Ke skandálu na summitu Africké unie
Sleduji videozáznam ze zahájení summitu na webu Africké unie. Po úvodním slově řídícího jednání přichází k řečnickému pultu, v bílém národním hábitu (džalabija) a s tradiční pokrývkou hlavy (taqija), Moussa Faki Mahamat, předseda komise Africké unie, bývalý premiér Čadu. Kamera po celých 16 minut jeho projevu míří staticky pouze na něj, režisér ani jednou neudělá prostřih do plného Mandelova sálu.
Kdyby udělal, spatřili by diváci neobvyklou scénu. Příslušníci bezpečnostní agentury přicházejí k místu, kde sedí delegace Izraele v čele s Šaron Bar-Liovou, náměstkyní generálního ředitele izraelského ministerstva zahraničí pro africké záležitosti, a nekompromisně ji ve sálu vykazují. Po krátké debatě Izraelci odcházejí.
Nezasvěcený čtenář se nemůže nezeptat, proč v Addis Abebě Šaron Bar-Liová vůbec byla, na summitu afrických zemi, když Izrael je státem asijským. Odpověď je prostá. Izrael má postavení pozorovatelské země. To mu udělil – což je obzvláště pikantní – stejný funkcionář Africké unie, který právě držel řeč, když byla izraelská zástupkyně potupně ze sálu vyváděna – Moussa Faki Mahamarat. Podle vysvětlení, které poskytl portál Africanarguments.org, udělil Mahamarat Izraeli status pozorovatelské země v červenci 2021. (Zdroj: „How did Israel end up with AU observer status?“/27. 4. 2022)
Proti tomu se ovšem vzedmula nenávistná kampaň, kterou podnítily země vůči Izraeli nepřátelské, kromě jiných Alžírsko, Nigérie, JAR, Namibie, Botswana nebo Tunisko. Jiné státy ovšem izraelskou pozici podpořily a Africká unie se tak v této otázce rozpoltila.
Podle Africanarguments.org vyvrcholil spor na summitu v únoru 2022. Tehdy došlo k dohodě, že rozhodnutí o tom, že Izrael má postavení pozorovatelské země bude pozastaveno, přičemž vznikne výbor sedmi zemí, který o celé věci rozhodne. Tvořen je třemi zeměmi, které držely vůči Izraeli pozici NE, jmenovitě Alžírsko, Nigérie a JAR, třemi zeměmi hájícími právo Izraele na místo pozorovatele v organizaci, šlo o Kamerun, DR Kongo a Rwandu, přičemž předsedou se stal senegalský prezident Macky Sall.
Nakonec to ale dopadlo poněkud jinak. Po sérii debat prezident Sall rozhodl, že výbor bude konzultovat se všemi členskými státy a před konečným rozhodnutím se bude snažit nalézt konsensus, současně ale zrušil dřívější rozhodnutí o pozastavení pozorovatelského statusu Izraele.
Podle dostupných informací celá věc ustrnula na mrtvém bodě a například egyptský server Ahramonline uvádí, že „Africká unie neřekla, jestli status Izraele bude předmětem debaty na letošním summitu“. (Zdroj: „Israeli delegation expelled from the African Union summit“/18. 2. 2023)
Věc je tedy otevřená, dost možná, že více se dozvíme po skončení druhého dne summitu (v neděli 19. 2. 2023). Stále ještě je ale ve vzduchu otázka, proč byla Šaron Bar-Liová ze summitu vykázána.
Izraelské ministerstvo zahraničí, které tento zlovolný akt ostře odsoudilo, trvá na tom, že Bar-Liová měla řádnou akreditaci pro účast jako vedoucí delegace pozorovatelské země, naproti tomu informace organizátorů říkají, že nikoli. Tvrzení proti tvrzení.
Pozoruhodný je také jeden průvodní jev. Izraelská strana, jmenovitě ministerstvo zahraničí v Jeruzalémě je přesvědčeno, že za incidentem stojí Jihoafrická republika a Alžírsko. Zatímco mluvčí jihoafrického prezidenta Vincent Magwenya reagoval slovy, že něco takového by musel Izrael dokázat, z Alžírska přišla zcela jiná verze – otevřené přiznání. Server deníku Echorouk se 18. února v článku o incidentu doslova chvástal, že šlo o úspěšnou alžírskou kampaň: „Alžírsku se podařilo ukončit přítomnost představitelů sionistické entitu na sobotním summitu.“ V článku je uvedeno, že alžírská delegace si byla vědoma přítomnosti zástupců sionistického subjektu v sále a vyvinula tlak na vyhoštění těchto okupačních diplomatů jako podmínku zahájení summitu, případně jeho úplného zrušení, pokud by Izraelci v sále zůstali.
Pokud by někdo potřeboval jasný příklad toho, jak vypadá fanatická protiizraelská zášť, tady ho má.
Alžírský portál také podrazil své jihoafrické spojence, když uvedl, že šéf komise Africké unie Moussa Faki Mahamat byl pod alžírským a jihoafrickým tlakem donucen vyhovět žádosti obou delegací o vyvedení Izraelců. V reakci na slova mluvčího prezidenta JAR nelze než s úsměvem dodat: protiizraelští spolubojovníci by si měli nejprve sladit noty.
Alžířané se také chlubí tím, že mají údajně prsty v pasivitě zmíněného výboru, který se k projednání „izraelské kauzy“ vůbec nesešel. Portál uvádí, že o tom, zda Izrael bude nebo nebude pozorovatelským státem Africké unie se má rozhodnout na nynějším summitu, což je ovšem v rozporu s tím, co napsal egyptský Ahramonline. Uvidíme.
Ať tak či onak, nelze než konstatovat: málokterý stát na planetě musí čelit takovému přílivu nenávisti jako jediný stát Židů, Stát Izrael. Přitom právě Izrael je díky své technologické vyspělosti schopen účinně pomáhat chudým a s bezpočtem problémů zápasícím africkým zemím v celé řadě oblastí (zemědělství včetně zavlažování a vodní zdroje obecně, energetika, zdravotnictví, školství, hygiena, postavení žen atp.). Stačí málo: nenechat se ovlivnit zfanatizovanou protiizraelskou politikou.
Ta ale je, jak jsme opět viděli v Addis Abebě, stále obludně úspěšná.
Lubomír Stejskal
Válka v Gaze: Příběhy rukojnmí
V atmosféře eskalující hysterie související s izraelskou válkou proti terorismu se přemýšliví lidé musí ptát, jak této jednostranné propalestinské propagandě čelit.
Lubomír Stejskal
Odezva: Glosa Jiřího Weigla k výročí 7. října
Někdejší hradní kancléř a dnes výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl publikoval 7. října 2024 na webu tohoto think tanku glosu „Kdo to kdy pochopí, kdo to kdy pochopí?“.
Lubomír Stejskal
Výročí: Slovo k 7. říjnu
Toho dne v roce 2023 si Arabové, kteří vtrhli z Pásma Gazy do jihoizraelského pohraničí, splnili svůj dávný sen. Vraždit Židy. Mučit, znásilňovat, mrzačit, ničit a loupit. Unášet je a vydírat.
Lubomír Stejskal
Politika: Na okraj sjezdu sociální demokracie
V sobotu 5. října 2024 dopoledne byl zahájen v Hradci Králové 46. sjezd sociálních demokratů. Zlatý hřeb programu: volba nového předsedy či předsedkyně. V osudí byla nakonec tři jména.
Lubomír Stejskal
Jak také vypadá rafinovaná dezinformace
V srpnu 2014 byl svět šokován masakrem etnicko-náboženské komunity jezídů, kterého se v oblasti města Sandžáru na severozápadě Iráku dopustila teroristická organizace Islámský stát.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
KOMENTÁŘ: Úsporná opatření prezidenta Mileie léčí státní finance a ochuzují Argentince
Argentinci, podle slov prezidenta, kterého si před necelým rokem zvolili, raději riskují skok do...
Durový akord na konci Körnerovy knihy nečekejte, předesílá Igor Bareš
Premium Byl jsem filmem zasažen a možná i překvapen, přemýšlí herec Igor Bareš o úspěchu Mádlova filmu...
Řeky se změnily v septiky. Povodně vyřadily čistírny odpadních vod
Jedovatý zapáchající koktejl plný infekčních bakterií. Tak momentálně vypadá voda v Odře a Moravě....
Harrisová se nyní opře do Trumpova zdraví, zveřejní svou lékařskou zprávu
Před nadcházejícími volbami prezidenta USA se demokratická kandidátka Kamala Harrisová snaží upřít...
- Počet článků 4961
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 809x
https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023