Před 74 lety odstartovali z nových Lidic první závodníci
Lidický okruh byl kvůli nepřízni počasí bohužel zrušen a letos tak proběhne maximálně v rámci našich vzpomínek na předchozí ročníky. Tady je pár momentů z jeho historie.
Lidice, stará česká ves, která byla 10. června 1942 německými nacisty do základu vypálena, srovnána se zemí a její obyvatelé povražděni, měla být po konci 2. světové války znovu obnovena. A jako Fénix z popela skutečně také opět povstala – s výstavbou rodinných domů pro lidické ženy, které přežily věznění v koncentračních táborech, se sem opět pomalu začal vracet život. Současně byla vybudována i nová silniční síť, která spojovala ves s okolními obcemi a městy. A byli to právě členové Autoklubu Kladno, kteří se počátkem roku 1950 rozhodli originálním způsobem navázat na hnutí „Lidice Shall Live“ založené 6. září 1942 britským lékařem a politikem Barnettem Strossem.
Pod názvem „Lidický okruh“ uspořádali první ročník automobilového a motocyklového závodu, který se uskutečnil ve dnech 27.–28. května 1950 u příležitosti 8. výročí vyhlazení obce Lidice. Vedoucí muž kladenského autoklubu Antonín Libecajt zvolil pro Lidický okruh trať o délce necelých sedmi kilometrů, která vedla po různých površích, a byla tak pro závodníky technicky velmi náročná. Prvního ročníku Lidického okruhu se zúčastnili jezdci nejen z blízkého okolí, ale i z Mělníku, Brandýsa, Mostu, Děčína, Teplic, Staré Boleslavi a Poděbrad.
Druhý ročník Lidického okruhu uspořádal o pět let později okresní automotoklub Svazarm v Kladně 2. října 1955. Určen byl výhradně pro závod motocyklů ve třídách 175, 250 a 350 ccm a závod „sajdkár“ do obsahu 750 ccm. Trať měřila 45,5 kilometrů a sestávala z dvanácti kol. Jezdci dorazili do Lidic již v sobotu 1. října na povinný trénink, na němž se představily také dva nové stroje – „sajdkáry“ Jawa 500 OHC Ladislava Štejnera (se spolujezdcem Janem Janoušem) a Václava Klinzla (se spolujezdcem Gustavem Havlem). Obě posádky se v atraktivním závodu, možná poněkud nepřekvapivě, dostaly do cíle o celé kolo dříve než jejich soupeři. A těm se také ne vždy podařilo úspěšně zvládnout celý závod – ze čtrnácti odstartovaných strojů projelo cílem pouhých pět.
Počasí tehdy velkolepé akci přálo, ale přesto ji navštívil jen malý počet diváků a celý závod byl navíc po skončení zkritizován i za organizační nedostatky. Pořadatelský tým byl složený z mladých nezkušených nadšenců a bylo tak velké štěstí, že nedošlo k žádné dopravní nehodě. Organizátoři rovněž nevěnovali příliš pozornosti ani kvalitnímu PR, bez kterého se dnes neobejde žádná velká akce – kritizována byla například nepřítomnost vozu s rozhlasovou aparaturou i problémová spolupráce s ČSAD, která měla zabezpečit rozmístění diváků po celé trati.
Třetí ročník Lidického okruhu uspořádaly 3. srpna 1958 okresní automotokluby v Kladně a ve Slaném a rovněž se potýkal s poměrně závažnými organizačními nedostatky. Trať okruhu, na které se vystřídal povrch asfaltu, betonu i kostek měřila 4,5 kilometrů a oproti prvnímu ročníku nebyla výrazně technicky náročná. Zlatým hřebem celého dne byl odpolední závod sportovních vozů do 1100 ccm a již z předchozího tréninku bylo zřejmé, že hlavním aspirantem na vítězství bude některý z jezdců na nových vozech Škoda 1100 OHC – Václav Bobek nebo Václav Čížkovský. Druhý jmenovaný získal hned v prvních kolech získal značný náskok, který dokázal udržet až do konce závodu. Na dlouhou dobu poslední závod Lidického okruhu tak trochu paradoxně přilákal již tisíce diváků, na jejichž (nejen) bezpečí dohlíželi příslušnici Veřejné bezpečnosti. A to tak svědomitě, že se fotografům ze Světa motorů a dalších periodik nepodařilo pořídit žádné fotografie. Kuriozitou celého závodu byl zákaz prodeje peckovitého ovoce, jenž měl zabránit případným nehodám na trati.
Od posledního ročníku Lidického okruhu uběhlo dlouhých 56 let, než se podařilo na jeho tradici opět navázat. Památník Lidice ve spolupráci s Obcí Lidice uspořádaly 13. září 2014 jako připomínku lidických automobilových a motocyklových závodů z 50. let 20. století spanilou jízdu motoristických nadšenců, které předcházela přehlídka veteránů. Trať prvního ročníku novodobého Lidického okruhu, na níž vyrazila téměř stovka automobilů a motocyklů z různých koutů republiky, vedla z centra obce do Hřebče a přes Makotřasy se vracela zpět do Lidic, kde jezdci uctili památku obyvatel starých Lidic položením kytice k Památníku dětských obětí války. Nebylo vítězů ani poražených.
„Znovuzrozený“ Lidický okruh dnes už není o závodění, ale spíše o přátelském setkání fanoušků motorismu, současných obyvatel Lidic i přátel z okolních obcí a měst. Od roku 2014 jeho popularita stále roste, spokojených návštěvníků přibývá – a to je moc dobře. I díky němu totiž Lidice žijí dál.
Tereza Stehlíková
Památník Lidice
Příběh „Strýce Rudiho“ a jeho dar Lidicím
Rozhodnutí Gerharda Richtera darovat Lidicím svůj obraz „Onkel Rudi/Strýc Rudi“ (1965) je hluboce symbolické a dojemné. Lidice jsou místem jednoho z nejstrašnějších nacistických masakrů na našem území.
Památník Lidice
Varující symbol miliónů zavražděných dětí v nesmyslných válkách lidstva
"Postůjte lidé a slyšte poselství dětí zavražděných válkou A pospěšte říci ostatním, že všechno visí na pavoučím vlákně. Vím to! Ale neumím dělat nic jiného než sochy dětí – jak nejlépe umím...“ Z básně Marie Uchytilové (1987)
Památník Lidice
Mezinárodní dětská výtvarná výstava v sídle UNESCO v Paříži
Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice slaví v letošním roce půlstoletí své existence. Už od svého vzniku je poselstvím MDVV připomínka dětských obětí lidického masakru, stejně jako dalších dětí,...
Památník Lidice
Růženka nikdy nepřestala věřit
Ve starých Lidicích bydlelo ve sto staveních na pět set obyvatel. Byl tu kostel sv. Martina, který se nacházel na mírné vyvýšenině a dominoval tak celé obci. Vedle kostela stávala škola, do které chodívalo sto dětí nejen z Lidic..
Památník Lidice
Vzdělávání v paměťové instituci může být zábavné
Už jste také přišli na to, že vzdělávání sebe i druhých nemusí být nuda pramenící z monotónního výkladu přednášejícího, při kterém máte tendenci usínat? My ano.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
V Berouně hoří pekárna. Platí třetí stupeň poplachu, evakuovali desítky lidí
Hasiči zasahují u požáru střešní konstrukce pekárny v Berouně. Evakuovali 54 lidí, nikdo se...
Izraelci k nám vtrhli, hlásí mise OSN v Libanonu. Odejděte, vyzval Netanjahu
Sledujeme online Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...
Lotyš? Mexičan? Ne, uprchlý Petr Wolf. Exposlanec používal falešné identity
Premium Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf, který byl na konci září zatčen v Paraguayi, teď čeká ve vazbě na...
Habíbí, pojď válčit. Rusko nabírá na frontu Araby, slibuje občanství a peníze
Ruská armáda se uprostřed velkých ztrát na ukrajinské frontě snaží naverbovat co nejvíce...
Byt 3+1 v RD na ul. Divadelní, Český Těšín
Divadelní, Český Těšín, okres Karviná
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 81
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 611x
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial
Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz