Voda, kříž a skalní chrám
Vcházím do lesa na začátek Viničné cesty. A slyším ho - zvuk vody. Tichý, šeptavý, ale čím dál hlasitější. Cesta podél Malého Štolpichu má zvláštní kouzlo. Dnes ale nepůjdu po značené trase. Přecházím na druhý břeh – vede tady Slepá cesta. Mám ji rád, starou lesní cestu, kterou lemují žulové sloupky – pozůstatky oplocení Clam-Gallasovské obory. Neuvěřitelné dílo lidského umu – více než jedenáct tisíc žulových sloupků v kopcích a špatně prostupných lesích. Dnes jich zůstalo asi osm tisíc, zbytek rozebrali lidé na stavební materiál.
Slunce si hraje s kapkami rosy na kapradinách, vzduch voní mokrou hlínou a spadaným listím. Cesta poplatná svému jménu končí. Vstupuji do lesa téměř neviditelnou pěšinou a nechávám se vést hudbou potoka. První zastavení - vodopád. Voda padá po žulových balvanech do malé tůně a zpívá. Je konec léta, vody v potocích ubývá. Přeběhnu po kamenech na druhý břeh. Ještě se zastavím a naslouchám. Je to zvuk věčnosti.
Pokračuji vzhůru. Ale opět nectím značenou stezku. Kousek nad vodopádem odbočím a téměř po čtyřech se lopotím po úbočí Svinského čela vzhůru ke skalám. Nikdy neopomenu navštívit můj oblíbený pomníček – Bäumelův kříž. Jeho hledání má vlastní příběh. Sedím na hraně skály, pode mnou údolí Raspenavy a daleký rozhled ke Frýdlantu. Civilizace je na dosah a přece jen tak daleko.
Buky šumí vysoko nad hlavou a já se vracím na značenou trasu. Stezka mne vede kolem vrcholové značky Poledníku a mne už čeká jen cesta dolů z kopce. Ale nepospíchám, čeká mne další zastavení. Nedaleko chodníku je další z mých oblíbených pomníčků. Proč? Jednoduše proto, že stejně jako Bäumelův kříž ani on nevydal své tajemství jen tak lehce.
Obcházím žulovou skálu, balvany jsou položeny na sobě a vytváří štěrbinu. V ní našel na počátku třicátých let hajný Jomrich lidské kosti a zrezivělý revolver. Později si lidé vzpomněli, že před třiceti lety sloužil na hájovně Dubina hajný Lange. Jeho dvacetiletý syn jednoho dne odešel s otcovým revolverem do hor a již se nevrátil. Zastřelil se z nešťastné lásky.
Zastavuji se u pomníčku a dívám se na drobný stříbrný křížek, zasazený v místě, kde byly pozůstatky mládence nalezeny. Představuji si mladého člověka, jehož život skončil předčasně. Kameny kolem jakoby vyprávěly o jeho bolesti a zoufalství. Smutek je tu hmatatelný, ale je v něm i zvláštní klid. Loučím se s nešťastným mládencem a v odpoledním slunci opatrně scházím dolů, do Oldřichovského sedla. Místní mu ale neřeknou jinak, než Hemmrich.
Stezka křižuje lesní cestu a prudké klesání se na chvíli srovná a kopíruje vrstevnici terénu. Jsem na opačné straně vrcholu, z něhož k Viničné cestě spadají nejkrásnější lezecké skály – Srázy. Jedna ze skal se tyčí přímo nad chodníkem - Jizerský kostelík. Skála, která mi připomíná chrám. Slunce ji zdobí zlatorudými odlesky a ve větru zní šum jako tichá modlitba lesa. Je to místo, kde se příroda stává posvátnou.
V lese nedaleko cesty se skrývají další skály, ale dnes odolám. Loučím se s fantastickou krajinou a už se těším na odpočinek v hospodě u Kozy. Snovou atmosféru lesů a skal zcela bezostyšně vyměním za vyhlášené speciality místní kuchyně.
Cesta mne zase volá. Mohl bych seběhnout po silnici do Oldřichova na vlak, ale pozdní letní den a odpočinek v hospodě mění moje plány - půjdu domů po svých. Od hospody sestupuji do údolí k rybníku Šolcák. Voda tu zrcadlí oblohu a láká k osvěžení. Balvany vystupují nad hladinu, jako hřbety velryb. Vcházím do tiché hladiny, cítím chlad a svobodu. Vše kolem se na chvíli zastaví. Ležím na stále vyhřátém kameni a snažím se vstřebat co nejvíce té životní esence.
Slunce se již sklání k obzoru. Čeká mne ještě nemalý kus cesty domů. Ale nelituji svého rozhodnutí. Les se halí do šera, stezka voní večerem a kolem mě roste ticho. Milované hory opět ukázaly svůj příběh – o vodě, přírodě, bolesti i nadějích. A já ho nesu v sobě dál.
Foto: Tomáš Exner, Odkaz
Libor Štrom
Strážce pokladu

Po malé přestávce je tady pro vás další z mých příběhů z Jizerek. Je tak trochu tajemný, nebo snad pohádkový? Nevím. Posuďte sami. Příjemné čtení.
Libor Štrom
Hledání pod Ořešníkem

Hledání pomníčků v Jizerských horách se stalo mojí vášní. Mnohdy jsem se vracel s neúspěchem, o to větší nadšení a radost působilo jejich objevení. A že to někdy trvalo. Dnes hledání pomníčku pod skalami Ořešníku.
Libor Štrom
Putování za starými skláři

Vždy jsem obdivoval křehkou krásu skla ve všech jeho podobách a s úctou se skláním před současnými i minulými mistry tohoto úžasného řemesla.
Libor Štrom
Tři strážci údolí

Ořešník, Frýdlantské cimbuří a Paličník – tři skalní vyhlídky, které jako kamenní strážci bdí nad údolím řeky Smědé. Každý z těchto vrcholů má svůj vlastní charakter, svou vlastní náladu a příběh.
Libor Štrom
Chvála vody

Představ si lesní potok. Šumí, zpívá si svou píseň, a přitom vypráví příběh krajiny, kterou protéká.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát
Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...
Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?
Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...
Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky
Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...
Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie
Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...
- Počet článků 14
- Celková karma 10,38
- Průměrná čtenost 145x
Kdysi jsem si myslel, že už mě v horách nic nepřekvapí. Vyrostl jsem v Beskydech, znal jejich oblou krásu i tajemství lesních stezek. Ale pak jsem otevřel Knihu o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého – a bylo po mně. Četl jsem o bažinách, rašeliništích, tichých lesích a skalách s podivnými jmény, o místech, která jako by patřila do severských ság. A najednou jsem věděl, že se tam musím podívat.
A o tom všem chci tady psát.