Uničov - první královské město na území Čech a Moravy

Uničov je město na severní Moravě, založeno roku 1213 a povýšeno na královské město v roce 1223 Přemyslem Otakarem I.

Uničov je město v okrese Olomouc. Svého privilegia, jakožto prvního královského města na našem území dosáhl díky zakladateli města, moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Jelikož byl tento muž bratrem tehdejšího krále Přemysla Otakara I. , dostalo toto město jako první výsadu užívat titul královské. Stalo se tak roku 1223 a Uničov tak získal nejstarší městskou listinu na území Čech a Moravy.

Celou historií města Vás zatěžovat nehodlám, pro zájemce nabízím odkaz na stránky zde.

Jelikož se jedná o fotoblog, tak nabídnu procházku po památkách, kterých je v Uničově docela hodně.

 

Medelská brána - jediná zachovalá brána z původního městského opevnění. Její stáří není známo, ale lze vycházet z první písemné zmínky o městském opevnění Uničova, které se datuje do roku 1327. V roce 2001 prošla rekonstrukcí.

 

Muzeum baroka vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary. Dům byl pravděpodobně vystavěn po požáru v roce 1779. Rekonstrukce a následný provoz muzea byl zahájen v roce 2010.

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 14. století.  Původně gotický kostel byl po 8 požárech postupně upraven v architektuře renesanční. Na osmiramenné věži, zvané též Psí věž, je zazděn chrlič vody v podobě psa.

V roce 1990 byla provedena na kostele kompletní rekonstrukce fasády, která proběhla původní, středověkou technologií. 

 

Mariánský sloup z roku 1743 na Masarykově náměstí.  Sloup byl symbolickým poděkováním za záchranu města před husity roku 1424 a před Kumány (turkičtí nomádi) roku 1463, i na památku obětem morové nákazy. Sloup je 22 metrů vysoký a je zakončen sochou Panny Marie Immaculaty s pozlacenou korunou. Po sloupu sv. Trojice v Olomouci je považován za nejkrásnější mariánský sloup na Moravě.

 

Kašna s orlem. Barokní kamenná kašna z poloviny 18. století

Kašna s Neptunem byla vybudována současně s kašnou orla. Každá stojí na opačných stranách náměstí. Původně sloužily k zásobování uničovských obyvatel vodou. Ta byla do města přiváděna potrubím z borovicového dřeva z nedaleké vesnice Nová Dědina. 

 

Zdejší radnice pochází z přelomu 14. a 15. století a původně byla tržním domem. Tato gotická stavba prošla mnoha přestavbami, z nichž rozhodující byly zejména přístavba věže s ochozem pro strážce (16. stol.), kaple (17. stol., dnes obřadní síň) a mohutného schodiště (18. stol.).

Dnešní pseudorenesanční podoba, se 45 metrovou věží v severovýchodním rohu, je výsledkem rozsáhlé přestavby v 19. století. Radniční věž slouží i jako rozhledna. Přístup na ni je možný za desetikorunový poplatek v období od dubna do října v nedělních odpoledních hodinách, o prázdninách navíc každou celou hodinu v otevírací době Městského informačního centra.

Současná podoba náměstí pochází z roku 2009. Rekonstrukce v podstatě zrušila trávníky a ostatní zeleň a přiblížila jeho podobu původního vzhledu minulých století.

 

Pamětní deska umístěna na radnici. Tehdejší arcibiskup byl moudrý člověk :-)

 

Měšťanský dům na Masarykově náměstí. Barokní stavba s arkádovým nádvořím bývala sídlem moravských zemských stavů. V roce 1770 zde byl ubytován císař Josef II.

 

Muzeum u vodní branky. V budově se nachází exponáty související s historií města Uničova. 

Muzeum se nachází v bývalé městské zbrojnici z let 1575-1585, která byla součástí městského hradebního systému. Bohužel, i zde měli zavřeno, takže bližší info zde

 

Klasicistní měšťanský dům z roku 1828. Rekonstrukce byla provedena v roce 1987. Tomuto domu se také říká Dům u dvou veverek, což není odkaz na pracovnice úřadu práce, ale na dvě malé sošky veverek, které jsou umístěny na komíně. 

 

Platan Římských, jehož stáří se odhaduje na 150-180 let. Je to jediný strom, který se zachoval z původního městského parku, který musel ustoupit rozšiřování městské výstavby.

 

Klášter minoritů s kostelem Povýšení sv. Kříže. Jádro kostela z 1. poloviny 14. století bylo zničeno požáry. Přestavěn byl v letech 1705-1767. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 1985. Klášter se nacházel na nebezpečném místě v sousedství městských hradeb, a tak se soustavně ohrožení minorité rozhodli v 19. století klášter zrušit. 

 

Uničovská šatlava vznikla v průběhu 2. poloviny 16. století. Dnes už naštěstí využití nemá a v budově, která byla přestavěna v roce 1890, se nyní nachází expozice mučících nástrojů a původních vězeňských cel. Bohužel pro mě, byla všechna muzea z provozních důvodů uzavřena, ale pro zájemce více zde .

 

Další z mnoha upravených měšťanských domů v uličkách Uničova

 

Kostelní ulička

 

Měšťanské domy, které obklopují náměstí ze všech stran.

 

 

Měšťanský dům (žlutý), ve kterém byl ubytován v roce 1770 pruský král Fridrich II. Veliký.

 

Ulice Dr. Beneše je asi ta nejhezčí v celém Uničově.

 

 

 

 

Na konci ulice Dr. Beneše se nachází socha Josefa II. Byla zhotovena v roce 1882 a je odkazem na setkání Josefa II. a pruského krále Fridricha II. Velikého, kteří zde v týdnu od 31. srpna do 7. září 1770 společně jednali o postupu proti Rusku.  Uničov se tak na týden stal centrem habsburské monarchie. 

 

Pokud by Vám po procházce vyhládlo, můžete si zajít na kus "sejra" :-)

 

A pokud budete chtít trochu relaxu a klidu, můžete navštívit městský park.

V parku se nachází i naučná stezka a menší rybník.

 

Pro sportovní nadšence je zde možnost, zahrát si discgolf.

Abych se přiznal, o tomto sportu jsem doposud neměl tušení, takže pro ty, kteří o tom také čtou poprvé jedna ukázka v tomto videu.

Původně jsem myslel, že jde o nějaký koš, ale je to discgolfová jamka.

 

A pokud se vám nebude chtít sportovat, stačí se posadit na lavičku a kochat se :-)

 

 

Autor: Lubomír Kvapil | pondělí 28.3.2016 19:22 | karma článku: 26,86 | přečteno: 1479x