Na co myslíte, když hledíte k Luně?
Zatímco ve volbách, k nimž Izraelci půjdou 9. dubna, jde o to, zda se podaří nové Modrobílé straně poslat dlouholetého a úspěšného premiéra Netanjahua do opozice, v případě Beresheetu je ve hře vstup Izraele do klubu těch nemnoha zemí, jejichž sonda úspěšně přistála na Luně. Zatím jsou pouze tři: SSSR, USA a ČLR.
Zde musím přiznat, že na otázku v nadpise nemohu odpovědět jinak: kdykoli pohlédnu k nebesům, myslím na sondu Beresheet (Berešít). Přesněji: od 22. února, kdy byla z Floridy raketou Falcon 9 vynesena do vesmíru. Od té doby držím palce a přeji Izraelcům úspěch.
Důvodů k radosti bylo víc než těch, kdy mi zatrnulo, Ten byl vlastně zatím jeden: když se za necelé čtyři dny po startu samovolně restartoval computer Beresheetu. Dobře to dopadlo – a mise bez časové prodlevy pokračovala. Zahrnovala několik zážehů motoru pro korekci letu a tento čtvrtek (4/4) klíčový moment: vstup na oběžnou dráhu Měsíce.
Bude cesta vesmírem první izraelské lunární sondy korunována úspěchem? Přistane 11. dubna na povrchu Měsíce? S blížícím se termínem jsem víc a víc napjatý, trochu nervózní a hodně doufající. Zadaří-li se, bude to další fantastický úspěch Státu Izrael.
Často se při úplňku a bezmračné obloze rozpomenu na mise Apollo. Na to, že v té obrovské dálce chodili po tom zářícím nebeském tělese lidé – a bezpečně se vrátili. Na to, že v té magické pustině je k vidění americká vlajka. Pevně věřím, že se tam brzy objeví i modrobílá vlajka s hvězdou krále Davida.
S každou sekundou se ten okamžik blíží. Jak kdosi řekl: malý krok pro lidstvo, ale obrovský skok pro židovský stát.
Lubomír Stejskal
Oznámení
Vážení návštěvníci, dovoluji si vám oznámit, že na této platformě nejsou publikovány všechny moje články.
Lubomír Stejskal
Rusko: Pravoslavná církev a jaderné zbraně
Mnich a poustevník Serafim Sarovský (zemřel 1833) patří mezi nejvýznamnější svaté a duchovní otce Ruské pravoslavné církve.
Lubomír Stejskal
Trump: Pohádky pro dospělé
Lze si pamatovat něco, co se nikdy nestalo? Přesně k tomu čas od času vyzývá své posluchače prezident Trump. Naposledy 23. července při projevu ve washingtonské Agentuře pro životní prostředí (EPA).
Lubomír Stejskal
Toronto: Spor kolem letiště
Stál jsem u okna vyhlídkové plošiny torontské CN Tower a sledoval manévr touch-and-go malého letadla na hlavní dráze 08/26 letiště Bill Bishop Airport, které leží na ostrově jezera Ontario.
Lubomír Stejskal
Vyjádření ve vlastní věci
Dne 23. července 2026 publikoval Karel Trčálek na hlavní stránce blogů iDNES článek „Duchovní slovo z periferie. Ke spáse vede jediná cesta!“
| Další články autora |
V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody
Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...
Kolik toho víte o vesmíru?
Planety, černé díry, Měsíc nebo slavné vesmírné mise. Vesmír fascinuje lidstvo od nepaměti a dodnes...
Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!
Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...
V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava
V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...
Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí
Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...
Bohumín za 20 milionů korun přestavěl starý dům v Pudlově na šest bytů
Bohumín na Karvinsku dokončuje kompletní přestavbu starého bytového domu v části Pudlov, který dal...
Bohumín za 20 milionů korun přestavěl starý dům v Pudlově na šest bytů
Bohumín na Karvinsku dokončuje kompletní přestavbu starého bytového domu v části Pudlov, který dal...
Z Karlína je Raccoon City. Zombie apokalypsa se odehraje přímo pod Negrelliho viaduktem
Praha se na několik týdnů proměnilo v dějiště zombie apokalypsy. Nový film Resident Evil, který...
Ministerská reforma ohrožuje porodnice ve Vsetíně a Valašském Meziříčí
Ministerská reforma má omezit síť porodnic v Česku. Kvalita péče a bezpečí se hodnotí podle počtu...

Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu
Chystáte se v příštích týdnech či měsících rodit, nebo už máte zkušenost z posledních let? Zapojte se do dalšího ročníku oblíbené Porodnice roku a...
- Počet článků 5528
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 729x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social



















