Kauza Smetana: Diskuse pokračuje
Politický předvolební plakát je něco jiného než automobil či rodinný dům. Ba co víc, něco docela jiného je i klasický reklamní billboard.
Je to prostředek komunikace mezi politikem a mnou - voličem. Politický subjekt mě chce s jeho pomocí přesvědčit o tom, abych mu pomohl získat politickou moc, abych mu pomohl dostat se do pozice, z níž bude ovlivňovat můj život, určovat jeho pravidla.
Tak tomu v případě reklamního billboardu v obecné rovině, tj. až na výjimky, není. Nabízí-li firma XY zboží, které nevyvolává závislost (tedy nikoli drogy všeho druhu), jsme v rovnocenném postavení ve stylu ber nebo neber. Mohu ten její úžasný produkt koupit, nebo také nemusím. Rozhodnu-li se svobodně pro to první, koupím, zaplatím a užívám je – a nic se neděje (opět s výjimkou reklamací apod.). Rozhodnu-li se pro to druhé, taktéž se nic neděje.
Něco jiného jsou politické předvolební plakáty.
Strana XYZ jejich zveřejněním vstupuje ve svobodné společnosti do demokratické politické soutěže. Vlastně nejen do soutěže, také do demokratického dialogu, pakliže platí, že „demokracie je diskuse“. Jedním z účastníků tohoto dialogu jsem i já, občan – volič.
Chce-li politická strany XYZ můj hlas k tomu, aby získala politickou moc, a činí-li tak v rámci politické diskuse, je vrcholně hanebné, když v rámci této diskuse, k níž jsem jejími billboardy vyzván, mě justiční moc, součást širší mocenské struktury demokratického režimu, za mé postoje trestá.
Jako demokrat jsem dokonce přesvědčen o tom, že mě justiční mašinerie demokratického režimu ani potrestat nesmí, protože pak se chová jako mašinerie režimu totalitního. Co tím míním? Zkusme si představit, že bychom za komunistického režimu 1948-1989 udělali to, co za demokracie učinil řidič Smetana. Přikreslili bychom malůvky na předvolební agitační plakáty KSČ (resp. Národní fronty), nějaký kovaný komunista či aktivní soudružka donašečka z uličního výboru by nás udala a věc se dostala k soudu. Byli bychom odsouzeni? Bezpochyby ano.
Mělo by to svoji „logiku“: komunistický režim byl nedemokratický čili „nedialogový“.
Jak je tedy možné, že v demokratickém režimu byl řidič Smetana odsouzen? Nemluvím o náhradě škody, která je v pořádku a kterou on zaplatil. Mluvím o alternativním trestu veřejných prací.
Kdyby olomoucká paní soudkyně, a je vcelku lhostejné, jaké má příjmení, proto také její podjatost nebo nepodjatost řidič Smetana neřešil, byla bytostnou demokratkou, musel by její verdikt znít: náhrada škody ANO, trest za vyjádření postoje v situaci, kdy k němu byl vyzván (on, vy, já, kdokoli), NIKOLI.
Politici, partaje a ostatní, kdo vstupují do tohoto otevřeného ringu, jehož vítěz (na jejich straně) získá nad námi moc (určovat pravidla hry), nese svým způsobem kůži na trh a musí ledacos ustát. Pakliže se věc dostane až k soudu, musí být právě on (soud) garantem demokratických práv „řidiče Smetany“ na svobodné vyjádření názoru, k němuž je de facto vyzván.
Je to v principu podobné situaci blogerů s otevřeným režimem diskusí. Vstupuji-li do blogosféry se svými názory, také musím být připraven ledacos snést (a že toho je v české internetové diskusní žumpě).
Řidič Smetana jistě udělal chybu. Že se neodvolal. Stejnou by v roce 2007 udělal exministr informatiky Vladimír Mlynář, kdyby pokorně přijal trest odnětí svobody na 5 a půl roku, který mu v kauze Testcom napařila soudkyně Slepičková – za údajný trestný čin, který se ovšem nestal, jak potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud. Jinými slovy, V. Mlynář neměl být prvoinstančním soudem vůbec odsouzen. Přesto odsouzen byl - a to je špatně!
Totéž po mém soudu platí i o řidiči Smetanovi. O to tady jde v první řadě.
Lubomír Stejskal
K americké akci v Íránu

Zásah USA v Íránu na podporu izraelské operace „Rising Lion“ jsem přijal s úlevou a vděčností. Je to správné rozhodnutí. Pokud prezident Trump za něco zaslouží ocenění, pak právě za toto.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Íránské mapy a hrozby

Je to s podivem, ale v tomto informačním věku používá Teherán mapy fatálně nepřesné. Kouzlem nechtěného to na síti X odhalil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Návrat Izraelců z ciziny

Současná válka mezi Izraelem a Íránem (chcete-li mezi Íránem a Izraelem) má vedle zákonitých průvodních jevů také několik vedlejších efektů, které je také nutné řešit.
Lubomír Stejskal
Vojenská paráda na počest Trumpových narozenin? Nepravda

Chápu členy a podporovatele americké Demokratické strany, ať v USA nebo v zahraničí, že jsou vůči republikánskému prezidentovi nanejvýš kritičtí.
Lubomír Stejskal
Izrael vs Írán: Lev z Judy povstal

Začnu osobním a zdánlivě nesouvislým příběhem. V pozici blogera si mohu ten luxus dopřát. Jako komentátor jsem si něco takového dovolit nemohl.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Americký útok íránský jaderný program zcela nezničil, píší média. Trump to popírá
Sledujeme online Údery, které Spojené státy o víkendu uskutečnily na tři íránské jaderné provozy, nezničily klíčové...
Vláda rozhodne o prodloužení pronájmu gripenů i odměňování Vězeňské služby
Prodloužení pronájmu dvanácti švédských letounů JAS-39 Gripen projedná vláda, která se sejde v...
Poslanci mají hlasovat i o návrhu Stanjury osvobodit příjem v bitcoinech
Poslanci se scházejí poprvé po hlasování o nedůvěře vládě. Na programu má Sněmovna zavedení...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...

Pronájem kanceláře, Místek, 56,1 m2
Ostravská, Frýdek-Místek - Místek
10 098 Kč/měsíc
- Počet článků 5167
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 777x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social