Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

"Ultima ratio regum" (Komentář)

O Juliji Tymošenkové se v posledních několika měsících hovoří více, než v dobách její aktivní, politické kariéry. Zejména média z ní vytvářejí novou Miladu Horákovou, když ji vnímají jako oběť střetu dvou bloků ukrajinské politiky, proevropského a proruského. Následující článek má za cíl ukázat proces s Tymošenkovou v širších souvislostech, zcela oproštěných od mnohdy exaltovaných emocionálních reakcí.

Pro pochopení současného soudního sporu se musíme vrátit trochu v čase a to až do let 2005 a 2006, kdy fakticky vrcholí první konflikt o ruský plyn.[1] Moskva v průběhu roku 2005 naléhala na zvýšení cen plynu v Ukrajině a podepsání nové smlouvy. Podle odborníků na problematiku energetické bezpečnosti se Ukrajina, jejíž oranžovou revoluci Rusové vnímali jako výrazné selhání své geopolitické strategie, měla stát jakýmsi novým prostorem pro odzkoušení konceptu „energetické diplomacie“.[2] Následná jednání mezi ministry energetiky obou zemí vyšla na prázdno. Putin také pohrozil, že vzniklá situace by mohla vyústit tím, že 1. ledna 2006 by některé země mohly pocítit snížení dodávek plynu, což se také skutečně stalo. Pokles dodávek plynu způsobil paniku, která vedla k diskusím nad problematikou ohrožení energetické bezpečnosti EU. 3. ledna byla mezi oběma zeměmi uzavřena pětileté dohoda, skládající se z osmi ustanovení. Právě v lednu 2006 vystupuje Blok Julije Tymošenkové, který iniciuje vyslovení nedůvěry vládě, čehož se mu podařilo dosáhnout a až do parlamentních voleb, konaných v březnu roku 2006, ukrajinská vláda fakticky nefunguje.

Před druhým konfliktem o ruský plyn následovalo jisté přechodné období, poznamenaná konflikty mezi politickými a obchodními skupinami, týkající se plynárenského sektoru. Svou roli zde hrála samozřejmě cena. V říjnu roku 2008 je proto podepsáno memorandum Putin-Tymošenková, obsahující opět osm kompromisních bodů.[3] Od 1. Ledna 2009 Gazprom opět přerušil dodávky Ukrajině, nicméně dodávky pro Evropu dál pokračovaly.  Kyjev začal být později obviňován z krádeže plynu pro Evropu, ten se ale bránil potřebou tzv. technického plynu. Následující třenice mezi Ruskem a Ukrajinou našinci muselo připomínat „přehazování horkého bramboru“, když si obě strany vzájemně přehazovaly zodpovědnost za nastalou situaci. Dodávky pak byly obnoveny až 20. ledna 2009. Zajímavé jsou, z dnešního pohledu, cíle jednotlivých aktérů. Kyjev, jak poznamenává Laryš, se v nastalé situaci prezentoval jako „spasitel Evropy.“ Zajímavý je také fakt, že v jednání s Kyjevem, v rámci ruské strany, aktivně dojednával Putin (v roce 2006 prezident, v pozdějších letech premiér), prezident Medveděv se osobně stáhnul do ústraní.[4] Je také důležité podotknout, že zatímco zpočátku se Evropa stavěla na stranu Ukrajiny, v pozdějších fázích konfliktu tomu tak již nebylo.[5]

Současný soud s Tymošenkovou, jak se domníváme, má dvě strany. Představa, že Tymošenková je zcela nevinná a měla by od soudu odejít zcela čistá,[6] není tak úplně reálná. Když se kdokoli začte do dokumentů a následných analýz obou plynových konfliktů, nabude přesvědčení, že i na Ukrajinské straně se stalo několik zásadních chyb, které by měly být potrestány. Do jaké míry měly konflikty o plyn kriminální pozadí,[7] lze pouze spekulovat a konečné slovo by jistě měl říct soud, nikoli však ten Ukrajinský. Ostatně fakt, že je Tymošenková souzena před Ukrajinským tribunálem, o jehož nezávislosti a objektivitě se dá směle pochybovat, může svědčit o tom, že zde jde o politický proces, kde diplomatická neobratnost v případu konfliktů o ruský plyn slouží jako záminka, jak podpořit prorusky laděný blok a zároveň se vypořádat se zbytky oranžové revoluce. Je samozřejmě jasné, že se brzy právě tato revoluce stane jenom pouhou epizodou, drobným vyšinutím, se směřování Ruska k vzniku energeticky závislých satelitů, států, které fakticky bude řídit Moskva. Tato geopolitická vize, která ne náhodou kopíruje bývalý Sovětský svaz, jehož se Rusové nikdy nevzdali, má být uskutečněna za každou cenu. V soudním sporu se pak můžeme dočkat i toho, že konflikty o ruský plyn budou znovu připomenuty, ale je více než pravděpodobné, že převáří ruský pohled. Tymošenková tak bude před celým světem jediným viníkem obou konfliktů, i když je nepochybné, že chyb se dopouštěly obě strany, které by za to měly nést svůj díl odpovědnosti. K tomu se ovšem ani jedna z dotčených stran samozřejmě neodhodlá.

Proces s Julijí Tymošenkovou nelze vnímat bez historických souvislostí. Je velmi snadné ji vnímat jako oběť vyšší mezinárodní hry, ale můžeme se také ptát, zda zde nejde o strategii, kdy obviněný využívá či zneužívá média a sílu veřejného mínění. Proces s Tymošenkovou pak odhaluje ještě jeden problém. Dříve či později, třeba i po odsouzení političky, se za ní budou stavět různé feministické organizace, které nikdy nepřipustí, že politička je především člověkem a teprve potom ženou. Tymošenková se tak směle může postavit do řady lidí, kteří svoje působení v politice nezvládli, trest, který ji však za to hrozí je, diplomaticky řečeno, přehnaný. Konečné slovo by tu ale měl mít soud, jen je ostuda, že ten, před kterým politička stojí, rozhodně není nezávislý.  



[1] Odborníci užívají termínu plynová válka.


[2] Podrobněji viz. Laryš, M.: Plynové války mezi Ruskem a Ukrajinou, in Šmíd, T.: Vybrané konflikty o zdroje a suroviny, MUNI, Brno 2010, str. 132.


[3] Nicméně stále zde dodnes zůstává spousta nezodpovězených otázek.


[4] Je tedy možné, že soud s Tymošenkovou je jen završením těchto dvou plynových konfliktů a existuje tu i možnost, že jde o prosté vyřizování si účtů (obvinění z velezrady by tomu odpovídalo).  


[5] Pro vážnější zájemce detailnější analýza obou konfliktů v kapitole Laryš, M.: Plynové války mezi Ruskem a Ukrajinou, in Šmíd, T.: Vybrané konflikty o zdroje a suroviny, MUNI, Brno 2010, str. 125-149.


[6] Tento obraz o své matce šíří její dcera, která vytrvale pro ni shání zahraniční podporu a ostatně i sama Tymošenková, pomocí hladovky. V textu však pregnantně zazní, že by se proces měl konat na mezinárodní půdě, zcela mimo sféru ruského vlivu, i když i u mezinárodních soudů bohužel často vítězí argumenty silnějšího.  


[7] Neobohatila- li se sama Tymošenková.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | úterý 22.5.2012 7:50 | karma článku: 6,53 | přečteno: 718x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  22:09

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Rusko spouští výrobu dříve zakázaných raket středního a krátkého doletu

6. května 2024  22:08

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, uvedl server Meduza s...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik