Brusel chce pomocí telefonní budky zahnat strach z terorismu.

Belgickému městu klesl, kvůli strachu z terorismu, počet turistů o jednu pětinu. Tamní úředníci tedy přišli s originálním nápadem, jak tomuto poklesu do budoucna  zabránit.

Brusel je město neomezených možností. Mnohé nápady přicházející z tohoto města, a které pak pociťují obyvatelé EU na vlastní kůži, mi občas připomínají onoho čurajícího chlapečka, jenž z výšky a s bezstarostným výrazem vykonává potřebu za hlavami procházejících turistů a pranic nedbá na společenská pravidla.

Nu a právě v této belgické metropoli se tamní úředníci rozhodli bojovat se strachem obyvatelstva a turistů, který se zvýšil po teroristických útocích v Paříži a následném zjištění, že někteří z útočníků žili právě v Bruselu.

A způsob jakým toho chtějí docílit, je prostý až geniální. Bruselská radnice nechala ve městě nainstalovat telefonní automaty, ze kterých se mohou cizinci dozvědět, že Brusel už je bezpečné město.

V praxi to má fungovat tak, že si třeba z Brna, Prahy, Ostravy či Vyšních Lhot vytočíte číslo onoho automatu. Ten se na některém místě rozezvoní, a když kolem automatu bude procházet náhodný kolemjdoucí a bude mít čas a náladu, tak se zastaví a poklábosí s Vámi. Je tedy nutno počítat s tím, že česky se asi nedomluvíte, takže by bylo záhodno znát nějaké ty základy angličtiny, popřípadě francouzštiny, vlámštiny či valonštiny.

Všechny hovory se budou natáčet a výběr těch nejlepších bude sestříhán do reklamního spotu, který pak bude vysílán turistům všech možných zemí. Lze asi očekávat, že do spotů budou zařazeny jenom ty odpovědi, které budou Brusel popisovat, jako bezpečné město. Pokud se tedy čirou a čistou náhodou dostane k automatu někdo, kdo bude mít sebemenší strach, jistě umlčen nebude, ale jeho názor se asi k zahraničním turistům nedostane, maximálně jen k tomu jednomu, co bude na druhém drátě smutně koulet očima a polykat knedlík v krku.

Podle bruselského úředníka už se podařilo úřadům hrozbu teroristických útoků snížit a místní lidé prý už dobře vědí, že vše jde normálním způsobem a každého prý o tom ochotně přesvědčí. Nevím sice, kde tento úředník bere tak velkou jistotu, že každý člověk v Bruselu sdílí tento názor, ale asi se počítá s tím, že ti nejochotnější asi zvednou sluchátko častěji, než ti s černým viděním světa.

Na dotaz novináře, jak si může být jistý, že v Bruselu už nic nehrozí, odpověděl úředník klasicky v eurounijštině. Nebezpečí je prý všude, takový je už dnešní svět. Ať cestujeme do Berlína, Prahy, nebo i do Bruselu.  No výborně, touto odpovědí nám v podstatě vysvětlil, k čemu ty automaty, které jistě nebyly zadarmo, vlastně budou.

Ale chápu, že je asi důležitější strkat peníze, do takových nesmyslů, než třeba do obrany hranic schengenského prostoru. Pokud jde ale Bruselu více o turistický ruch, než o bezpečnost, pak si klidně mohou bez problému zavolat do Bavorska.

Tamní bavorský okresní rada se totiž rozhodl rozvážet uprchlíky autobusem do kancléřství v Berlíně, aby i paní Merkel poznala na vlastní kůži dopad migrantské krize. Nebude tedy problém, když se dá echo do Bavorska, zavolá se na onen telefonní automat a další autobusy mohou klidně jet směrem k Bruselu.

Dalo by se tedy říci, že ti bruselští úředníci, co v médiích často vystupují s řemeslnými úsměvy v nehybných tvářích, to veřejné pozvání Merkelové pomalu dotahují k dokonalosti.

                           Tito lidé možná právě teď využívají nové služby bruselské radnice.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Kvapil | čtvrtek 14.1.2016 18:38 | karma článku: 35,45 | přečteno: 1155x