Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč máme být obezřetní k regulaci lobbingu? (komentář)

Dne 4. dubna 2012 se vláda rozhodla, že by do konce srpna měla Karolina Peake předložit návrh zákona regulující lobbing. Nad touto zprávou zaplesala část odborníků, která po zákonné regulaci lobbingu volá už několik let.  Druhá část odborné veřejnosti je k této snaze už teď skeptická a poukazuje na fakt, že zákon k regulaci lobbingu prostě nestačí.

Za lobbing se zejména v českých médiích označuje kde co. Od podivných aktivit pánů Dalíka a Janouška, až po různá utajená jednání rozmanitých zájmových skupin se přestaviteli orgánů disponujících exekutivní, legislativní a regulativní mocí. V samotné české veřejnosti (odborné i laické) nepanuje jednotná shoda[1] nad (přesnou) definicí lobbingu. Navíc pokud by někdo takovou definici sestavil, patrně by se musel potýkat s negativními konotacemi, které na sebe tato oblast doposud váže. Proč má lobbing, tato podle mnohých legální aktivita, kterou se zájmové skupiny snaží ovlivnit podobu zákonů, tak negativní pověst? Nejprve nabízím citaci z práce kolektivu autorů, který se věnoval (mimo jiné) úloze lobbingu v legislativním procesu.  „Vliv lobbování se může v jednotlivých fázích legislativního procesu projevit prostřednictvím velké volnosti poslanců při předkládání návrhu zákona a pozměňovacích návrhů. Tyto činnosti jsou v Poslanecké sněmovně velice individualizované. I jednotlivý poslanec může předložit návrh zákona, který může výrazně vychýlit rovnováhu společnosti ve prospěch partikulární sociální skupiny, nebo naopak určitou skupinu může poškozovat. Požadavky kladené na důvodovou zprávu jsou velice formální, a ani jejich nesplnění nemusí vyústit v to, že se Poslanecká sněmovna nebude návrhem zabývat.“[2] Nabízí se otázka zda- li regulace lobbingu nebude jen odvedením pozornosti od osobní, individuální odpovědnosti konkrétního zákonodárce? Neměli bychom zákonem nejprve upravit něco docela jiného?

Existují dva možné přístupy k lobbingu. První, obecně nazývaný regulační, spočívá v zákonných opatřeních, upravujících veškeré souvislosti lobbingu[3], a neregulační, integrující mechanizmů lobbingu do jiných činností a mechanizmů. Vláda se rozhodla pro první variantu, ale doposud jsem nezaznamenal, že by kdysi byla ve hře i druhá varianta (neregulační). Ostatně i úlohou tohoto článku je nastolit diskuzi o obou přístupech. Třeba zde předbíhám aktivity vlády, která si tolik potřebnou debatu o regulaci lobbingu nechává až na konec srpna, kdy Peake předstoupí s konkrétnějšími návrhy. Už teď si ale myslím, že s ohledem na to, jakým způsobem komunikuje tato vláda s veřejným sektorem, je představa věcné veřejné diskuse poněkud naivní.

Jedním z možných produktů regulace lobbingu by mohl být vznik nějaké instituce, která bude garantem této regulace. Nevím, co se odehrává v hlavě vicepremiérky, při promýšlení onoho návrhu, ale těmito institucemi tradičně bývá nějaká asociace, komora či organizace, vytvářející profesní standardy[4] v dané oblasti. I z tohoto důvodu se nabízí otázka, zda místo regulace nestojí za to, uvažovat o samoregulaci?[5]  

Od návrhu, který Peake slibuje nelze mnoho očekávat i z toho důvodu, že v českém prostředí doposud chybí věcná diskuse, která by pomohla změnit negativní nahlížení veřejnosti (potažmo médií) na tuto oblast. Představovat si, že regulace sníží manévrovací prostor lidí, podobných Dalíkovi či Janouškovi[6] je s prominutím poněkud naivní. Jak se ukázalo, je vliv těchto lidí na vládnoucí elitu příliš hluboko zakořeněn a bude trvat dlouho, než budou tyto „kořeny“ navždy přervány. Avizované změny, které by měl návrh zákona přinést, však dávají naději velmi malou. Představa toho, že si politici budou vést elektronický diář svých schůzek, jenž by mohl být veřejný, je možná reálná, ale ne v zemi, kde od nejvyšších až po lokální patra politiky mají někteří jednotlivci problém s přiznáváním a zveřejňováním majetku. K návrhu se zatím zdrženlivě, ale s určitou mírou pozitivního přístupu, vyjádřila i opozice. Dovolím si v těchto místech předvídat, že bude- li návrh Karolíny Peake na stole nebude jeho podpora ze strany opozice už tak jednoznačná. Třeba si vzpomenou, že podobný jejich návrh byl smeten už v minulosti a uvidí zde možnost, jak jej znovu oprášit a  případně z něj něco připojit do toho nového návrhu. Může tak vzniknout „tradiční mozaika politické tvořivosti“, jak jinak nazvat některé zákony, které Parlament vytváří. Překvapivá shoda ale už teď panuje mezi všemi zúčastněnými stranami,[7] které regulací lobbingu budou zasaženy, v tom, že je potřeba lobbing očistit. Nabízí se otázka, zda- li je navrhovaná cesta ta jediná možná.[8]

Dodatek: Malý námět k zamyšlení pro odborníky (odbornice) v oblasti Gender Study. Až doposud jsem převážně hovořil o lobbistech (mužích). Bohužel se mi přes veškerou snahu nepodařilo dopátrat se, jaký je počet žen, působících v této oblasti. Pokud tedy ženy (lobbistky?) v oblasti lobbingu pracují, jaké jsou jejich metody? Liší se v něčem od svých mužských protějšků?  

 

 

[1] Návrh zákona by údajně takovou definici měl nabídnout.

[2] Kolektiv autorů: Lobbing a korupce při tvorbě veřejných politik, Prospektrum, Praha 2007, str. 99 -100.

[3] Přesnější definice obou přístupů viz. tamt. str. 99.

[4] Na to se váže i otázka po „vynutitelnosti“ jistých etických, profesních pravidel, která by snad přispěla k zpřehlednění

[5] S ohledem na zákonitosti, které fungují v rámci liberálního trhu. Nejprve bude asi důležité vyřešit otázku, jakou pozici zaujímá lobbing vůči Public affairs a PR?

[6] U obou se samozřejmě můžeme tázat, zda jsou či nejsou lobbisté. Přikláněl bych se ke druhé variantě.

[7] Soukromý sektor nevyjímaje.

[8] Bohužel teprve budoucnost ukáže, zda byla či nebyla správná.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Lopušník | čtvrtek 10.5.2012 15:23 | karma článku: 7,35 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik