Nožem proti pušce

Neúplné informace, někdy záměrně zamlčované, zkreslují pohled na problém. Chci žít v bezpečném světě, proto s Vámi sdílím své poznatky.

Před lety jsem navštívila Izrael. Přiznám se, že bych tam nemohla žít. Demokracie je v této zemi prázdný pojem.

Západní břeh

Je palestinské území okupované Izraelem. Studenti a dělníci, kteří musejí za studiem a prací na území Jeruzaléma, denně čekají fronty před klecemi, kterými jsou jednotlivě kontrolováni a vpuštěni do Jeruzaléma. Přistavené autobusy přivážejí Palestince tam a zpět. Čekala jsem 40 minut na vpuštění do Jeruzaléma, kde jsem byla ubytovaná.

Střežený vstup na Západní břeh
Vstupní klec před kontrolou

Jeruzalém - Zeď nářků

Sem přicházejí Židé, aby tu truchlili nad zničením svého chrámu, vyhnáním a všemi pogromy, které museli vytrpět. Na prostranství před zdí stávala arabská čtvrť. Po obsazení Jeruzaléma Izraelem v roce 1967, byli zdejší obyvatelé vyhnáni a 130 jejich domů včetně dvou mešit rozbořeno. Místo bylo upraveno jako shromaždiště věřících.

Zeď nářků - ženská část

Východní Jeruzalém – Palestinské národní divadlo

Východní Jeruzalém se má stát hlavním městem Palestinského státu. Izraelci se ho nehodlají vzdát a dělají pro to všechno možné: konfiskují půdu, zřizují osady, vysídlují Palestince, boří jejich domy. Přesto z 36.000 domů v této části města jich Židé obývají pouze 2.000. Dvacet tři palestinských rodin bydlí v palestinském národním divadle, protože nechtěly opustit svůj domov. Provizorní obydlí uvnitř vytvořené z kartonu, igelitu a dřevotřískových desek, poskytuje domov rodinám s dětmi, které se zde narodily, ale nemají z různých důvodů občanství Jeruzaléma a tím i nárok na finanční příspěvek. Dokumenty, že se v Jeruzalémě narodily, žijí zde, chodí do škol, jsou zde očkovány, nic neznamenají. Počet nežidovských obyvatel je potřeba snižovat.

Palestinské národní divadlo
vstup do divadla

Služba v armádě

Branné povinnosti podléhají chlapci i dívky. Roky krásného mládí v armádě mají i svůj klad. Jsou doporučením pro dobře placené zaměstnání. Izraelští Arabové - Palestinci v armádě neslouží, přestože jsou občany Izraele. Stát se bojí, dát jim zbraně. Proč asi?

Severní Izrael – Akka

Palestinci nesmějí na svých pozemcích stavět, přistavovat, či opravovat domy. Nevzhledné ruiny čekají na demolici.

Akka - palestinský dům

Osady

Jak vypadají budované židovské osady na území budoucího Palestinského státu? Jsou to města spojená silnicemi, které Palestinci nesmějí užívat. Oddělují palestinské vesnice a města. Jejich obyvatelé jsou uvězněni ve svých aglomeracích a vojenská stanoviště jim ztěžují a někdy i úplně znemožňují svobodný pohyb.

Osada nad Jeruzalémem

Gaza

Je ghetto pro Palestince. Dostat se tam je nemožné. Obyvatelé tohoto území nesmějí využívat moře pro styk s okolním světem a ani pro obchod. Vše se musí dít přes Izrael. Výpěstky z tohoto území Izrael prodá až po té, co svoje. Peníze mnohdy zadržuje. Jelikož formálně neexistuje Palestinský stát, Izrael plně kontroluje pohyb osob z Gazy a do ní. Například palestinský student, studující v Evropě, se bez povolení nemůže vrátit domů, ani na návštěvu rodiny, bez svolení izraelských úřadů, jehož vydání může trvat týden a nemusí být ani uděleno. Zpět opustit Gazu často není možné. Letiště a infrastrukturu, které Evropská unie zde vybudovala, Izrael nálety zničil. Mají utiskovaní právo na odpor?

Ztráty území

Ztráta palestinského území od roku 1946

Co dodat

V uprchlických táborech se nedá žít. Možná přežívat. Lidský život je pro takové plýtvání časem příliš krátký. Dnes o tom svědčí záplava imigrantů do vyspělých států Evropy. Po vzniku Izraele žijí generace Palestinců v takových táborech. Není tam domov, jen beznaděj. Z těchto obyvatel vyrůstají teroristé. Nemají co ztratit. Slyšeli jste o sedmém nebi? Tam se dostanou ti, kteří zemřou třeba pro víru.

Izraelská vlajka obsahuje Davidovu hvězdu a dva modré pruhy, které symbolizují řeky Nil a Eufrat. Toto území daroval Židům Bůh. Vlajka to připomíná. Palestinci žili a žijí na darovaném území. Ten první dárce – Bůh, určil svým darem vládce. Ten druhý – OSN, chtěl smazat vinu lhostejného světa při odebrání lidských a občanských práv Židům, které vyústilo v holocaust. Jak se Židé dnes chovají k Palestincům. Násilí v Izraeli skončí po vytvoření Palestinského státu. Připustí to Izrael? Pokud bude ovládán náboženstvím, nestane se tak.

Nožem proti pušce nelze vyhrát. Je potřeba mezinárodní solidarity s utiskovaným národem a jasné rozhodnutí OSN. Palestincům je dluží.

Autor: Libuše Havlíková | čtvrtek 23.3.2017 20:27 | karma článku: 9,28 | přečteno: 821x
  • Další články autora

Libuše Havlíková

Božena

27.1.2021 v 9:47 | Karma: 15,95

Libuše Havlíková

Uprchlické tábory v Evropě

26.1.2021 v 19:46 | Karma: 10,24

Libuše Havlíková

Veto -zakazuji

25.5.2018 v 10:01 | Karma: 12,19