Má k smrti odsouzený dr. Džalali ještě nějakou šanci?

Napsal jsem 4. května článek „Dr. Džalalimu zbývají poslední dny života“. Týká se íránsko-švédského lékaře dr. Ahmadrezy Džalaliho, ve vykonstruovaném procesu odsouzeného šíítskou totalitou k trestu smrti.

 

Obviněn byl ze špionáže pro Izrael, aniž by Teherán předložil věrohodné důkazy a zajistil Džalalimu spravedlivý proces dle standardů platných v civilizovaných zemích. A v civilizovaných zemích se zvedla vlna odporu proti chystané exekuci, spolu s vlnou solidarity s člověkem, o němž se ve svobodné části planty má za to, že je nevinen.

 

Na internetu jsme si mohli přečíst jeho vyjádření: „Jsem pouze vědec, ne špion.“ Totéž si myslí jeho rodina a spolupracovníci na Západě – Džalali jako specialista na „medicínu katastrof“ působil na univerzitách či vědeckých institucích v Belgii, Itálii a Švédsku; v posledně jmenované zemi získal také občanství.

 

Po dlouhé době napjatého čekání, během níž nepřicházely o dr. Džalalim žádné zprávy, se 4. května 2022 ozvala íránská agentura ISNA: Podle jejího reportu dr. Džalali popraven bude, a to nejpozději do 21. května.

 

Současně se objevily spekulace, které představovaly alespoň zlomek naděje. Ve Švédsku probíhá soudní proces s Íráncem Hamedem Nourym, který byl v roce 1988 jako asistent prokurátora zapojen do masových poprav politických oponentů íránského islámského režimu, k nimž kromě jiných míst došlo ve věznici Gohardašt. Likvidaci uvězněných nařídil prostřednictvím fatwy tehdejší nejvyšší duchovní lídr Íránu ajatolláh Chomejní. Noury byl zadržen ve Švédsku v roce 2019 a obviněn z mučení, poprav, tajného pohřbívání obětí a neoznámení rodinám, kde jsou pochováni. Podle dostupných zpráv bylo v té době popraveno asi 5 tisíc politických vězňů. Švédská prokuratura navrhuje pro Nouryho doživotí, verdikt má být podle agentury Reuters vynesen letos 14. července.

 

Zmíněné spekulace spočívaly v tom, že dr. Džalali by mohl být případně vyměněn za masového vraha Nouryho. Ovšem s vysokou pravděpodobností konec všem nadějím znamená hrůzná zpráva agentury Reuters z 10. května (obr. 1), z níž je zřejmě, že Írán (jehož představitelé si tak libují v popravách, zejména pak v trýznivé smrti v oprátce bezu zlomení vazu – LS) možnost zmíněné výměny kategoricky vyloučil. Mluvčí íránské islámské justice Zabihollah Khodaian se vyjádřil jednoznačně: „Džalali byl odsouzen k smrti na základě několika obvinění a verdikt je konečný. Rozsudek bude vykonán.“ Datum popravy neupřesnil.

 

... obr. 1/

 

Mezitím ve světě zaznamenáváme poslední zoufalé pokusy o záchranu Džalaliho života. Jeden příklad za všechny. Apel vydala 9. května Mezinárodní vědecká rada ISC (viz její web - obr. 2). ISC je nevládní organizace s globální působností, jejímiž členy jsou národní vědecké organizace a mezinárodní vědecké unie – včetně Akademie věd ČR.

 

... obr. 2/

 

Výbor ISC pro svobodu a odpovědnost ve vědě vydal naléhavou výzvu svým členům, aby podpořili úsilí o zastavení popravy doktora Ahmadrezy Džalaliho. Ve výzvě pak jsou uvedeny varianty,  jak by toto úsilí mělo v praxi vypadat:

 

-  vydat veřejné prohlášení

-  zaslat dopisy íránským vládním představitelům

-  apelovat na příslušné ministerstvo zahraničí v té které zemi, aby bylo v této kauze aktivní

-  zvýšit povědomí o tomto případu na sociálních sítích

 

Právem se ale ptáme: Bude to něco platné? Jakou má dr. Džalali naději, že bude jeho život ušetřen?

 

Osobně se obávám, že vhledem k charakterů nynějšího íránského islámského režimu má naději pramalou, ne-li žádnou. Vše nasvědčuje tomu, že svět připíše do statistiky íránských zločinů další justiční vraždu, aniž by ajatolláhové a lidé působící v jejich službách trpěli sebemenším pocitem studu.

 

Na druhou stranu - dokud dr. Džalali žije, žije i naděje. Vyčkejme na další zprávy.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.5.2022 12:43 | karma článku: 9,84 | přečteno: 195x