Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

A jak jste na tom s daněmi vy, pane Humle? (Glosa)

Docela určitě to mohl být jeden z mnoha příkladů českého politika, neschopného komunikovat na sociálních sítích a snižujícího se ke stylu komunikace, kterou už několik roků předvádí např. jeho stranický kolega Zdeněk Škromach a o kterém bychom se mohli dozvědět tak leda ze stránek bulváru. Výroky poslance Stanislava Humla na adresu tenistky Kvitové však posouvají už tak nízkou laťku českého politického prostředí ještě o velký kus dolů. Je ovšem s podivem, že vzbudily pozitivní ohlas u ne zrovna malého počtu našich spoluobčanů. Jak ale správně pochopila sama Petra Kvitová a její okolí, Humlovi šlo především o sebe-zviditelnění se v předvolebním období a o získání hlasů rozdmýcháváním závisti (jak jsem si všiml z komentářů zejména u lidí, kteří jsou na penězích od státu nějakým způsobem existenčně závislí – např. důchodci, nebo u levicově zaměřených, kteří Humlův komentář pochopili jako kritiku pravicové politiky, jejímiž produkty daňové ráje jsou – to, jestli tomu tak skutečně je, nechám na čtenářích samých). Huml sám se pasoval do role nového Jánošíka (nebo Robina Hooda), „od kterého nečekejte, že bude brát chudým a dávat bohatým.“ (cit. z  http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html)

Humlovy výroky do jisté míry kopírují „argument“ soudruhů z předlistopadového období, kteří podobným způsobem reagovali na útěky (případně organizované odchody) některých československých vědců „za kopečky“. Tedy myšlenka, že jedinec by měl státu vracet to, co do něho vložil, byla možná legitimní v době socialismu[1] (či v prostoru sociálně velmi štědrého státu) a soudě dle jeho rétoriky se zdá, že se panu poslanci evidentně stýská po dobách, kdy vycestovat za hranice znamenalo obstarat si např. výjezdní doložku, devizový příslib a já nevím, co ještě a ani tehdy nebylo jisté, že se jedinec do zahraničí vůbec dostane. Nebuďme ale naivní. Poslanec Huml nemá na mysli naše dobro, ale sleduje své osobní předvolební zájmy, když útočí na nejnižší lidské pudy. Soudě dle některých reakcí mu to však zatím vychází a obávám se, že už si nyní získal část voličské základny, která si ho bude pamatovat jako bojovníka proti daňovým rájům,[2] bohužel pro ně, bojovníka, který bojuje jenom pomocí svých úst a počítačové klávesnice. 

Abych ale uspokojil ty, kteří chtějí za každou cenu hledat v kritice vůči politice něco pozitivního, myslím si, že Humlův výrok (jakkoli je hloupý a evidentně působící na ty, kteří o světě uvažují v černobílém rozložení) obsahuje pár námětů ke kritickému zamyšlení. Tyto náměty bych se pokusil přiblížit skrze formu otázek a to: Jakým způsobem se ve skutečnosti stát stará o sportovce? Humlova kritika by byla oprávněná, kdyby Česká republika patřila k zemím, které dokážou svým sportovcům zajistit skutečně špičkové podmínky (rozuměj zajištěné přímo z daní). V tomto případě se sluší připomenout např. rychlobruslařce Martině Sáblíkové už léta slibovanou realizaci rychlobruslařské dráhy.[3] Druhou otázkou bychom se zase mohli pídit po tom, co pro české sportovce dělá sám poslanec Huml?  Inu Huml zkouší tradiční socialistickou taktiku, kdy o solidaritě pouze hovoří, ale platí ji vždy někdo jiný.[4] Totiž v kontextu zvyšování poslaneckých platů a štědrých odměn pro úředníky dostávají Humlova slova nádech tragifrašky (jak toto slovo kdesi použil slovenský herec J. Satinský). Kdyby mi stát umožnil se svobodně rozhodnout, komu ze svých daní mohu přispět, ujišťuji vás, že by to rozhodně byl kterýkoli úspěšný sportovec, než poslanec Huml, jehož politická exhibice nás v tuto chvíli stojí daleko více, byť se teď pasoval do role nepochopené oběti, která má právo na svůj názor (ať je s prominutím jakkoli pitomý).[5]

Petra Kvitová svým wimbledonským vítězstvím státu vrací mnohem více než "tlučhuba" Huml.[6] Díky ní a mnohým jiným našim úspěšným sportovcům si v zahraničí mohou udělat pozitivnější představu o naší zemi, která je alespoň na západě stále ještě považována za odpad ve středu Evropy. Je smutné, že myšlení poslance Humla a jeho rétorika mající odér předlistopadového režimu, sic zaobalená do rádoby vznešených úvah o daňových rájích a sociální solidaritě, tento dojem kazí. Bohužel mám však dojem, že v budoucnu se na to, co se nyní kolem Petry děje, bude nahlížet jenom jako na epizodu léta roku 2014. Pokud Petra sama někdy v minulosti hledala důvod, proč se na Českou republiku už jednou provždy vykašlat a odstěhovat se do Monaka natrvalo, tak díky nepředstírané aroganci „všeználka“ Humla (který doposud nenavrhnul adekvátní daňovou úpravu, aby přesunům do daňových rájů zabránil) a suity jeho „užitečných idiotů“, ten důvod má.

 



[1] Níže ukazuji (alespoň na jednom případu), že to zejména s tou státní podporou do oblasti sportu není zas tak horké, že se spíše omezuje na sliby než na činy. 


[2] Někteří ho dokonce oslavují za to, že se pustil do oslavované tenistky, z níž si veřejnost učinila modlu. Pro mě jsou takováto tvrzení (a koneckonců i zpráva o třiapadesátiletém muži, který tenistce vyhrožoval http://ostrava.idnes.cz/kvitove-v-telefonu-hrozil-smrti-triapadesatilety-muz-uz-ho-ma-policie-1mc-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140711_112909_ostrava-zpravy_ama#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6) signálem, že Humlovi šlo především o působení na ty nejnižší lidské pudy, z čehož chtěl získat politický kapitál. Nakonec i to, že se pustil do tenistky Kvitové (v době jejího vítězství) a nikoli do dalších sportovců, ukazuje, že nešlo o žádnou unáhlenou reakci, ale o snahu popást se na úspěchu druhého tím, že jeho úspěch problematizuji a zasadím do socialistického pojetí solidarity (štědrý sociální stát a nevděční sportovci, kteří prchají jinam), které stále ještě působí. Nejde však jenom o Humla, postupně se přidává i J. Vyvadil. Ten ve Fb diskusi na Humlových stránkách pod sdíleným postem:"Nastartoval to, myslím, Petr Korda s Karlem Nováčkem. Vesměs všichni jsme tam měli trvalé bydliště a i spousta světových tenistů," otevřeně přiznává. I tehdy ale knížectví vítalo zahraniční rezidenty pod určitými podmínkami. Zájemce si musel minimálně pronajmout byt a určitý obnos peněz vložit na rok do tamní banky. Závazkem bylo také strávit zde minimálně půl roku.
Ano velmi podobný předpis jako u nás. Půl roku tam žiju, není co řešit. Je to fiktivní, jsem potrestán jako Becker v Německu." (následuje odkaz k reportáži z hlavních večerních zpráv na ČT)  včera (12.7) v 19:30 napsal: " Stando, udělals samozřejmě dobře. Morálně máš pravdu. Zítra Tě zřejmě podpořím na blogu a dám jim co proto." Asi máme všichni nějakou jinou představu o morálce. Nevím však jestli Vyvadil své slovo dodržel a na blogu (pod svým jménem nebo vymyšleným nickem) Humla skutečně podpořil. Že by tu pomalu vznikalo nové duo politiků ala Pat a Mat? 


[3] Martina Sáblíková a její trenér však na realizaci slibů (ze strany představitelů státu) nečekají -  viz  http://sport.idnes.cz/sablikova-v-krasne-lipe-0vl-/cyklistika.aspx?c=A140710_125815_cyklistika_tm2


[4] Veřejnost pak slyší na to první, to druhé (to, že to nakonec zaplatí) si neuvědomuje. Velmi komické je pak poslouchat ty řeči o dálnicích, školách atd., které se za naše daně platí, které zastánci štědrého sociálního státu vytasí místo argumentů. To, že jsou (za ty jejich peníze) silnice děravé a školství v krizi, se zdá, že je jenom taková nepatrná drobnost, na kterou se s gustem nadává, ale o jejíž příčině se nemluví (neboť se mi zdá, že se to odbude tradičním – může za to pravice, nebo Klaus).  


[5] http://stanislavhuml.blog.idnes.cz/c/417079/Petra-Kvitova-v-danovem-raji-aneb-nemohu-se-omluvit.html


[6] Který se teď po tom prohlášení docela určitě zřekne svých poslaneckých výhod ve prospěch větší podpory sportu. 

Autor: Pavel Lopušník | neděle 13.7.2014 20:18 | karma článku: 28,42 | přečteno: 1890x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Ukrajina jako pohřebiště idealistických idejí (Komentář)

O situaci na Ukrajině nelze ze vzdálené pozice středoevropana, který je odkázán pouze na zprostředkované zprávy, říct nic objektivního. Snad proto se v posledních několika dnech vyrojila celá řada bojovníků za svobodnější Ukrajinu, z nichž jedna část její budoucnost vidí v područí Bruselu, druhá v područí Moskvy. Obě pozice mi připadají jako ztělesnění českého přísloví „z louže pod okap.“ Když si prolétneme ukrajinské moderní dějiny, od „oranžové revoluce“ až po aktuální situaci, nelze věřit v trvale klidný stav této části evropského kontinentu. Jsou to často právě euro-optimisté (zatvrzele hájící současnou podobu EU), pro které se EU stala „fetišem evropského pořádku“, kteří nejsou schopni pochopit, že klid obyvatelům Ukrajiny současná Unie, která se sama potácí v problémech, rozhodně nepřinese. Aktuální problémy na východu Evropy se našinci, který se nespokojí s lacinou pózou ochránce světového míru a celoevropského blahobytu, zdají být vzdálené. Vítězství ve prospěch EU by to mohlo změnit. Pokud se tedy nyní můžeme mezi sebou hádat (hlavně virtuálně), kdo ze současné situace má větší prospěch, ve velmi blízké budoucnosti můžeme jenom počítat naše vlastní ztráty.

24.2.2014 v 20:00 | Karma: 10,21 | Přečteno: 405x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nepůjde změna volebního systému nakonec proti voličům? (Komentář)

S poukazem na včerejší článek z iDnes (v textu na něj ještě odkážu) hnutí Ano navrhuje změnu systému na většinový a dvoukolový. Snahy tohoto hnutí nejsou první a bohužel ani posledním voláním po změně volebního systému v České republice. Často je slýcháváme zejména od příznivců velkých politických stran (českého politického mainstreamu) v období povolebních, koaličních vyjednávání.

29.12.2013 v 17:23 | Karma: 12,19 | Přečteno: 706x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Principy volného trhu „dětem“ (Glosa)

Často v dnešních dnech a z různých stran slýchávám posměch na adresu zastánců volného trhu. Ačkoli nejsem zastáncem teze, že volný trh je absolutní a všemocný i já se musím vypořádat s faktem, že trh vytvářejí lidé a že regulace (byť velmi mírná), kterou velmi často doporučují jako alternativu (nebo lépe jako řešení nedostatečností) volného trhu právě oni posměváčkové, není také samospásná a v konečném důsledku (jak se budu snažit ukázat) nebezpečná. Tady někde vznikala potřeba ujasnit si principy volného trhu jednoduchým, ale nikoli vyčerpávajícím (tj. z hlediska obsahu) způsobem. Nečiním si tedy nárok na úplné vysvětlení veškerých strastí a slastí volného trhu. Mojí ambicí je pak vytvářet spíše otázky, než podávat hotové odpovědi. Velmi často se zde bude opakovat příklad z regulace bankovního sektoru, na kterém se budu snažit ukázat, jak ušlechtilé zájmy, které k regulaci v konkrétní oblasti vedou, mohou být (v konečném důsledku) „dvousečnou zbraní.“

17.12.2013 v 12:55 | Karma: 8,00 | Přečteno: 596x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Lopušník

Pozitivní nebo pozitivistická? (Glosa)

Vánoce kdysi bývaly svátky klidu, míru a pokoje. Úmyslně volím ten minulý čas, protože to současné předvánoční období jako by bylo přípravou na nastávající super-volební rok. Už zase jsme svědky osobních útoků a osočování, tedy něčeho, co se už od prezidentské volby stává součástí českého předvolebního folkloru. První útoky se odehrávají na sociálních sítích, internetových blozích, diskuzích a tradičně i po hospodách. Vím, z tohohle nelze usuzovat, že je tomu tak v celé společnosti. Ovšem poučený z předcházejících let si dovolím tvrdit, že to, co nyní rezonuje na internetu, se za několik měsíců naplno projeví i v reálném světě a mě tak napadá otázka, kdy už se konečně poučíme a kdy převezmeme zodpovědnost za naše nezodpovědná rozhodnutí?

16.12.2013 v 12:55 | Karma: 5,42 | Přečteno: 190x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Nežijeme tak trochu postaru? (Glosa)

Svět je pro ně černý nebo bílý (a to doslova). Přijímají pouze našince a cizince či ty, kteří si dovolí vznést kritické stanovisko, automaticky posílají za hranice naší země, kde by sami měli chvilku žít. Zatvrzele hájí svobodou slova (tu vlastní samozřejmě), ale druhým ji rádi upírají ve své snaze za každou cenu přesvědčit všechny okolo, že jenom oni mají pravdu. Jsou věčně existenčně nespokojení (můžeme se ptát, čí je to vina), ale za to jim velké sebeuspokojení přináší, když mohou druhé urážet a osočovat. Dělá jim dobře, když je za to někdo pochválí, jenom s tím jsou ochotni diskutovat. Velmi často ty svoje urážky zaměňují za věcný názor, podle nich ten jediný správný samozřejmě, o kterém se domnívají, že jím plavou proti proudu. Často tak připomínají puberťáka, který vidí hrdinu v každém, kdo dokáže poslat své rodiče někam. Zásadně neargumentují, jsou spokojení s jednoduchými „pravdami“, které vnímají jako dogmatické. Naproti tomu druhé rádi poučují, hlavně o těch svých „pravdách“. Svět vnímají ploše, pochopit jiné dimenze problému je nad jejich síly a co je horší, jejich vidění je v současném Česku oblíbené.

7.12.2013 v 10:28 | Karma: 9,30 | Přečteno: 472x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik