přinesla žena ze schránky obálky s hlasovacími lístky pro nadcházející volby do zastupitelstva Karlovarského kraje; výběr senátorů se našeho obvodu letos netýká.

13.9.2024 v 22:05 | Karma: 0 | Přečteno: 18x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Litovel spláchla vlna, voda stále stoupá. Na Jesenicku ukončili záchranné práce

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  7:27

Aktualizujeme Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

O ničivých záplavách v Evropě píší i světová média. Viní z nich klimatické změny

16. září 2024  7:19

O ničivých povodních v České republice, Polsku, Rakousku a dalších státech střední a jihovýchodní...

Troubky vyhlížely potopu z hospody. Byl stres, tak se šlo na pivo, říká místní

16. září 2024  6:22,  aktualizováno  7:14

Dvoutisícová vesnice Troubky na Přerovsku zažila noční kulminaci řeky Bečvy. Přes veškeré výzvy...

Povodně 2024

12. září 2024  15:54,  aktualizováno  16.9 7:06

Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...

  • Počet článků 4943
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 812x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023