Milan Kundera: Proč ten obrat o sto osmdesát stupňů?

„Z takového toho literárního pohledu nepovažuji Žert za nejpozoruhodnější Kunderův román … je znát, že jde o prvotinu a že se potom propsal někam dál,“ říká v pořadu České televize historie.cs šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.

Já se na rozdíl od něj domnívám, že zmíněná kniha je velmi pozoruhodná, ovšem – a teď zřejmě vyslovím pro někoho naprosto kacířský názor – z celé tvorby u nás i v zahraničí tolik oslavovaného autora jako jediná. Četl jsem ji sice už relativně dávno, ale dodnes si pamatuji, že bez dechu, a to díky způsobu, jakým byla napsaná, jejímu spádu, sevřenosti, vypravěčskému umu, a dokonce i určitému napětí.

Za covidu jsem v knihovně své ženy objevil tři další Kunderova díla Život je jinde, Valčík na rozloučenou a Nesmrtelnost, a zatímco jsem se jimi „prokousával“, nestačil jsem se divit. Co to proboha je? ptal jsem se sám sebe. O čem to ten člověk mluví? Kde zůstal ten strhující příběh z jeho románové prvotiny?

Připadalo mi, že pro všechny tři knihy byla typická jakási chaotičnost, kdy spisovatel přeskakuje z jednoho tématu na druhé a místy je dokonce až nesrozumitelný, že tu nic přirozeně neplyne a není nic, co by zaujalo nebo dokonce uchvátilo. Když jsem se pak svěřil manželce, že mi to celé připadá coby jakási intelektuálština, nejen že souhlasila, ale dokonce tu charakteristiku upřesnila na „pseudointelektuálštinu“. Každopádně bych byl velmi vděčen každému, kdo v tomto blogu dojde až sem a přinejmenším jeden z těch románů četl, kdyby mi na něj v diskusi mohl sdělit svůj názor.

Zároveň mne ovšem moje drahá polovička upozornila, že když se mi nějaké umělecké dílo nelíbí, tedy všeobecně vzato, odhlédnuto od konkrétního díla Milana Kundery, neznamená to ještě automaticky, že není kvalitní. S tím nelze než souhlasit, připomnělo mi to ostatně, jak jsem zde před časem zveřejnil blog nazvaný „Jsem méněcenný, když mne většina filmů Jiřího Menzela neoslovila?“, a jeden z diskutujících mi připomněl to známé úsloví o „gustu a dišputátu“.

Taky si říkám, zda mám vůbec právo hodnotit tvorbu věhlasného autora, když jsem četl jen pět jeho knih (kromě zmíněných čtyř ještě povídky Směšné lásky). Třeba bych změnil názor, kdybych tak učinil i v případě Knihy smíchu a zapomnění, kterou renomovaný britský deník Guardian v roce 2003 zařadil mezi sto nejvýznamnějších románů všech dob, a Nesnesitelné lehkosti bytí, přeložené do více jak čtyřicet jazyků.

Kundera přitom není jediný spisovatel, který se uvedl naprosto mistrovským, napínavým a zároveň srozumitelným dílem, poté však obrátil o sto osmdesát stupňů a začal psát úplně jinak. Jako příklad by mohl posloužit slavný britský autor John Le Carré, jehož v pořadí třetí román The Spy who came in from the cold (Špión, který přišel z chladu) je naprosto strhující ukázkou špionážní literatury, zatímco pozdější The Honorable Schoolboy (Ctihodný školák) jsem pro naprostou chaotičnost děje – pokud tam vůbec nějaký byl – po prvních několika kapitolách odložil.

A nejde jen o spisovatele. Poté, co jsem někdy v druhé polovině šedesátých let minulého století viděl nádherný film Silnice, jehož autorem je Federico Fellini (shodou okolností jde také o třetí v pořadí, když předtím natočil Bílého šejka a Darmošlapy), jsem se nesmírně těšil na jeho další tvorbu, jaké však zklamání, ať již šlo o Cabiriiny noci, Sladký život, 8 a půl nebo Giulietta a duchové. Jednoduše naprostý ústup od něčeho, co tak říkajíc vezme za srdce.

Možná jsem prostě ty tři Kunderovy romány, o nichž se zmiňuji v úvodu (stejně jako Felliniho filmy následující po Silnici) prostě jen nepochopil; nevylučuji, že mají nějakou obrovskou kvalitu a význam, které mi jednoduše zůstaly skryty, protože mně je v uměleckých dílech blízký realismus a epika, anebo by se mi třeba ukázaly až při druhém čtení. Stejně mi ale ten radikální obrat k úplně jinému způsobu vyjadřování, k úplně jiné formě, leží v hlavě.

Neustále se také snažím zahnat dvě zřejmě velmi troufalé a provokativní myšlenky. Podle té první se prostě někteří tvůrci na počátku své dráhy nějakým dílem etablují a pak už se v duchu oné slavné pohádky Hanse Christiana Andersena Císařovy nové šaty nikdo neodvažuje vystoupit proti proudu a další jejich díla kritizovat. Tou druhou je pak pocit, že řadě lidí stačí označit za velké umění takové, které je nesrozumitelné.

Na závěr bych rád uvedl dva zážitky z Francie, země Milanu Kunderovi tak blízké. K prvnímu došlo v roce 1969, kdy jsem ještě coby teenager několik dní pobýval v rodině jistého lékaře ve městě Valence. Jeho dcera, zhruba stejně stará jako já, mi tehdy řekla: „Vy jste z Československa? Já zrovna čtu úžasnou knihu jednoho vašeho autora, jmenuje se Žert!“

Druhý zážitek se odehrál o plus mínus dvacet let později, v roce 1990, kdy jsme po otevření hranic zamířili se ženou do Paříže, kde na jednom z předměstí bydleli naši dávní známí, on zaměstnanec francouzských železničních odborů a ona učitelka matematiky na základní škole. Poté, co jsme vystoupili z vlaku, šli jsme shodou okolností kolem knihkupectví a uprostřed výlohy, na nejvíce viditelném místě, tam měli vystavenou knihu, na jejíž obálce stálo „Milan Kundera, L´Immortalité. Roman“. Hned po svém příchodu jsme o tom tudíž našim hostitelům říkali, jejich reakce však byla poněkud rozpačitá: „Kundera? To jméno nám nic neříká.“

Autor: Lubomír Sedlák | neděle 21.7.2024 10:56 | karma článku: 17,73 | přečteno: 546x
  • Další články autora

Lubomír Sedlák

Film o volbě papeže je jako detektivka od Agathy Christie

Nedávno běžel v našich kinech podle mne pozoruhodný snímek Papežův zákon kritizující vedení katolické církve (pokud by se o něm někdo chtěl dozvědět víc, jednou z možností je přečíst si můj blog z přelomu července a srpna).

26.12.2024 v 21:35 | Karma: 9,02 | Přečteno: 135x | Diskuse | Kultura

Lubomír Sedlák

Člověk lže v průměru až dvakrát denně, říká kanadský psycholog

Lidé se často snaží skrývat to, co si ve skutečnosti myslí, ať již ze zdvořilosti, nebo když se pokoušejí něco předstírat.

5.11.2024 v 9:53 | Karma: 8,79 | Přečteno: 140x | Diskuse | Věda

Lubomír Sedlák

Jak Britové propašovali příslušníka sovětské tajné služby do Finska

Devatenáctého května roku 1985 dostává pracovník velvyslanectví Sovětského svazu v Londýně Oleg Gordievskij, neoficiálně příslušník KGB, rozkaz od nadřízených v ústředí, aby se kvůli důležitému jednání okamžitě vrátil domů.“

26.10.2024 v 20:01 | Karma: 12,37 | Přečteno: 279x | Diskuse | Politika

Lubomír Sedlák

Západ nám v srpnu 1968 nemohl přijít na pomoc, říkají historici

V jednom z dalších dílů seriálu veřejnoprávní televize Historie.cz nazvaném Československo znásilněné a opuštěné se diskutovalo, jak se demokratické země světa stavěly k invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968.

12.10.2024 v 17:14 | Karma: 12,62 | Přečteno: 541x | Diskuse | Politika

Lubomír Sedlák

Situace na Ukrajině není stejná jako ve Finsku na přelomu let 1939-1940

„Nemůžete měnit kousek území za kousek míru, tak to prostě nefunguje,“ řekl v nedávném rozhovoru pro www.seznamzpravy.cz český velvyslanec při NATO Pavel Landovský.

27.6.2024 v 18:23 | Karma: 29,76 | Přečteno: 3195x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 295 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

V případě míru pomůžeme Ukrajině na souši, na moři i na nebi, zavázal se Starmer

15. března 2025  14:32,  aktualizováno  15:24

Britský premiér Keir Starmer po sobotním virtuálním jednání se světovými státníky řekl, že takzvaná...

Onassisova luxusní jachta je na prodej. Zažila opulentní párty i natáčení

15. března 2025

Christina O, jedna z nejluxusnějších jachet historie, se aktuálně nabízí k prodeji. Za transakcí...

Ministerstvo propojí krajské hygieny. Čeká lepší koordinaci v době pandemie

15. března 2025  14:56

Ministerstvo zdravotnictví po dlouhém plánování sehnalo firmu, která zajistí propojení krajských...

Chcete snad žít navěky? Kultovní Hvězdná pěchota se dočká nové verze

15. března 2025  14:44

Slavný satirický sci-fi film Hvězdná pěchota se po třiceti letech dočká nového zpracování....

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 978x
novinář (politika, ekonomika, kultura) a překladatel (literatury faktu z angličtiny) na volné noze

Seznam rubrik