Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Ke kontroverzi kolem vystoupení komika Kozuba

Server iDNES informoval 9. ledna 2023 o vystoupení Štěpána Kozuba v O2 aréně. Přesněji o negativní reakci Lea Pavláta a Patrika Bangy na vtip hanobící oběti holocaustu.

 

Na blogu iDNES publikovala obdobně záporný postoj Blanka Fay.

 

Připomeňme to podstatné (úryvek je z iDNES):

 

Kozub jako vtip ve svém představení vyprávěl, jak někdy po druhé světové válce jede autobus plný Romů, který se jede podívat do ghett, aby se to už nikdy neopakovalo. Průvodčí jde oznámit, že přijel „autobus plný cikánů“ a vrátný na to odpoví: „To my tady ale už neděláme“.

 

Leo Pavlát:

Jménem Židovského muzea v Praze, jehož součástí je Památník obětem šoa z Čech a Moravy, vyjadřuji odpor k takovému cynismu.

 

Patrik Banga:

Publikum „vtip“ ocenilo. Já ne.

 

Blanka Fay:

Bohužel jsem se nesmála a udivilo mě, kolik lidí ano.

 

K těmto hlasům se připojuji. Aby bylo jasno: nevolám po zákazu, ale ztotožňuji se s vyjádřením Lea Pavláta na Facebooku Židovského muzea. V něm je uvedeno, že komik „recykloval jako zábavnou historku výsměšný pošklebek, který původně hanobil oběti šoa a v němž jen Židy nahradil Romy, rovněž oběti holokaustu“.

 

Dále ze  stanoviska Lea Pavláta:

 

Smích početného publika po nestoudném znevážení umučených nebyl jen přitakáním zraňující otrlosti Š. Kozuba, ale i dokladem mravní pokleslosti obecnějšího dosahu.

 

Šokující doklad mravní pokleslosti obecnějšího rozsahu pak čtenář našel v diskusi pod zmíněným článkem na iDNES („Hanobil oběti holokaustu. Štěpána Kozuba kritizují za vystoupení v O2 aréně“/9. 1. 2023). K mému neskonalému údivu se to v ní jen hemží podobnými zvrácenými, odpornými a odpudivými „vtipy“ zesměšňujícími a znevažujícími oběti té nejděsivější tragédie, jaká kdy lidstvo v jeho moderní historii postihla.

 

Jsem z toho totálně znechucen, diskusi jsem ani nedočetl (obsahuje přes 650 příspěvků). Nemohl jsem si nevzpomenout na „zábavu“ jednoho z nejhorších režimů naší doby, íránské šíitské diktatury, která pořádá mezinárodní soutěž karikatur, v nichž se tvůrci předhánějí v tom, jak co nejvíc  zesměšnit a ponížit Izrael, Židy, jak co nejhruběji znevážit holocaust a jeho oběti. Na tuto úroveň klesli ti, kdo ochotně zatleskali zmíněnému Kozubovu „vtipu“ o „autobuse s cikány“. Něco takového nelze ničím omluvit: ani tím, že tyto „vtipy“ a vymýšlejí a šíří sami Židé, že je vyprávěl i Arnošt Lustig, že „sranda by se měla dělat ze všeho“? Opravdu ze všeho?

 

Tento druh urážek má více podob. Mezi pro mě nepřijatelné, proti nimž vždycky pozvednu hlas, patří i scéna ve Frljičově hře „Naše násilí, vaše násilí“, v níž Ježíš znásilňuje muslimku. Jde o nejhrubší způsob,  jakým lze urazit city těch věřících křesťanů, a není jich málo, kteří chovají k osobě Ježíše nejvyšší myslitelnou úctu.

 

Nemohu se ovšem vyhnout ani některým (opakuji: některým) textům blogera iDNES Karla Trčálka, v nichž vědomě a zhusta rafinovaně uráží křesťanské náboženské hodnoty – samotného Boha, Ježíše, víru, učení Bible a jiné aspekty víry, které jsou mnohým z nás svaté. A opět: nevolám po zákazu, jen veřejně a nahlas říkám „císař je nahý“ – toto je urážlivé. Smutné na tom je, že Patrik Banga, který se správně připojil k Leu Pavlátovi v kritice Štěpána Kozuba, a který je současně administrátorem blogu iDNES, kde Karel Trčálek své urážky publikuje, se proti tomu nikdy neohradil – třeba podobně jako ke Kozubovu prosincovému vystoupení v O2 aréně na serveru Romea.cz., kde 5. ledna 2023 napsal:

 

Publikum „vtip“ ocenilo. Já ne. Asi by ho neocenil ani nikdo, koho znám a s kým se přátelím. Jsme prostě asi jinej gang. Jenže to video se šíří a lidé ho lajkují. Člověk se tak nutně musí zamyslet, jak na tom vlastně jako společnost jsme.

 

Ano, je to na zamyšlení. Pro mě z toho vychází zjištění: Urážet oběti holocaustu, židovské, romské, jakékoliv – ne. Samozřejmě že ne! Urážet city křesťanů – zjevně ano.

 

Smutek, zklamání.

 

Nemohl jsem si nevzpomenout na dnes už legendární výrok německého teologa Martina Niemöllera:

 

Nejdřív přišli pro komunisty - a já jsem se neozval, protože jsem nebyl komunista.

Pak přišli pro Židy - a já jsem se neozval, protože jsem nebyl Žid.

Pak přišli pro odboráře - a já jsem se neozval, protože jsem nebyl odborář.

Pak přišli pro katolíky - a já jsem se neozval, protože jsem byl protestant.

Pak přišli pro mě – a v té chvíli už nezbýval nikdo, kdo by se mohl ozvat.

 

Nelze ho aplikovat otrocky na naše téma. Je ale inspirativní.

 

Nejdřív byli uráženi křesťané – a my jsme se neozvali; máme přece svobodu slova, svobodu umělecké tvorby.

Pak jiní, v rámci stejné svobody slova, začali urážet oběti holocaustu. Proč jsme se ozvali teprve teď a ne tehdy, když byli uráženi křesťané? Proč?

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.1.2023 11:52 | karma článku: 24,90 | přečteno: 885x

Další články autora

Lubomír Stejskal

Oznámení

Vážení návštěvníci, dovoluji si vám oznámit, že na této platformě nejsou publikovány všechny moje články.

9.8.2026 v 23:00 | Karma: 0 | Přečteno: 15x | Diskuse | Osobní

Lubomír Stejskal

Rusko: Pravoslavná církev a jaderné zbraně

Mnich a poustevník Serafim Sarovský (zemřel 1833) patří mezi nejvýznamnější svaté a duchovní otce Ruské pravoslavné církve.

6.8.2026 v 17:43 | Karma: 0 | Přečteno: 8x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Trump: Pohádky pro dospělé

Lze si pamatovat něco, co se nikdy nestalo? Přesně k tomu čas od času vyzývá své posluchače prezident Trump. Naposledy 23. července při projevu ve washingtonské Agentuře pro životní prostředí (EPA).

27.7.2026 v 17:54 | Karma: 0 | Přečteno: 14x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Toronto: Spor kolem letiště

Stál jsem u okna vyhlídkové plošiny torontské CN Tower a sledoval manévr touch-and-go malého letadla na hlavní dráze 08/26 letiště Bill Bishop Airport, které leží na ostrově jezera Ontario.

26.7.2026 v 22:02 | Karma: 0 | Přečteno: 10x | Diskuse | Společnost

Lubomír Stejskal

Vyjádření ve vlastní věci

Dne 23. července 2026 publikoval Karel Trčálek na hlavní stránce blogů iDNES článek „Duchovní slovo z periferie. Ke spáse vede jediná cesta!“

23.7.2026 v 22:39 | Karma: 0 | Přečteno: 24x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Na Černé louce v Ostravě začíná setkání mladých katolíků z celé republiky

ilustrační snímek
11. srpna 2026,  aktualizováno 

Výstaviště Černá louka v centru Ostravy bude ode dneška hlavním dějištěm Celostátního setkání...

Accolade zvažuje, že v Boršově nad Vltavou vybuduje jednu halu místo čtyř

ilustrační snímek
10. srpna 2026  20:16,  aktualizováno  20:16

Společnost Accolade zvažuje, že v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku vybuduje v průmyslové...

Hasiči našli ve shořelé chatě u Dobřichovic mrtvého muže

ilustrační snímek
10. srpna 2026  19:55,  aktualizováno  19:55

Středočeští hasiči dnes odpoledne vyjížděli k požáru chaty u Dobřichovic, uvnitř našli mrtvého...

V Letenských sadech hořelo, na nábřeží se odkláněla veřejná doprava

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  21:02,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát
7 zásad bezpečného poutání dětí v autosedačce, které musíte znát

Chcete mít jistotu, že je vaše děťátko v autě opravdu v bezpečí? I drobné chyby při poutání do autosedačky mohou mít vážné následky, často si je...

  • Počet článků 5528
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 729x
Bloger na periferii iDNES.
/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal  

Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.