Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři strážci údolí

Ořešník, Frýdlantské cimbuří a Paličník – tři skalní vyhlídky, které jako kamenní strážci bdí nad údolím řeky Smědé. Každý z těchto vrcholů má svůj vlastní charakter, svou vlastní náladu a příběh.

Navštívil jsem je nesčetněkrát, a přesto mě pokaždé něčím překvapily. Někdy divokým větrem, jindy mlhou, která pohltila celý kraj, a občas i nečekaným tichem, v němž bylo slyšet jen tlukot vlastního srdce.

Nejsou to jen kusy skály trčící do nebe. Lidé v nich od pradávna cítili cosi výjimečného – možná ochranu, možná tajemnou sílu hor. Proto na ně připevnili kříže, jako by tím chtěli podtrhnout jejich úlohu strážců. Nejstarší byl postaven na Ořešníku řádovými bratry františkány z hejnického kláštera. Původní již dávno zmizel, ale byl opět vztyčen. A to i v dobách, které nebyly těmto symbolům nakloněny. Díky úsilí správce farnosti, pátera Miloše Rabana, pak byly kříže počátkem devadesátých let postaveny i na dalších dvou zmíněných vrcholech - Frýdlantském cimbuří a Paličníku. Pro náhodného turistu jsou možná jen romantickou kulisou, pro mne je každý z nich němým svědkem času, bouří i lidských osudů.

Jsou to místa, kam se vracím nejen kvůli výhledům, ale i kvůli pocitu, že tam nahoře je člověk sám sebou a na chvíli může splynout s horami. Každý výstup je jiný – ať už se slunce opírá do žulových stěn, nebo když se skály halí do mlhy a hory si šeptají svá tajemství.

I když se rád vracím na všechny skalní vyhlídky, mým nejoblíbenějším cílem vždy bylo Frýdlantské cimbuří. K vrcholu jsem vyzkoušel několik cest, mnohdy ne zcela bezpečných, ale jednu z nich podnikám nejradši.

Vyrážím na cestu před svítáním, kdy se údolí pomalu probouzí do nového dne. Všude je klid, a já jdu sám. U posledního stavení odbočím ze značené cesty a jdu lesní stezkou, o které turisté nemají tušení. Odměnou je mi cesta po břehu Černého potoka, který spadá v několika kaskádách do čarovných tůní s vodou v barvě rašeliny. Kolem mne šumí les, jako by duchové hor dohlíželi, zda neruším jeho klid. V parných dnech se tady na cestě zpět zastavím a osvěžím unavené svaly v téměř ledové vodě.

Vracím se zpět na značenou cestu a moje kroky míří k prvnímu zastavení – Černému vodopádu. Už když stoupám po strmé kamenité stezce z rozcestí, slyším jeho hluboký a neklidný hlas. A najednou se vynoří mezi stromy, nezaměnitelný obrovský balvan, vklíněný mezi kamenité břehy potoka. Jeho poloha nutí vodu téct po jeho stranách ve dvou proudech. Je pozdní jaro, vody je stále dostatek, a tak spadá ze sedmimetrové výšky dolů do kamenité tůně, rozstřikuje se o balvany a vytváří vodní mlžnou clonu. Někdy mám pocit, že v té mlze stojí sám Muhu, strážný duch Jizerských hor. Stojím tady a vnímám, jak mě pohlcuje síla toho místa – nezkrotná a věčná.

Scházím zpět na rozcestí a vydávám se starou vozovou cestou vzhůru do skal. Dříve zde prý jezdilo panstvo v kočárech na hony. Míjím odbočku na Hajní kostel – další vyhlídka v divoké změti skal. Dnes ji vynechám, zaslouží vlastní příběh. Tak někdy příště.

Vozová cesta končí a dál už stoupám po strmé kamenité Kozí stezce. Vede mezi kořeny a kameny po hraně údolí Černého potoka dál, až na náhorní plató, kde se připojí k Štolpišské silnici. Já ale odbočuji na značenou cestu k mému cíli. Ve svahu pod skalami nejprve vede stezka po dřevěných schodech a chodnících a pak už jen úzká cestička mezi kameny.

A z malého údolíčka u rozcestníku je to již jen pár metrů k vrcholu.

Vyšplhám se po žebříku na kamennou vyhlídku a konečně mohu volně vydechnout. Přede mnou se rozprostírají hluboké lesy, hory a do dálky se táhnoucí údolí. Cítím vděk – za cestu, za místa, která jsem prošel, za tu chvíli, kdy člověk stojí na hraně světa a ví, že sem patří. Ale jen pro tuto chvíli, tento okamžik. Nesmlouvavé poryvy větru jakoby mi říkaly – „Jsi tady jen na návštěvě, měj k nám patřičnou úctu a respekt. Chvíli zůstaň a zase se vrať zpět do údolí.“

Tři strážci údolí – Ořešník, Frýdlantské cimbuří a Paličník – mne stále fascinují. Každý je jiný, každý jedinečný. A já vždy odcházím s pocitem, že jejich příběhy budu v sobě nosit ještě dlouho.

Závěrem jedna malá prosba. Vy, poutníci, kteří se k těmto vrcholům jednou vydáte – držte se značených a léty ověřených cest. Jizerské skály lákají k dobrodružství, ale umějí být zrádné. Stačí chvilková nepozornost, kluzká plotna nebo nečekaná mlha, a hory si vezmou svou daň. Svědectvím jsou pomníčky těch, kteří podcenili sílu přírody. Každý kámen v těchto horách může mít svůj příběh – ne všechny však končí šťastně.

Foto: Tomáš Exner, Odkaz

Autor: Libor Štrom | pátek 21.2.2025 6:00 | karma článku: 10,11 | přečteno: 109x
  • Další články autora

Libor Štrom

Strážce pokladu

Po malé přestávce je tady pro vás další z mých příběhů z Jizerek. Je tak trochu tajemný, nebo snad pohádkový? Nevím. Posuďte sami. Příjemné čtení.

10.3.2025 v 7:34 | Karma: 8,30 | Přečteno: 125x | Diskuse | Cestování

Libor Štrom

Voda, kříž a skalní chrám

Brzké páteční odpoledne. Babí léto v horách je nádherné. Vzduch je stále ještě dostatečně teplý, ale jinak, než v létě. Mám po práci a takové počasí prostě velí nesedět doma a vyrazit na oblíbenou cestu a pozdravit pomníčky.

28.2.2025 v 12:12 | Karma: 8,39 | Přečteno: 102x | Diskuse | Cestování

Libor Štrom

Hledání pod Ořešníkem

Hledání pomníčků v Jizerských horách se stalo mojí vášní. Mnohdy jsem se vracel s neúspěchem, o to větší nadšení a radost působilo jejich objevení. A že to někdy trvalo. Dnes hledání pomníčku pod skalami Ořešníku.

26.2.2025 v 12:49 | Karma: 8,96 | Přečteno: 166x | Diskuse | Cestování

Libor Štrom

Putování za starými skláři

Vždy jsem obdivoval křehkou krásu skla ve všech jeho podobách a s úctou se skláním před současnými i minulými mistry tohoto úžasného řemesla.

24.2.2025 v 6:00 | Karma: 10,97 | Přečteno: 137x | Diskuse | Cestování

Libor Štrom

Chvála vody

Představ si lesní potok. Šumí, zpívá si svou píseň, a přitom vypráví příběh krajiny, kterou protéká.

19.2.2025 v 6:00 | Karma: 6,90 | Přečteno: 72x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 295 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Vždy je lepší být žalovaný než sám žalovat, ušetří vám to čas i peníze, tvrdí advokát

16. března 2025

Premium Jak nebezpečné může být nechat se zastupovat právníkem místo advokáta a jaký je vlastně mezi nimi...

Kdy stříhat ovocné stromy? Některé právě teď. Jak na to?

16. března 2025

Kdy a jak stříhat jabloně, švestku nebo meruňku? Čas na řez ovocných stromů právě nastal. Věnujte...

Další test na zkoušku prověří slovotvorbu. Připravte se s námi na přijímačky

16. března 2025

Premium Díky tomu, že známe významy jednotlivých slov, můžeme se dorozumět. Dnešní test mimo jiné prověří,...

Apokalypsa v romské osadě. Našli jsme řádovou sestru ze slavné fotografie

16. března 2025

Seriál Od našich zpravodajů na Slovensku Ten pohled upřený do objektivu vás ihned zarazí. David Neff za snímek z tragických záplav v romské...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 10,38
  • Průměrná čtenost 145x
Jizerské hory - láska na první šlápnutí.
Kdysi jsem si myslel, že už mě v horách nic nepřekvapí. Vyrostl jsem v Beskydech, znal jejich oblou krásu i tajemství lesních stezek. Ale pak jsem otevřel Knihu o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého – a bylo po mně. Četl jsem o bažinách, rašeliništích, tichých lesích a skalách s podivnými jmény, o místech, která jako by patřila do severských ság. A najednou jsem věděl, že se tam musím podívat.
A o tom všem chci tady psát.