21. 2. 2019: Postřehy z jednoho předvolebního dne
Začalo to hned ráno. Noc byla plodná. Světlo světa spatřilo spojenectví stran Chosen le Yisrael (ta už byla v alianci s partají Telem – v čele obou stojí bývalí náčelníci generálního štábu armády Gantz a Yaalon) a Ješ Atid exministra financí Yaira Lapida. Během dne bylo oznámeno, že nová formace se bude jmenovat MODROBÍLÁ STRANA (národní barvy Izraele). Tím byla zformována hlavní protinetanjahuovská fronta – s cílem odstavit současného premiéra a jeho Likud od moci.
Gantz, Yaalon a Lapid přizvali do týmu ještě třetího exnáčelníka generálního štábu Gabiho Aškenaziho – a protože v Izraeli se tato funkce nazývá ramatkal, jde o formaci tří ramatkalů + jednoho novináře (na fotoodkazu zleva Yaalon, Gantz, Lapid, Aškenazi).
O den dříve došlo k novému seskupení na pravici. Židovský domov a Národní unie, které se dohodly na společné kandidátce 14. února, odsouhlasily „technickou alianci“ se stranou Otzma Yehudit (Židovská síla) – pouze do voleb, pak se Otzma zase osamostatní. Duchovním otcem tohoto sňatku z rozumu je premiér Netanjahu, kterému velmi záleží na tom, aby pravice tváří v tvář „modrobílé vlně“ maximálně posílila.
Problémem ovšem je , že Otzma je tvořena politiky, kteří se hlásí k odkazu (byť údajně ne k metodám) kontroverzního rabína Meira Kahaneho a jeho strany Kach, soudem zakázané (1994 – ideologie strany se neslučovala s hodnotami demokratického právního státu).
Co znamená „hlásí se k odkazu“? A proč vlastně tlak Netanjahua na účelové spojení Otzmy s Židovským domovem tak moc vadí spoustě lidí, nejen v Izraeli, ale také v Americe?
To vysvětluje Marcy Osterová na webu Times of Israel.
Pokud jde o politické cíle: partaj prosazuje, aby se Izrael nacházel na území vymezeném řekou Jordán na východě a Středozemním mořem na západě, tj. na celém teritoriu někdejšího britského mandátu Palestina. Požaduje anexi Judeje a Samaří (Západního břehu), přesídlení palestinských Arabů a izraelských Arabů do arabských zemí, plnou izraelskou suverenitu nad jeruzalémskou Chrámovou horou a zrušení mírových ujednání z Oslo.
Kromě toho: předním představitelům Otzmy je vyčítáno toto:
- Michael Ben Ari nazývá Meira Kahaneho svým rabínem a učitelem;
- Baruch Marzel, někdejší poradce Kahaneho, pořádá každoročně vzpomínkové setkání u hrobu Barucha Goldsteina, který v roce 1994 povraždil 29 palestinských Arabů v hebronské Jeskyni patriarchů;
- Ben-Zion Gopstein stojí v čele extremistické skupiny Lehava (součást Otzmy), která má v programu zákaz manželských vztahů mezi Židy a Nežidy a oponuje křesťanské přítomnosti v Izraeli;
- Itamar Ben Gvir, právník, který hájí pravicové aktivisty obviněné z židovského terorismu – to mu ovšem těžko lze vyčítat, je to jeho džob; v mládí ovšem „proslul“ epizodou, z níž mrazí: podařilo se mu odcizit logo z cadillacu premiéra Yicchaka Rabina, načež v médiích ohromil větou: „Stejně, jako jsme se dostali k tomuto symbolu (ukradený emblém automobilu držel v ruce - LS), můžeme se dostat i k Rabinovi.“ Za několik týdnů byl Yicchak Rabin židovským extremistou zavražděn.
Bylo by s podivem, kdyby politici stojící v opozici proti Netanjahuovi tyto neblahé skutečnosti v předvolebním boji nevyužili. Pak se také musíme ptát, jestli tímto politickým tahem neutrpí Netanjahuova důvěryhodnost. Tedy, jestli to měl zapotřebí.
Ne všichni v Židovském domově se s objetím s Otzmou Yehudit ztotožnili. Novinářka Yifrat Erlichová, na kandidátce Domova č. 3, z předvolebního klání odstoupila. Nahrazena byla Itit Silmanovou. Odešla i Yaara Yešuranová, zakladatelka Fóra žen ve straně – a zamířila do Nové pravice bývalého šéfa Židovského domova Naftaliho Bennetta.
A další události dne alespoň telegraficky. Nepodařilo se dosáhnout společné kandidátky arabských stran. Ty nyní tvoří dvě dvojice: Strana Taal jde do voleb s komunistickou stranou Hadaš, zatímco Balad vytvořil spojenectví s partají Raam.
Během dne se hovořilo také o možnosti volebního spojenectví labouristů s levicovou stranou Meretz. Z toho sešlo, stejně jako z předchozího pokusu o spojení Ganzovy strany Chosen le Yisrael a sociálně zaměřené partaje Gešer poslankyně Orly Levyové Abekasisové. Ukázalo se, že pro Bennyho Gantze je mnohem lákavější nevěstou Yeš Atid, s níž se nakonec spojil – partaj Gešer půjde do voleb samostatně.
Totéž platí i o středopravé sociálně liberální straně Kulanu exministra financí Mošeho Kahlona, bývalého politika Likudu. Spekulace o tom, že by mohl jít společně s Likudem sám Kahlon odpoledne vyloučil.
PRVNÍ VÝZKUM: 36 ku 26
Večer 21/2 přinesla izraelská média první bleskový průzkum preferencí po ustavení Modrobílých, který byl vypracován pro televizní Kanál 13. Jeho výsledky:
- 36 křesel v Knesetu … Modrobílí
- 26 … Likud
- 10 … arabské strany Hadaš/Taal
- 8 … Židovský domov (spojený s Otzmou Yehudit)
- 7 … náboženská strana Sjednocený judaismus Tóry
- 6 … náboženská strana Šas
- 5 … Yisrael Beytenu (exministra Liebermana)
- 5 ... Nová pravice (Bennett/Šakedová)
- 5 … Labouristé
- 4 … Kulanu (exministra Kahlona)
- 4 ... levicová strana Meretz
- 4 … arabské strany Balad/Raam
V táboře Modrobílých zavládla euforie. Naopak pro Netanjahua je to velká výzva. Nicméně – je to první vlaštovka a po 9. dubnu rozhodne to, jaký bude mít vítězná partaj koaliční potenciál.
Ať tak či onak, ten pravý předvolební boj začal. Právě dnes.
Lubomír Stejskal
K americké akci v Íránu

Zásah USA v Íránu na podporu izraelské operace „Rising Lion“ jsem přijal s úlevou a vděčností. Je to správné rozhodnutí. Pokud prezident Trump za něco zaslouží ocenění, pak právě za toto.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Íránské mapy a hrozby

Je to s podivem, ale v tomto informačním věku používá Teherán mapy fatálně nepřesné. Kouzlem nechtěného to na síti X odhalil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
Lubomír Stejskal
Válka na Středním východě: Návrat Izraelců z ciziny

Současná válka mezi Izraelem a Íránem (chcete-li mezi Íránem a Izraelem) má vedle zákonitých průvodních jevů také několik vedlejších efektů, které je také nutné řešit.
Lubomír Stejskal
Vojenská paráda na počest Trumpových narozenin? Nepravda

Chápu členy a podporovatele americké Demokratické strany, ať v USA nebo v zahraničí, že jsou vůči republikánskému prezidentovi nanejvýš kritičtí.
Lubomír Stejskal
Izrael vs Írán: Lev z Judy povstal

Začnu osobním a zdánlivě nesouvislým příběhem. V pozici blogera si mohu ten luxus dopřát. Jako komentátor jsem si něco takového dovolit nemohl.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník
Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír
Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...
Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie
Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....
- Počet článků 5167
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 777x
/* 1956.
V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz. Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium, od května 2024 přejmenovaném na Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.)
eContact: mrstejskal@gmail.com
Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde: http://www.flickr.com/mrstejskal
Od 14. 7. 2024 jsem aktivní na sociální sítu D. Trumpa "Truth Social". Odkaz https://truthsocial.com/@mrstejskal2023
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Web izraelské ambasády v Praze
- Web Echo24
- Můj Flickr
- Neviditelný pes
- Můj účet na Trumpově síti Truth Social