Protržená přehrada
V té době už jsem pár desítek kilometrů v horách nachodil. Dokonce jsem začal hledat a úspěšně nalézal pomníčky, ale stále jsem se nějak nenacházel dostatek času, vydat se na cestu k onomu tragickému místu, kde voda, která si prorazila cestu skrz sypanou hráz a vzala s sebou lidské životy.
Když jsem se konečně rozhodl vydat do Jizerských hor, měl jsem zvláštní pocit. Nebyla to jen obyčejná túra, bylo to spíš jako cesta za příběhem. Vyrazil jsem ze Smědavy. Na mapě jsem si našel lesní cestu, která odbočovala z Kasárenské silnice, obkružující vrchol Jizery. Asfaltovou silnici využívají spíš cyklisté, proto jsem se snažil co nejdříve odbočit na lesní cestu, ať se jim nemusím vyhýbat.
Po hřebenové panelce jsem dorazil na značenou odbočku, která vede podle mapy ze Soušské silnice přes malé údolí k přehradě. Přešel jsem terénní vlnu a před sebou uviděl asfaltovou cestu. Byl jsem na místě. Stál jsem na okraji silnice před vzrostlými smrky, ve kterých jsem jen mohl tušit staré vodní dílo. Z informační tabule jsem vyčetl, že se nacházím na levém okraji původní hráze. V rohu pod ní se otevíralo zamřížované ústí štoly, která měla propojit přehradu s její sestrou, Soušskou přehradou. Dnes je štola chráněným zimovištěm mnoha druhů netopýrů.
Vyrazil jsem po koruně původní hráze a najednou se to otevřelo. Široká a hluboká průrva, ve které poklidně protékala Bílá Desná - horská říčka, která se nenechala spoutat. Jako varovný prst se v otevřené ráně přehradní hráze tyčila šoupátková věž, ikonická připomínka stavby, která kdysi měla sloužit k regulaci vodního díla. Vodního díla, které mělo být triumfem lidského umu, ale nakonec se stala pomníkem lidské chyby. Stál jsem tam v tichu a nasával atmosféru. Přesně tohle pan Nevrlý myslel tím zvláštním kouzlem místa. Nešlo jen o historii, šlo o ten zvláštní klid, melancholii, o příběhy, které tam ve vzduchu stále visely.
Rozhodl jsem se sestoupit k věži. I když byl slunečný den, v údolí jsem měl pocit, jako by se sešeřilo a ochladilo. Nahlédl jsem do nitra věže, kde jsou ještě pozůstatky technického vybavení. Ale za krkem se mi usadil mrazivý pocit, že tady nejsem sám. Otočil jsem se, ale nikde nikdo. Rychle jsem se vyšplhal na korunu staré hráze. Sluneční paprsky mne zase vrátily do reality a nepříjemný pocit rázem zmizel.
Sedl jsem si na kámen a díval se na krajinu, která se za století změnila, ale přesto si uchovala otisk té události. V duchu jsem si představil ten okamžik – praskající hráz, valící se vodu, zmatek, zoufalství. A pak ticho po bouři.
Odcházel jsem s pocitem, že tohle místo není jen památkou na katastrofu, ale i připomínkou křehkosti lidských plánů a síly přírody. A taky s tím, že se sem určitě vrátím.
Uplynulo mnoho let a já jsem se stále nedokázal odhodlat znovu toto místo navštívit. Až mne přátelé požádali, jestli jim bych jim nedělal průvodce po Jizerkách, včetně návštěvy Protržené přehrady. Věděl jsem, že na místě došlo k vytěžení vzrostlých stromů, a odkrytí jednotlivých částí vodního díla. Díky tomu také vznikla i nová naučná stezka a kiosek s občerstvením.
Nevím, čím to bylo, ale ta zvláštní atmosféra, kterou jsem zažil poprvé, byla pryč. Snad díky turistům a kolařům, kteří se zastavovali u kiosku a šli si dílo prohlédnout, nebo snad proto, že přírodě nebylo dovoleno, aby si vzala zpět dílo lidského snažení. Nemohu a ani nechci posuzovat, co je a není správné. Na jednu stranu je nutno připomínat dávnou tragédii a vědomí, že člověk je součástí, ne pánem krajiny, ovšem pro mne tak trochu zmizelo to staré kouzlo téměř zapomenutého místa v hlubokých lesích.
Pokud budete někdy bloudit po Jizerkách, navštivte toto zvláštní místo a sami posuďte, jak na vás bude působit.
Foto: Tomáš Exner, Odkaz
Libor Štrom
Strážce pokladu

Po malé přestávce je tady pro vás další z mých příběhů z Jizerek. Je tak trochu tajemný, nebo snad pohádkový? Nevím. Posuďte sami. Příjemné čtení.
Libor Štrom
Voda, kříž a skalní chrám

Brzké páteční odpoledne. Babí léto v horách je nádherné. Vzduch je stále ještě dostatečně teplý, ale jinak, než v létě. Mám po práci a takové počasí prostě velí nesedět doma a vyrazit na oblíbenou cestu a pozdravit pomníčky.
Libor Štrom
Hledání pod Ořešníkem

Hledání pomníčků v Jizerských horách se stalo mojí vášní. Mnohdy jsem se vracel s neúspěchem, o to větší nadšení a radost působilo jejich objevení. A že to někdy trvalo. Dnes hledání pomníčku pod skalami Ořešníku.
Libor Štrom
Putování za starými skláři

Vždy jsem obdivoval křehkou krásu skla ve všech jeho podobách a s úctou se skláním před současnými i minulými mistry tohoto úžasného řemesla.
Libor Štrom
Tři strážci údolí

Ořešník, Frýdlantské cimbuří a Paličník – tři skalní vyhlídky, které jako kamenní strážci bdí nad údolím řeky Smědé. Každý z těchto vrcholů má svůj vlastní charakter, svou vlastní náladu a příběh.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
USA zaútočily na povstalecké hnutí v Jemenu. Zahynulo nejméně 24 lidí
Při amerických vzdušných úderech proti šíitským Húsíům v Jemenu zahynulo nejméně 24 lidí. V noci na...
Vřelá slova, žádné kroky. Čínský prezident odmítl pozvání na návštěvu Bruselu
Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a na účast na summitu s Evropskou...
Zůstalo jen pole trosek. USA zasáhla tornáda, vyžádala si nejméně 26 obětí
Nejméně 26 lidí zahynulo při tornádech a bouřích, které postihly několik regionů Spojených států....
Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí
Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na...
- Počet článků 14
- Celková karma 10,38
- Průměrná čtenost 145x
Kdysi jsem si myslel, že už mě v horách nic nepřekvapí. Vyrostl jsem v Beskydech, znal jejich oblou krásu i tajemství lesních stezek. Ale pak jsem otevřel Knihu o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého – a bylo po mně. Četl jsem o bažinách, rašeliništích, tichých lesích a skalách s podivnými jmény, o místech, která jako by patřila do severských ság. A najednou jsem věděl, že se tam musím podívat.
A o tom všem chci tady psát.