Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Věrohodné zdroje

Jsem ráda, že se v poslední době více dbá na to, aby každý bloger uváděl přesné zdroje informací. Jinak je to jen takové "jedna paní povídala". Ale  jak je to s citacemi typu: Ježíš zvěstoval, Hospodin přikázal, pán Bůh poručil?

Není to tak dávno, kdy jsem jednu místní blogerku požádala o přesný zdroj informací,ze kterého čerpala při psaní článku o bezpečnosti mikrovlnného záření. Nedočkala jsem se konkrétní odpovědi, jen  nepříjemných osobních útoků.  Takže doufám, že napříště se paní Tenzler spíš než o mé profilové fotografie, bude starat o přesné údaje svých zdrojů.

Jen si říkám, jak je to s přesností zdroje v případech, kdy se jedná o citace jako: Ježíš zvěstoval, Hospodin přikázal,  Bůh poručil....není  tohle přesně v intencích jedna paní povídala? Já vím, autor se může odvolat na Bibli, nebo konkrétní evangelia, třeba Evangelia svatého Lukáše.  Ale nakolik je to skutečně věrohodný zdroj přesných informací? Tak třeba konkrétně ta Lukášova Evangelia, ze kterých nám zde pravidelně cituje jeden bloger, který je schopen v nich najít třeba i řešení bytové situace: 

Není to tak dávno, co mne začala trápit otázka, kde budeme s manželkou bydlet, až budu muset kvůli odchodu do důchodu opustit služební byt. V noci jsem přemýšlel, co by bylo nejlepší. Ta myšlenka mne budila ze spaní. V mé mysli mi jeden hlas říkal ať se tím netrápím a svěřím svůj život Bohu, druhý zase stále dokola mlel něco o tom, že když se nepostarám sám, nikdo mi nic nedá.
Pak mi konečně došlo, že se pro mne to „důchodové bydlení“ vlastně stalo tím „celým světem“, o němž hovoří Ježíš. Rozhodl jsem se poslechnout první hlas, a i když stále nevím, kde budu bydlet, tak jsem znovu získal ztracený klid a pokoj(Další díl seriálu "Novozákonní rezonance" inspirovaný evangeliem podle Lukáše.)Zdroj: https://vlastikfurst.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=659368

Těžko si nevšimnout, že autor tím podporuje nezodpovědný přístup lidí, kteří tak rádi přesouvají zodpovědnost za svůj život na někoho jiného. On se o bydlení někdo postará-stát, rodiče, manželka....chápu že pro mnohé je to úlevné zjištění, a budou něčemu takovému tleskat a bránit to zuby nehty.  Ale v době, kdy máme 200 000 bezdomovců, je šíření takových myšlenek nebezpečné až trestuhodné. Kdoví kolik z nich přišlo o bydlení, když se na základě podobné moudrosti a kázáni jejich pastora rozhodli přenechat tento problém Pánu Bohu.

Už dávno před Ježíšem různé filozofie a nábožensko-myslitelské proudy doporučovaly odklon od materiálního světa k tomu duchovnímu, takže není nutno právě křesťanství definovat jako jedinou spásu která přináší něco zcela nového. Otázkami morálního kodexu a elementárního lidského štěstí se zabývaly předchozí civilizace, Řekové, Egypťané, Číňané....V podstatě jsou to dávno omílané pravdy servírované v nové omáčce. Jak tedy to s tím Lukášovým evangeliem vlastně je?

Většina odborníků se shoduje na tom, že text je dílem vzdělaného člověka s dobrou řečtinou a s větší slovní zásobou než mají ostatní tři evangelia dohromady, a že vzniklo dříve než kniha Skutků, která se na ně odvolává. Lukáš doprovázel apoštola Pavla na jeho cestách, mohl hovořit s očitými svědky a nahlížet do písemných záznamů. Na základě toho křesťanská tradice usuzovala, že evangelium vzniklo nejspíše v Kaisareii někdy v době tamějšího Pavlova vězení (asi v letech 56-58). Nejstarší zachované rukopisy (papyrus P75, Sinajský a vatikánský kodex) však mají pouze nadpis „podle Lukáše“. Autor téměř jistě používal text Markova evangelia a pravděpodobně psal až po zboření Jeruzalémského chrámu roku 70. Ze srovnání s evangeliem Matoušovým soudí biblická kritika, že oba používali i dnes ztracenou sbírku Ježíšových výroků, která se obvykle nazývá Q (z něm. Quelle, pramen). Většina moderních badatelů proto soudí, že spis vznikl někdy mezi léty 70-90. Podle staré tradice psal Lukáš své evangelium na základě vyprávění Panny Marie.

Chápu že panna Marie není jen tak ledasjaká paní, a když dokázala Josefa přesvědčit o svém neposkvrněném početí, byla asi  mistryně slova, ale přesto mi to velmi zavání tím výše zmíněným "jedna paní povídala".

Co kdybych třeba citovala něco z knížky Ferda Mravenec a Brouk Pytlík, v čem by se dalo najít podobenství s dnešní dobou-a to se dá najít téměř v každém textu- určitě by mi oponenti odporovali tím, že Ferda mravenec ani Brouk Pytlík nic takového říct nemohli, protože neexistovali. Ale já bych mohla opáčit tím, že jejich prostřednictvím tak vyjádřil své myšlenky jejich autor,Ondřej Sekora, jehož existence je bezpečně doložena. A tak na závěr této nevážně myšlené úvahy o věrohodnosti zdrojů ještě něco seriózního o zmíněném Lukášově evangeliu.

"Lukáš zřejmě psal pro křesťany, kteří ke křesťanství konvertovali z pohanství, což už tehdy díkyPavlověreinterpretaci nepředstavovalo žádný problém. Jeho řečtina je uhlazenější než udruhých evangelií, je v ní několik latinských slov a téměř žádná hebrejská. Z 1151 veršů Lukášova evangelia je 544 vlastních, 565 téměř totožných s Mt, 430 s Mk (z toho 389 je společných všem třem). Lukáš uvádí 17 Ježíšových podobenství, která v ostatních evangeliích chybí, a 28 zřetelných citátů ze Starého zákona, vesměs podle řeckého znění."https://cs.wikipedia.org/wiki/Evangelium_podle_Lukáše

Tak a teď mi dokažte, že mi tento blog nediktoval hlas Boží, že se mi Bůh dneska v noci nezjevil a neřekl: Mám toho už toho, jak si mě všichni přivlastňují a mým jménem se navzájem zabíjí a vedou války.

Dokažte, že jsem neměla vidění, v němž mi panenka Marie poděkovala, že tak neúnavně ve svém blogu opakovaně připomínám, jak nevděčný je ženský úděl, ikdyž si tím vysloužím nadávku "hnusná feministka.".

Dokažte že dnes v noci Ježíš nesestoupil z kříže, nepohladil mě po vlasech a neřekl: Ač ateistka, uskutečňuješ mé poselství mnohem opravdověji,  upřímněji a věrněji, než mnozí, kteří si mě neustále berou do úst  a odvolávají se na mě, ale místo lásky a tolerance, které jsem hlásal, šíři jen zlobu.

Dokažte že to tak nebylo...

Fakt mi to řekl

Volně zpracováno podle níže uvedených zdrojů a výše zmíněné wikipedie

  • M. Hengel, Evangelista Lukáš. Praha: Vyšehrad 1994
  • L. T. Johnson, Evangelium podle Lukáše. Karmelitánské nakladatelství 2005
  • P.-G. Müller, Evangelium sv. Lukáše. Karmelitánské nakladatelství 1998
  •  
Autor: Libuše Palková | čtvrtek 10.5.2018 10:51 | karma článku: 20,01 | přečteno: 1257x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

Ráda bych se tímto veřejně omluvila kolegovi blogerovi panu Klarovi, kterého jsem citovala v nedávném blogu, protože se mi nelíbilo když napsal, že ženy jsou bez obzoru. A tak jsem si, jak je mým dobrým zvykem, dovolila oponovat.

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61 | Přečteno: 1001x | Diskuse | Osobní

Libuše Palková

Chcete mít vysokou karmu a čtenost?

Hlavní je samozřejmě výběr témat-nejvíce se zavděčíte kritikou islámu, imigrantů, feministek, EU, genderu, levičáků, sluníček, vítačů, Pražské kavárny. Populartitu vám zaručí pochvalné ódy na USA a Izrael, církev, judaismus

26.4.2019 v 8:31 | Karma: 6,43 | Přečteno: 606x | Diskuse | Ostatní

Libuše Palková

Jak se zbavit nepohodlného blogera

Ráda bych se vyjádřila k tomu proč jsem byla zmizena, pokud nezmizí i to. Všichni víme že po stažení určitého počtu blogů nebo smazaných komentářů přichází sankce. Takže se dá zařídit, aby nepohodlný bloger zmizel z hlavní strany.

26.4.2019 v 7:28 | Karma: 14,96 | Přečteno: 1103x | Diskuse | Osobní

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

Jestli čekáte nějaký recept na novou vylepšenou verzi koprové omáčky, tak vás zklamu. To slovo nemá s koprovkou nebo koprem vůbec nic společného. Koprolit je totiž zkamenělý výkal. Z toho by si nikdo omáčku ani polévku asi nedal

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53 | Přečteno: 236x | Diskuse | Ostatní

Libuše Palková

Nobelovku pro zakladatele teroristické organizace?

Nedávno se zde jeden bloger zamyslel nad tím, že Nobelovu cenu za mír dostávají všelijací lidé, zmínil třeba Obamu nebo mladičkou aktivistku. Zapomněl však na zakladatele organizace, kterou mnohé země prohlásili za teroristickou.

24.4.2019 v 12:31 | Karma: 5,58 | Přečteno: 184x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?

Dárkyně krve
12. května 2026  14:44

Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Na Strakonické se ve směru do Prahy převrátil autojeřáb, v místě stojí kolony

Pravý jízdní pruh na trase mezi Strakonicemi a Prahou ve směru na Prahu...
13. května 2026  9:12,  aktualizováno  11:37

Silnici na trase mezi Strakonicemi a Prahou u Zbraslavi ve směru do metropole od rána blokuje...

Včelařský kvíz i koncert v zahradě. Brtnice zve na první ročník svých slavností

Trojice (zleva) Ivo Šnyrych, Martin Janíček a Vít Zaoral se zaměřila na...
13. května 2026  11:32,  aktualizováno  11:32

První ročník Slavností brtnictví se rozhodli uspořádat v Brtnici. Akce se bude konat ve dnech 12....

Nuselské dvorky 2026: Cirkusové hvězdy ovládnou vnitrobloky, nabídnou i světovou premiéru

Festival Nuselské dvorky 2026představí v sobotu 16. května v Praze nový cirkus.
13. května 2026  11:30

Pražské Nusle se už tuto sobotu promění v centrum nového cirkusu a sousedského setkávání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 784
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1802x
Překladatelka, autorka vlastní tvorby, zvídavá cestovatelka, bloggerka, milovnice všeho dobrého co život nabízí. Hlavou jsem realista, tvářím se občas jako pesimista, ale srdcem jsem nenapravitelný optimista. Vypadám možná jako bojovnice, ale to jsou jen mimikry kterými chci ochránit tu příliš citlivou a zranitelnou holku uvnitř. Po přeložení asi deseti knih z angličtiny mě napadlo, co kdybych zkusila napsat něco sama- zatím mi vyšly mi tři knížky: Za chlapem a tramvají neběhej, za pět minut je tu další, Italská invaze v Praze a Recept na šťastný den. Rozhodně se nepovažuji za spisovatelku-jsem jen zapisovatelka příběhů, které píše život, a které vidím kolem sebe. Baví mě rozplétat sítě vzájemných vztahů, kterými jsme všichni neviditelně propojeni, a objevovat souvislosti v předivu života. Mým krédem je žij a nech žít, a  pokud nejde o život, nejde o nic. Přála bych si, aby k sobě lidé byli více tolerantní a vstřícní. Myslím že když člověk s něčím nesouhlasí, nemusí to proto hned odsuzovat.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.