Paradox lháře v politice

Představte si následující scénu, typickou nejenom pro českou realitu. Je krátce před volbami a na náměstí, v jednom velkém městě, probíhá mítink. „Politici jsou lháři“: hřímá na tribuně kandidát, který zde prezentuje nejenom sebe, ale i stranu a volební program. Co ale tento možná budoucí politik ve skutečnosti říká? „Všichni politici jsou lháři, tudíž dejte mi své hlasy, abych se i já stal lhářem.“

Vlastnost „být lhář“ můžete samozřejmě nahradit libovolnou negativní vlastností,[1] ale paradox tím nezmizí. Důležitá je osobnost mluvčího, která v aktuálním čase něčím není, ale touží se tím stát. Jde o variantu proslaveného Epimenidova paradoxu[2]. Kréťan Epimenides prý prohlásil, že „všichni Kréťané jsou lháři.“ Náš případ se od tohoto liší, i když základ zůstává stejný. Abychom se Epimenidově paradoxu přiblížili, musel by výrok „politici jsou lháři“ pronést politik. Kdo pozorně sleduje záběry z naší poslanecké sněmovny, určitě se s tímto paradoxem, možná nevědomky setkal. Výrok však může vypadat ještě jinak a na faktu, že jde o paradox, se nic nezmění. To když řečnící politik pronese výrok „všichni v této místnosti jsou lháři a darebáci.“ Politik si ovšem neuvědomí, že také on se zařadil do skupiny lhářů a darebáků, zkrátka proto, že je ve stejné místnosti. Důsledky Epimenidova paradoxu jsou ještě absurdnější. Když tvrdím, že jsem lhář, znamená to, že lžu vždycky a co tedy nyní říkám je vlastně lež.

Hrdina našeho případu se však domnívá, že říká toto „Všichni politici jsou v aktuálním čase lháři, ale až já vstoupím do politiky, budu politikem, ale nebudu lhářem.“[3] Problém nastává, v (původním výroku) nevysloveném zájmenu všichni, který výrok vztahuje i na politiky mimo českou politiku. Ten by šlo obejít opravou výroku, který by zněl „někteří čeští politici jsou lháři,“ anebo dodatkem k původní větě, který by zněl takto:„Ale existuje alespoň jeden český politik, který není lhářem“. Protože se však mluvčí, kandidát,[4] snaží vymezit vůči aktuálnímu politickému prostředí, je pro něj tato věta nebezpečná a kdyby se mezi jeho posluchači našel jeden rozumný člověk, snadno by mluvícího kandidáta usvědčil z klamu. Když tedy existuje nejméně jeden český politik, který není lhářem, proč mám, jako potenciální volič zvolit právě tohoto kandidáta? Nebylo by lepší zvolit si toho, kdo už jako politik prokázal, že dovede mluvit pravdu?

Abych ale tady netepal do politiků, obrátím se k širokým masám a odbočím od oblasti politiky. Často kolem sebe slýchám větu: „Češi kradou, lžou a tunelují“, obvykle pronesenou českým rodilým mluvčím. Trochu mi to připomíná takové ty pověstné cedulky, umístěné viditelně u vchodu zahraničních obchodů, kde stálo „Češi nekraďte.“ Chudák majitel si neuvědomil, že jeho hněv zaměřený na některé Čechy, kteří si patrně tímto nezákonným způsobem obstarávali suvenýry, se dotýká i poctivých Čechů, které tento nápis mohl odradit od nákupu. Vnímám to však tak, že česká klientela pro něj nebyla tak zásadním ekonomickým přínosem a tudíž si nápis mohl dovolit na svůj krámek umístit. Vrátím se ale zpátky k rodilému mluvčímu, který je vůči našinci tak kritický. Zde se již nejvíce přibližujeme Epimenidově paradoxu. Pokud jako Čech o Češích pronesu, že lžou, kradou a tunelují, pak totéž vztahuji i na sebe. Nicméně v rovině pocitu, se mohu cítit cizincem, vnitřně se distancovat od svého češství a pak by pronesená věta měla smysl. Myslím si, že by bylo podstatné to před pronesením onoho výroku nebo po jeho pronesení explicitně zmínit. Mnoho by se toho nezměnilo, protože podle průkazné identity jsem stále občanem České republiky, i když se jím vnitřně necítím být. Bohužel budu muset strpět to, jací mí krajané jsou a naopak se chovat tak, abych byl natolik autoritativní výjimkou, jejíž pozitivní chování by cizinci vzali jako obecnou charakteristiku občanů České republiky. Obávám se však, že svět je dnes obecně tak zkažený, že by mé jakékoli snažení přišlo na zmar. To se vlastně může týkat i politiky. I kdyby byl politik sebeslušnější člověk, bude na něj nahlíženo negativně. Politikům se tedy dnes už nevyplatí chovat se slušně, protože jejich konání vlastně nikdo neocení a velmi často se začnou chovat jako ti ostatní.

V určitých vlastnostech se nelze předhánět.[5] Chtěli byste být např. označováni za největšího lháře na světě, nebo za největšího tuneláře v republice? Tohoto druhého označení se užívá, ale musíme ho chápat jako pouze ilustrativní. Lze snad míru tunelářství odvodit od výše finanční sumy, která tuneláři odešla do vlastní kapsy a není toto označení pobídkou pro některé soutěživé jedince, aby se začali v oboru tunelářství vzájemně předbíhat? Totéž se týká lži. Mé úvahy mě vedou ještě dále a to k pochybnostem nad některými žebříčky a (pseudo)soutěžemi. Uvažujme například o titulu nejoblíbenější politik. Kdo to vlastně je? Je zde hodnoceno vykonávání politické funkce, nebo něco, co s politikou vůbec nesouvisí? Kdo ty žebříčky sestavuje, jaký vzorek populace se k oné popularitě politika vyjadřuje? Převažují mezi respondenty muži nebo ženy? Nemá na dotazování respondentů vliv forma položené otázky?[6] A má stoupající či klesající popularita politiků např. pro oblast domácí politiky nějaký zásadní význam?

Abych svůj článek zakončil stylově, vybavil se mi jeden "vousatý" vtip, který v současné době koluje internetem. Bude poněkud politicky nekorektní, ale raději volím "lidový" humor, než verbální agresivitu. Jaké je nejoblíbenější krédo našeho současného prezidenta? Když lžu, jako bych mluvil pravdu!  

[1] Být zkorumpovaný, být zloděj etc.

[2] Také známého jako paradox lháře nebo paradox Kréťana.

[3] Někdy se jeho hlavou může proletět myšlenka typu „všichni politici jsou lháři, ale až já vstoupím do politiky, těmi lháři být přestanou.“ Tohle myšlení očekávám u idealisticky zaměřených kandidátů, kteří jsou přesvědčeni o změně politiky. Dodávám, že tento typ politiků pak v rámci politické reality obyčejně velmi rychle vystřízliví.

[4] Ostatně, co když on je lhářem a jeho výrok o vlastnosti politiků je lež? On sám si je však vědom jak využít emocí svých posluchačů, kteří si v dané atmosféře tuto možnost ani nepřipustí.

[5] To je problém všech zde zmíněných paradoxů. Jak by se výroky změnily kdybychom do nich vložili slova větší, největší?

[6] Např. si představte, že se k vám odkudsi přiblíží mladá dívka, mladý muž a položí vám tuto otázku: která politička/ který politik je váš nejoblíbenější? Napadne vás první žena nebo muž? Jsou však daleko rafinovanější otázky, které by vydaly na více než jeden článek.

Autor: Pavel Lopušník | sobota 5.5.2012 19:24 | karma článku: 9,27 | přečteno: 801x

Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse | Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse | Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1891x | Diskuse | Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse | Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus

26. dubna 2025

Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...

Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny

26. dubna 2025

Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....

V Motole se krade! varovali hned dvakrát ministra. Válek však tvrdil, že nic netušil

26. dubna 2025

Premium Vypadá to, jako by se všichni domluvili: obvinění v kauze Motol – z uplácení či podplácení –...

Jaderné velmoci na kordy. Indie se mstí za útok na turisty, Pákistán hovoří o válce

26. dubna 2025

Premium Indie se chce pomstít za útok na turisty tím, že Pákistánu vypoví smlouvu o vodě. Ten hovoří o...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.