Zázraky v Hejnicích
To místo má zvláštní sílu – je to duchovní srdce Jizerských hor, kam po staletí směřovaly kroky poutníků.
Často se o něm mluví jako o bazilice. Ve skutečnosti ale žádnou bazilikou není. Proces povýšení kostela totiž přerušila druhá světová válka a po ní v Čechách nebyl vztah k církvi a kostelům nijak příznivý. Nicméně já tvrdím, že si tento čestný titul, propůjčovaný papežem, hejnický kostel zaslouží.
Historie poutního místa v Hejnicích sahá až do 13. století, kdy zde podle legendy chudý sítař zavěsil na strom dřevěnou sošku Matky boží jako poděkování za zázračné uzdravení své ženy a dítěte. Lidé si brzy začali vyprávět o zázračné moci tohoto místa a postupně sem proudilo stále více poutníků. Malá kaple, která zde byla původně postavena, přestala stačit a na jejím místě vyrostl v 18. století nádherný barokní chrám, jaký známe dnes. Před jeho stavbou byl ještě dokončen přilehlý čtyřkřídlý klášter bratří Františkánů.
Moje první návštěva Hejnického kostela se odehrála na počátku 90. let a dodnes na ni vzpomínám. Přijel jsem tehdy na koncert, hráli Requiem W. A. Mozarta. Fascinovala mě velikost a krása barokního chrámu, dokonale zapadal do krajiny, nevyčníval, jako by tam patřil od nepaměti. Majestátní baroko vás mnohdy až ochromí svojí majestátností, tady vás zve – „Vstup, milý poutníče, jsem tady pro tebe. Zde je místo, kde nalezneš klid.“
Když jsem poprvé vstoupil dovnitř, zůstal jsem stát a jen se díval. Chrám byl plný světla, paprsky pronikaly bočními okny na iluzorní oltář, v lucerně chrámové kupole zářila holubice. Přestože byl kostel tehdy zanedbaný, fasáda zašlá, malby mnohdy nezřetelné a uvnitř bylo cítit vlhkost a chlad, hudba v těchto zdech měla neuvěřitelnou sílu. Když první tóny zazněly pod vysokými klenbami, měl jsem pocit, že se čas zastavil. Bylo to, jako by se minulost a přítomnost spojily v jediném okamžiku. Ten den jsem si uvědomil, že toto místo není umírajícím svědkem dějin, ale dýchá historií a nadějí.
V Hejnicích žiji již třicet let a tak jsem se stal svědkem novodobého zázraku. Díky úsilí tehdejšího duchovního správce farnosti, pátera Miloše Rabana, se kostelu a klášteru vrátil jejich zaniklý lesk a sláva. Starý františkánský klášter se v bouřlivých dobách minulého století stal lágrem, depozitářem, školní družinou a nakonec ruinou. V roce 2001 zde po rozsáhlé rekonstrukci vzniklo Mezinárodní centrum duchovní obnovy, dnešní Klášter Hejnice. Obnova nebyla snadná, ale dnes, když stanete před opravenou fasádou a vstoupíte do chrámového prostoru, nelze necítit úctu k tomu, co se podařilo zachránit. Kostel a klášter znovu ožily a staly se nejen místem modlitby, ale i kulturním centrem, kde se konají koncerty a setkání.
Město i poutní místo znovu získaly svůj někdejší význam, dnes je součástí starobylé posvátné cesty Via Sacra. Myšlenky a snahy pátera Miloše Rabana dokázaly vrátit životní sílu tomuto místu a žijí v jeho zdech dodnes.
Hejnický kostel má v sobě něco, co nelze popsat jen slovy – klid, pokoru a zároveň zvláštní sílu. Když vejdete dovnitř, obejme vás posvátné ticho, prosvětlené jen mihotavými plamínky svící. Hlavní oltář září v jemném světle a v bohaté výzdobě interiéru se zrcadlí slavná poutní minulost tohoto místa. Každý klenutý oblouk a každá freska v sobě nesou otisk víry a naděje generací poutníků, kteří sem přicházeli s prosbami i vděčností.
V kostele je mnoho zajímavých míst. Já se rád zastavím u původního gotického presbytáře s Polním oltářem Albrechta z Valdštejna. Je zde i vstup do hrobky, která ukrývá ostatky řádových bratří františkánů a členů šlechtických rodů Gallasů a Clam-Gallasů. Zvláštní místo v ní zaujímá urna, v níž je ukryto srdce hraběte Jana Václava Gallase. Jeho tělo leží v klášterním kostele v Neapoli, ale dle jeho výslovného přání se srdce vrátilo místo nejvíce milované. Už jsem možná zmiňoval moji zálibu ve skle a jeho křehké kráse. Pokaždé, když vstoupím do kostela, nemohu opominout zastavení pod obrovským křišťálovým lustrem, darem hejnického rodáka, skláře Josef Riedla. Tento nádherný skvost, jehož tisíce třpytivých krystalů z olovnatého skla odrážejí světlo, je symbolem mistrovství místních sklářů a zároveň důkazem štědrosti a úcty k tomuto posvátnému místu.
Mariánské poutě v Hejnicích patřily po staletí k nejvýznamnějším v celých Čechách. Na svátek Navštívení Panny Marie sem proudily zástupy věřících, pěší procesí přicházela z širokého okolí a město ožívalo poutní atmosférou. Lidé přinášeli své radosti i trápení, hledali útěchu a povzbuzení. I dnes se na poutě scházejí věřící z různých koutů, aby prožili chvíle ztišení a obnovy duše.
Hejnice však nejsou jen historickým poutním místem, ale i branou do hor. Když z kostela vyjdete ven a podíváte se vzhůru k vrcholům Jizerských hor, můžete v dálce spatřit tři strážce údolí – Holubník, Frýdlantské cimbuří a Ořešník. Jako by samotná krajina byla součástí tohoto posvátného prostoru, tichá a důstojná, stejně jako chrám, který ji stráží v údolí. Ranní mlhy obkružující vrcholy a podvečerní světlo klouzající po fasádě dodávají tomuto místu neopakovatelnou atmosféru.
Rád sedávám pod starou lípou před kostelem a nechávám myšlenky plynout. V její koruně ševelí vítr, zvony odbíjejí čas a já cítím hluboký klid. Hejnický kostel je místem, které dává pocit domova i těm, kdo sem přijdou poprvé. Jeho atmosféra není jen o víře, ale o vnitřním klidu, který tu člověk nachází. Ať už sem zavítáte z náboženských důvodů, nebo jen toužíte po klidném spočinutí, určitě pocítíte, že toto místo má svůj jedinečný hlas – hlas staletých modliteb, šepotu historie a tiché naděje, která přetrvává navzdory času. Ano, tady končí cesty a začínají příběhy.
Fotografie: úvodní snímek se svolením autora - Tomáš Exner, Odkaz , interiér kostela – autor článku
Libor Štrom
Putování za příběhy

Jizerské hory nejsou jen krajinou hlubokých lesů, horských luk a divokých potoků. Jsou také krajinou paměti, kde se v tichu mezi stromy ukrývají drobné pomníčky.
Libor Štrom
Kouzlo Viničné cesty

Dnešní příběh je mým vyznáním k jedné z jizerskohorských cest. Možná někoho inspiruje k vlastní výpravě, nebo alespoň na chvíli přenese do klidu jizerských lesů.
Libor Štrom
Stezka víry - téměř zapomenutá a znovu nalezená

Poutní tradice v Hejnicích sahá až do 13. století, kdy zde došlo k prvním zázrakům spojeným s mariánským kultem. Lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí sem začali přicházet s nadějí na uzdravení a duchovní posilu.
Libor Štrom
Jak jsem potkal Gorilu v jizerských lesích

Začalo to jako každá moje cesta po Jizerských horách. Touha prozkoumat, co se skrývá ve skalách, které jsem z dálky sledoval při častých jízdách Oldřichovem v Hájích.
Libor Štrom
Strážce pokladu

Po malé přestávce je tady pro vás další z mých příběhů z Jizerek. Je tak trochu tajemný, nebo snad pohádkový? Nevím. Posuďte sami. Příjemné čtení.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Podepište, nebo se vraťte domů, tlačí USA opět Ukrajinu do přijetí dohody naslepo
Ukrajina by mohla během 24 hodin podepsat s USA dohodu o americkém podílu na svém nerostném...
Bradáčová podala dovolání v případu agenta, který připravil o peníze rozvědku
V kauze pracovníka rozvědky, který údajně zpronevěřil 3,1 milionu korun, podala nejvyšší státní...
Děkujeme za smrt. Ruský leviatan požírá vojáky, matky a vdovy se mechanicky klaní
Premium Ruská propaganda v době války s Ukrajinou vytváří příběhy, které svou absurditou překonávají...
Nedoceněný spojenec je Američanům nyní dobrý. Podnikl také nálety proti Jemenu
Britské stíhačky se v noci na středu nečekaně připojily k Američanům při náletech na jemenské...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 19
- Celková karma 10,09
- Průměrná čtenost 147x
Kdysi jsem si myslel, že už mě v horách nic nepřekvapí. Vyrostl jsem v Beskydech, znal jejich oblou krásu i tajemství lesních stezek. Ale pak jsem otevřel Knihu o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého – a bylo po mně. Četl jsem o bažinách, rašeliništích, tichých lesích a skalách s podivnými jmény, o místech, která jako by patřila do severských ság. A najednou jsem věděl, že se tam musím podívat.
A o tom všem chci tady psát.