Český slavík vynesl Ortel nad neschopností politiků a médií.

V sobotu slavila velký úspěch kapela Ortel a  média už jsou plná titulků a komentářů o tom, že jsme země plná strachu a xenofobie.   

Stalo se to, co se asi stát muselo. Lidé protlačili na výslunní kapelu, která se proslavila hitem Mešita, což je skladba zaměřená proti islámu a uprchlíkům.  Toto hlasování, ale nebylo vůbec o tom, že je český národ xenofobní, jak o tom referují v komentářích politici a vybrané osobnosti a novináři. Toto hlasování bylo jenom protestem a vzkazem právě proti zmiňovaným elitám, že jejich práce stojí za velké kulové a že pokud se nevzpamatují, tak to může zajít ještě dále.

Ale dle reakce našich médií a osobností, jde vidět, že se jen hrách na stěnu hází a žádná sebereflexe nepřichází.  Naopak, ještě více plivanců na vlastní národ.  Vypadá to, že někteří lidé budou tak dlouho odmítat své chyby, až dojdou ke svému sebezničení.

On totiž nikdy žádný Ortel na slavících nikdy nemusel být, stejně jako by do politiky nevstoupil žádný Konvička či Okamura, kdyby se politici věnovali viditelně tématům, které lidi tíží. Ale politici ty nepříjemná témata nechtěli řešit, nebo je nepovažovali za podstatná. Zkrátka je nechali ležet volně na ulici a pak přišel nějaký Konvička a Okamura, to téma ze země zvedli a lidé jim pochopitelně naslouchají. 

Politici jistě namítnou, že se bolestivým tématům věnovali, ale to je alibismus. Lidé nejsou hloupí a když vidí, že politik daný problém řeší, tak nemají potřebu demonstrovat. A ve chvíli, kdy místo řešení začnou politici obyčejné lidi nazývat xenofoby a hysteriky, tak je to pochopitelně vydráždí. 
A ještě horší práci v tomto odvádí média, která jsou politikům asi zaprodaná. To ony vytváří témata. O čem média píší, co vysílají, tak  o tom pak lidé mluví.  Ale média se chovala na začátku úplně stejně. Místo toho aby zvedla počínající téma uprchlíků a začala s ním politiky doslova uhánět, tak se věnovala nepodstatným věcem.

A ve chvíli, kdy problém začal sílit, tak místo toho, aby nám ukázala reálný stav věci, tak se snažila lidem namluvit, že do Evropy míří jenom vzdělaní inženýři a lékaři a neustále nám předhazovala různé příběhy rodin ze Sýrie. Popřípadě dávala velký prostor těm politikům, kteří začali mluvit o svém národu jako o xenofobech a dávali nám do úst takové nesmysly, které jsme nikdy neříkali. Typickou demagogickou větou, se kterou si různé osobnosti v televizi vystačily, byla ta, že lidé se domnívají, že každý druhý uprchlík je terorista a nejraději by je potápěli na lodích.A příslušnému moderátorovi či novináři tohle stačilo a ani ho nenapadlo jít s ním do nějaké kontroverze, či s ním začít polemizovat a dotlačit ho k věcem, které diváka skutečně zajímali. 

A jak si pročítám dnešní titulky, tak se o názor národa nezajímají ani dnes. Místo toho, aby připustili svou chybu, nebo o ní začali aspoň přemýšlet, tak dávají prostor všemožným osobnostem, aby se vyjádřily pohrdavě vůči svému národu. Zkrátka vůbec nic nepochopili.
Někteří lidé, když dostanou facku, tak se probudí a dojde jim, že něco bylo špatně.  Ale v případě našich novinářů a jejich oblíbených politiků a umělců, se to bohužel minulo účinkem.  Oni si budou dále žít ve svém mikrosvětě a hledat chyby u  obyčejných občanů a s jistou arogancí ohrnovat nos nad tím, že zde existuje Ortel, Okamura či Konvička.

Ale to je asi jediná věc, co oni dokáží. Jejich rozlišovací schopnost končí u slov kontroverze, populismus a xenofobie. Řešit podstatu problému pak už nechají na bedrech  občanů a když občané iniciativu sami převezmou, tak je s kalkulem jejich vlastním onálepkují.

Jen pořád nevím zda tak konají záměrně, na něčí příkaz, nebo s vlastní hlouposti a naivity, a také nevím, která z těchto možností, by byla pro mě ta nejpřijatelnější. Ale pokud budou takto nadále pokračovat, tak podepisují Ortel jenom sami sobě. Obyvatelé této země si poradí i bez nich a možná i s takovou grácií, jako náš velký mistr Karel Gott.  Mimochodem, tentokráte jsem to opravdu nečekal. :-) 

 

Autor: Lubomír Kvapil | neděle 29.11.2015 20:02 | karma článku: 47,12 | přečteno: 9613x