Klinika na kraji pralesa
Radka Lindourková
Během putování zemí, které se přezdívá Černá perla Afriky, máme možnost navštívit kliniku v Bundibugyo.
Klinika na kraji pralesa byla Spojenými Státy vybudována v roce 2003 a několika desetitisíci americkými dolary je jimi ročně dotována. Původně byla založená na pomoc Pygmejům žijícím v okolním pralese, ale později se její účel výrazně rozšířil.
Přízemní domky, které formují kliniku Bundibugyo, září do dálky. Vysoký plot, čekárna na dvoře - na lavičce pod širým nebem, krátce zastřižený trávníček a na šnůře sušící se prádlo pacientů. Uvnitř jsou stěny ušmudlané od všudypřítomného oranžového prachu, ale také operační sál, laboratoř, rentgen, ultrazvuk, zubařské křeslo dovezené z Norska a porodní sál.
Není to kdovíjaké, ale na africké poměry luxus.
Kvůli nedostupnosti zdravotní péče (na jednoho lékaře připadne v Ugandě 30 000 obyvatel), finančním problémům a mnoha dalším důvodům se zhruba 50% všech dětí rodí mimo porodnici.
Právě porody jsou jednou z priorit kliniky. Úmrtnost novorozenců a rodiček je v Ugandě kvůli nedostatečné stravě a špatným prenatálním vyšetřením děsivá. Z průměrných osmi operací týdně se většinou jedná o císařské řezy, ke kterým se na rovníku musí šáhnout mnohem častěji než v našich zeměpisných šířkách.
Porod na porodním sále může vypadat mnohem radikálněji než u nás. Zdravotní personál čelí problémům s dodávkami elektrického proudu, přestože má nemocnice svůj vlastní generátor, termiti mohou elektrické vedení překousat. Zdravotníci mají k dispozici jen staré vybavení, potýkají se s dovozem vakcín a léků.
Před hodinou se na porodním sále narodilo miminko. Mám jej v náručí. Usměvavá maminka sedí opodál na posteli, připravená k odchodu domů.
Ugandské ženy nejsou úzkostlivé. 17 % dětí umírá do 5 let, nebo těsně po narození. Smrt je každodenní součást života a život je pomíjivý. Pojem času je relativní záležitost. Datum zde nemá žádný význam. Mnozí obyvatelé neví, kdy se narodili a kolik je jim let.
V dusných místnostech kliniky jsou převážně podvyživené děti zahalené v dekách s nafouklými bříšky, vychrtlými údy a propadlými tvářemi.
Doktoři, kromě nezbytného ošetření, matkám domlouvají, aby změnili jídelníček svých ratolestí. Informují je o správné kombinaci sacharidů a bílkovin. Podvyživených dětí je spousta většinou proto, že jsou stále dokola krmeny kukuřičnou nebo banánovou kaší. Přitom za stejnou cenu lze na trhu koupit i jiné výživnější potraviny.
Pro většinu nevzdělaných vesničanů je běloch v bílém plášti něco jako nejvyšší šaman, který má k dispozici magické tablety a všemocné injekce.
Bohužel, až když nezabere domácí kurýrování, zaříkávání a další metody vesnických léčitelů, stává se pro pacienty až poslední instancí. Lidé většinou přicházejí příliš pozdě, kdy jim už není pomoci. Proto během noci došlo na pokoji pro dospělé, kde muže od žen odděluje pouze závěs, ke dvěma exitům.
Budova kliniky nabízí také poradenské centrum pro těhotné matky a rodičky a prevenci viru HIV.
Statistiky uvádějí, že nakažených v Ugandě je 14% ze 4 000. Předpokládejme však, že tento počet se nezakládá na pravdě, protože spousta lidí na testech nikdy nebyla.
Testy HIV se provádějí bezplatně, zdarma si lze i obstarat kondomy. Na stěnách chodeb visí informační plakáty o přenosu HIV a jeho následcích. Dle slov doktora Scotta, který nás klinikou provází, je AIDS pro Afriku stejně nebezpečný jako mor v Evropě. Tak zákeřný, všudypřítomný a všední.
Zdravotníci mimo jiného rozváží do nejbližších vesnic moskytiéry a repelenty jako prevenci proti malárii. Bezplatně očkují proti obrně, žloutence, záškrtu, černému kašli.
Prostředí kliniky je deprimující. Zrezivělé postele s tenkými matracemi a zašedlými prostěradly. Na tmavě modrých stěnách pokojů kýčovité malůvky. U každé postele žlutý umělohmotný kanystr na vodu a nad postelí moskytiéra.
Každý pacient je během svého pobytu závislý na pomoci svých příbuzných, jelikož klinika neposkytuje jídlo, pití ani oblečení. Příbuzní musí do nemocnice pravidelně docházet, aby vařili, prali a pomáhali, s čím je potřeba. Řada příbuzných dokonce přespává na zemi, kdyby jejich blízký v noci potřeboval pomoc a žádný zdravotní pracovník nebyl nablízku.
Klinika je ukázkou životní úrovně Ugandských obyvatel.
Taková vzorová klinika na kraji pralesa.
Radka Lindourková
Za horskými gorilami

Těžké kapky tropického lijáku buší do vlnitého plechu v Buhoma Lodge. Ještě za šera, před náročným trekováním v deštném pralese vstávám a kontroluji veškeré vybavení. Nepromokavé návleky, pláštěnka, fotoaparát, nezbytná zásoba tekutin a další maličkosti.
Radka Lindourková
Dvě miliardy dětí

Celkový počet obyvatel Afriky se do roku 2050 více než zdvojnásobí. Polovinu populace budou tvořit děti.
Radka Lindourková
Africká zkouška dospělosti

Přeběhnout stádo krav po hřbetech je pro hamarské muže v Etiopii jediný způsob, jak se stát dospělým mužem. Nikdo tu sice nesleduje svůj věk, ale když se chlapec cítí být připraven oženit, osloví svého otce, který následně začne připravovat obřad, jehož součástí je zkouška dospělosti.
Radka Lindourková
Ukázka z knihy - Cesta za domorodými kmeny

SeeMedia vydává novou e-knihu Radky Lindourkové- Cesta za domorodými kmeny. Vydejte se do Etiopie pátrat po skutečných domorodých kmenech, kde se ženy pyšní původem královny ze Sáby, ženská obřízka je naprosto běžnou věcí, muži nosí nebezpečné střelné zbraně a sedávají u cesty s vlastnoručně vyrobenými oštěpy. Autorka poutavě i zábavně líčí putování drsným prostředím Afriky spolu se svým kamarádem. V knize jsou použity autentické fotografie z cesty. E-knihu lze stáhnout na www.medialnicentrum.cz
Radka Lindourková
Šestinohé pochoutky a další laskominy

Atraktivní tržnice v ugandském letovisku Fort Portal voní exotikou. Chodci, vozíky, krávy a kozy se pohybují několika směry. Hlavy žen zdobí vysoké ošatky s čajovými lístky, ovocem i vyděšenou drůbeží. Na zrezivělých bicyklech odvážně kličkují muži, po zuby obtěžkáni umělohmotnými kanystry na vodu a trsy zelených banánů. Bosé děti nesou v náručí mladší sourozence a zvědavě okukují bílé návštěvníky.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Řidič v americkém Illinois vjel autem do budovy školní družiny, zabil čtyři děti
Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič na...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....

Prodej stavebního pozemku 1349 m2, Bečváry, okres Kolín
Bečváry, okres Kolín
2 099 990 Kč
- Počet článků 13
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 655x
Profilová fotografie: Hana Skořepová