Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak drahá je práce?

Jakou reálnou (skutečnou) hodnotu má lidská práce a jakou reálnou hodnotu mají její plody (výrobky, služby)? Je číselné vyjádření (suma) odrazem skutečné hodnoty úsilí konkrétního člověka? Kdo tyto reálné hodnoty oceňuje?  To jsou jen některé z otázek, na které se pokouší hledat odpovědi behaviorální ekonomie.

V populární knize Dana Arielyho, jehož experimenty jsem se částečně nechal inspirovat ve svém předchozím článku, lze nalézt tento odstavec: „Podle mého názoru je tedy dělba práce jedním z nebezpečí dnešní technologické doby. Moderní IT infrastruktura nám umožňuje členit projekty na velmi malé části a přidělovat je lidem, kteří o zbytku celku nebudou vědět nic. Tím ale vzniká riziko, že lidé pro stromy neuvidí les, že ztratí pocit smyslu a kontinuity. Tato extrémní dělba práce by fungovala, kdyby lidé byli automaty, ale protože jsme lidé a pocity jsou pro naši motivaci důležité, může tento přístup selhat. Když se z práce vytratí smysl, budou se kvalifikovaní zaměstnanci cítit jako Charlie Chaplin v Moderní době: tedy jen jako kolečko ve velkém soukolí, které ke své práci nemá žádný vztah a nemůže do ní dát srdce ani duši.“ (Ariely, D.: Jak drahá je intuice – Proč nás selský rozum často vede ke ztrátovým rozhodnutím, PRÁH, Praha 2011, str. 61). Ještě než z Arielyho uděláte socialistu,[1] odpovězte si na otázku, která by v Arielyho textu logicky následovala. Lze smysl naší práce zhodnotit penězi? A pokud si odpovíte, že ano, odráží tato finanční částka skutečnou hodnotu smyslu práce?

V úvodní partii svého článku, v některé z otázek, které tu pokládám, jsem hovořil o hodnotě plodů práce. Odhlédnu teď od lidské práce a pokusím se nabídnout příklad jiného druhu. Nedávno nám zdražily vejce. V některých oblastech naší země stálo jedno vejce 7 korun.[2] Národ o tom hojně diskutoval, vždyť bylo před Velikonocemi, ale už uplynul nějaký čas a zdražení vajec zmizelo z médií tak rychle, jako se tam dostalo. V řečech obyčejných lidí už se také nehovoří o zdražování vajec, ale obecně o zdražování. Myslím si, že to je neklamná známka toho, že si začínáme na cenu zvykat. Teď otázka k zamyšlení. Jaká je reálná cena tohoto plodu slepiččina úsilí? Řekl někdo těm chudinkám, že jejich snažení má hodnotu sedmi korun. Taky nepochybuji o tom, že existují tací, kteří, ledva by se slepice na něco takového zeptala, by ji podřízli, další vy ji patrně prodali do cirkusu a vydělali tak ještě víc než prodejem vajec. Slepice, a teď mi prosím ochranáři zvěře promiňte, o smyslu své práce vědět nic nepotřebuje. Nijak ji to také nebrání v relativně stálém výkonu své činnosti. Člověk samozřejmě není slepice. Potřebuje vidět v tom, co dělá smysl a finanční částka, s níž na počátku souhlasil, se může v budoucnu, při porovnávání s reálnou energií a časem, které do práce každodenně vkládá jevit jako nedostatečné. Znamená to, že bychom se snad tohoto člověka měli zbavit, nebo bychom mu měli doporučit, aby sám změnil profesi? Představme si, že jde o odborníka, jehož odchodem bude firma[3] tratit. Vsadíte osud své firmy na tvrzení, že jsme každý nahraditelný?

V zahraničí se můžete setkat s něčím, co u nás ještě dlouho fungovat nebude. Dovedete si představit, že byste na sváteční oběd pozvali knihkupce, u kterého se občas stavíte nakoupit, nebo květinářku, kterou vidíte pouze někdy? Pozvali byste i dejme tomu řemeslníky, kteří u vás několik dnů izolují dům, nebo sousedku z vedlejšího vchodu? Pokud ne, proč? Ve vyspělých demokratických zemích se tímto způsobem budují dobré mezilidské vztahy a zároveň se tak oceňuje smysl jednotlivých činností. Podotýkám jen, že ono pozvání je „bonus“, lidské gesto, něco navíc a nikoli forma placení, např. že byste tímto způsobem knihkupci zaplatili za knihu. Ještě dodávám, že tento druh nevymizel ani po příchodu finanční krize, která jak můžeme vidět kolem sebe, narušuje mezilidské vztahy radikálním způsobem. 

Pokud se Vám ty řeči o smyslu práce zdají být příliš abstraktní, pokuste si sami pro sebe zodpovědět, proč po dobrém jídle, které nám dají v restauraci, máme potřebu ocenit kuchařovo umění a to i přesto, že za jídlo zaplatíme? Je takovéto chování v České republice automatické? Proč například neoceňujeme jídlo z FastFoodu (a nemusí se nutně jednat o globální řetězec)?

 

[1] Bohužel v naší zemi se za socialismus označuje kdeco a já se obávám, že takových sedm Sněhurčiných trpaslíků by někteří zastánci „skutečné“ (podle nich) demokracie (nebo čím se to ohánějí) mohli považovat za symbolické ztvárnění socialistického hnutí, protože všech sedm pracuje a nosí červenou čepičku. Doufám, že i tito znalci "ideální demokracie" uznají, že jde o pohádku a leccos tomu příběhu prominou. Jen provokativní úvahu na závěr poznámky – máme v současné době nějakou moderní definici práce, nebo stále vycházíme z toho, co o práci napsal Marx?

 

[2] Ani si nedomýšlím, kolik korun stálo a dnes stojí vejce v bio kvalitě.

[3] Může se jednat o celou oblast.

Autor: Pavel Lopušník | pátek 20.4.2012 22:12 | karma článku: 9,29 | přečteno: 832x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Havlovy vize zkrátka umřely (Polemika s ekonomem Tomášem Sedláčkem)

Na konkurenčním zpravodajském webu nedávno vyšel článek s ekonomem Tomášem Sedláčkem s názvem Gratuluji. Vyhozená ruská energie a české ztráty. S jedinou myšlenkou lze v textu souhlasit a to, že české firmy pravděpodobně díky embargu přijdou o část svých investic. Dál už je Sedláčkův článek veden v sentimentálním duchu, tj. ve stylu, kde bychom byli, kdybychom pokračovali ve strategii mezinárodních vztahů, kterou nastolil V. Havel. V polemickém textu ukazuji, že sám Sedláček upadá do iluzivní představy světa, který se od konce devadesátých let jakoby neměnil. Bohužel se svět mění a v těchto dobách možná dynamičtěji, než jsme schopni si to připustit a než jsou patrně někteří ochotni akceptovat.

27.7.2014 v 20:02 | Karma: 21,75 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nejsme v pozici užitečných idiotů? (polemika s Bohumilem Doležalem)

Novinář Bohumil Doležal v článku nazvaném Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otevírá cestu cynismu, píše: „Taky bychom se neměli utěšovat tím, že zlo je zatím daleko: světová válka nebude, teď jsou nejdřív na řadě baltské státy, Moldávie a Rumunsko, pak Polsko, Slovensko a Maďarsko, a my máme dobrou šanci vyklouznout. Bereme to za špatný konec. Vycházejme raději z toho, že úplně nejdřív na řadě jsme my. V roce 1989 se nám dostalo daru svobody, toho, co nepřesně opisujeme slovy svoboda, demokracie, lidská práva: přišli jsme k němu skoro zadarmo, vůbec si ho nevážíme a jsme dnes na nejlepší cestě ho prošustrovat. Jsme líné, vypasené a zároveň bezbranné ovce, nejchutnější kořist pro predátora.“ Díky těmto slovům si nejsem jistý, zda – li naopak stranění jedné či druhé straně události neotevírá cestu cynismu ještě většímu. Presumce viny, která platí u jedné či druhé strany, stejně tak jako představa mezinárodního jeviště ala filmové Hvězdné války (bílá strana – rytíři Jedi – EU, NATO x Temné straně síly – Rusko) v představě sluníčkových bojovníků, kteří si stále nejsou schopni připustit, že svět už dávno není bojem za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí. U Doležala je pak prazvláštní propojení slov svoboda, demokracie a lidská práva v kontrastu se štvavou rétorikou vyzívající k boji a sebeobětování se (u Doležala ovšem za ideály liberálů). Vrcholem je pak závěr celého článku, který jakoby demonstroval postoje věčných bojovníků se všemi a se vším. V článku se píše: „Ač to tak nevypadá, bojujeme o život. A nejde v první řadě o to, zda vůbec víme, proti komu bojujeme (ne že by na tom nezáleželo), ale zda vůbec víme, o co bychom měli usilovat, k čemu pracovat, za co bojovat – a čemu bychom měli být ochotni, protože jinak to v tomto slzavém údolí ani nejde, aspoň tu a tam taky něco obětovat.“ (http://echo24.cz/a/iqGb7/medialni-nestrannost-u-sestreleneho-letadla-otvira-cestu-cynismu)

21.7.2014 v 12:46 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1019x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

13.7.2014 v 20:18 | Karma: 28,42 | Přečteno: 1890x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Není už těch konfliktů na jednu armádu mnoho? (Komentář)

Ještě včera štvali veřejnost proti Rusku a vyzývali ji k angažovanějšímu boji na Ukrajině a jejímu připojení k EU, zatímco dnes jsou zatvrzelými obránci „evropských hodnot“ (v jejich uvažování je to multikulturalismus, gender studies, zelená politika, štědré sociální programy), které prý na svých zahraničních misích chrání naše armáda. Tito strážci a věční bojovníci za všechno a proti všem, však bojují jenom na klávesnicích počítačů a často svými ústy. Sami se vám dříve či později přiznají k tomu, že jim jejich vrozený humanismus brání vzít do ruky zbraň, za to prý oceňují, když to za ně udělá někdo jiný. Ostatní nesouhlasící s jejich (jak oni demonstrativně hlásí – těmi pravými) názory je jimi označen za putinovce, rusofila, nebo za xenofoba či rasistu (možná, že k jejich životu to vyhledávání a nálepkování „nepřátel“ tak nějak patří a zřejmě je jejich životním krédem se vůči něčemu a někomu stále vymezovat). A zatímco na jedné straně nekriticky obdivují současnou EU jakožto prevenci proti válce v Evropě i ve světě (úlohu EU pro celosvětový mír rádi okázale a při každé příležitosti připomínají), na druhé straně volají po vyvolávání konfliktu, který ale za ně v konečném důsledku bude řešit někdo druhý. Jsou to „utopičtí idealisté“ (ve smyslu terminologie Edwarda H. Carra), ale já bych použil jiné (poněkud nekorektní) označení „užiteční idioti.“ Svět se už dávno změnil a ty jejich ideály pozvolna umírají, jenom oni to ještě nepostřehli.

11.7.2014 v 15:21 | Karma: 19,37 | Přečteno: 1077x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Praha ne-kulturní, zato plně politická? (Komentář)

V regionálních denících nedávno (publikován 21. 6. 2014) vyšel rozhovor s realitním investorem Luďkem Sekyrou, mimo jiné také sponzorem KDU-ČSL. Jeho hlavním tématem bylo Sekyrovo tvrzení, že vstup podnikatelů do politiky vnímá pozitivně. To ovšem není ten hlavní důvod, konečné rozhodnutí zda- li podnikatelé do politiky patří a zda- li je to onen osvěžující vítr pro zatuchlý český politický rybníček, to je v rukou každého čtenáře daného rozhovoru (odkaz na něj dále v článku). Jedním z témat, kterého se Sekyra v rozhovoru (díky položeným otázkám) dotknul, byla případná realizace Kaplického stavby na pražské Letné, podpořená mimo jiné i prezidentem Zemanem a některým politiky Top 09.

7.7.2014 v 19:49 | Karma: 6,97 | Přečteno: 415x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik