Jizerka: První jarní setkání
Představoval jsem si ji jako tiché místo uprostřed horské přírody, téměř nedotčené časem. A když jsem se tam konečně vydal, byl jsem zvědavý, jestli se mé představy setkají s realitou.
Moje cesta začala na Smědavě, u staré horské chaty, kde jsem si dal rychlou kávu a nasál atmosféru hor. Venku ještě ležely zbytky sněhu, ale vzduch už voněl jarem – vlhkou hlínou, rašící trávou a čerstvým jehličím. Podél asfaltové Jizerské cesty zurčela voda z tajícího sněhu, jako by se i ona nemohla dočkat jara.
Jak jsem šel dál, lesy se pomalu otevíraly do širých luk a vzduch byl čím dál svěžejší. A pak, po několika kilometrech chůze, se přede mnou objevila Jizerka. Přesně tak tichá a krásná, jak jsem si ji představoval – malá osada schovaná mezi horami, s dřevěnými chalupami, břidlicovými střechami a potůčky lemujícími cesty.
Od závory u chalupy Pešákovny, kde se cesta mírně svažuje k osadě, mě přivítaly první jarní květy. Kolem stavení podél cesty kvetly záhony narcisů – žluté i bílé hlavičky se kývaly ve větru, jako by mě zdravily při příchodu. Celá ta scenérie působila téměř pohádkově. Jarní slunce barvilo chalupy do teplých odstínů a vzduchem se nesla vůně vlhké země a pryskyřice.
Příliš ponořený do dojmů z místa jsem si ani nevšiml, že jsem minul odbočku na rašeliniště Jizerky. Až později, když jsem si sedl k odpočinku v Panském domě, jsem si uvědomil, že jsem prošel kolem něj bez povšimnutí. Možná to byl osud – něco mi říkalo, že se sem budu muset vrátit.
Po krátkém odpočinku jsem vyrazil k Bukovci, čedičové dominantě na západní straně osady. Cestou jsem míjel svah, která byla posetý žlutými úpolíny. Věděl jsem o nich, ale tak obrovský zlatý koberec květů jsem opravdu nečekal. Zastavil jsem se a chvíli jen tak pozoroval ten kousek divoké přírody – tráva se kývala ve větru a mezi ní zářily žluté květy, jako drobné slunce rozeseté po zemi. Chvíli jsem si říkal, že bych měl zastavit a užít si ten pohled déle, ale nakonec jsem se vydal po stoupající cestě dál.
Stoupání nebylo dlouhé, ale s každým krokem se otevíraly nové pohledy – na rozkvetlé stráně, na Jizerku hluboko pode mnou, na oblohu, která byla modrá tak, že se tomu nechtělo věřit. A když jsem obešel celý vrch po naučné stezce, zastavil jsem se nad úpolínovou loukou, rozhlédl jsem se kolem a cítil ten zvláštní klid – ten pocit, kdy víš, že jsi na správném místě.
Cestu zpět domů jsem zvolil jinou – vydal jsem se po dlouhé panelové Promenádní cestě. Široká a dlouhá stezka vedoucí pod Vlašským hřebenem mi dala možnost v klidu si užít pocity z krajiny, která mě toho dne tak okouzlila. Slunce pomalu klesalo, vrhalo dlouhé stíny na louky a vítr se začal opírat do korun stromů. Na Smědavě jsem si mohl odpočinout, ale nechtěl jsem – měl jsem v hlavě jedinou myšlenku: dojít až domů pěšky.
A tak jsem pokračoval. Zvolna jsem sestupoval do Hejnic, zatímco se nad Jizerkami začínal snášet večer. Lesy potemněly, cesta vedla dolů k první civilizaci a já si uvědomil, jak moc byl ten den výjimečný. Nebyl to jen výlet, byl to okamžik, kdy se pro mě Jizerské hory staly něčím víc než místem na mapě. Staly se místem, kam se budu vracet.
A pokud jsi na Jizerce na jaře ještě nebyl, jedno ti poradím – běž. Dýchej. Dívej se. A nech ji, ať si tě získá stejně jako mě.
Foto: Tomáš Exner, Odkaz
Libor Štrom
Strážce pokladu

Po malé přestávce je tady pro vás další z mých příběhů z Jizerek. Je tak trochu tajemný, nebo snad pohádkový? Nevím. Posuďte sami. Příjemné čtení.
Libor Štrom
Voda, kříž a skalní chrám

Brzké páteční odpoledne. Babí léto v horách je nádherné. Vzduch je stále ještě dostatečně teplý, ale jinak, než v létě. Mám po práci a takové počasí prostě velí nesedět doma a vyrazit na oblíbenou cestu a pozdravit pomníčky.
Libor Štrom
Hledání pod Ořešníkem

Hledání pomníčků v Jizerských horách se stalo mojí vášní. Mnohdy jsem se vracel s neúspěchem, o to větší nadšení a radost působilo jejich objevení. A že to někdy trvalo. Dnes hledání pomníčku pod skalami Ořešníku.
Libor Štrom
Putování za starými skláři

Vždy jsem obdivoval křehkou krásu skla ve všech jeho podobách a s úctou se skláním před současnými i minulými mistry tohoto úžasného řemesla.
Libor Štrom
Tři strážci údolí

Ořešník, Frýdlantské cimbuří a Paličník – tři skalní vyhlídky, které jako kamenní strážci bdí nad údolím řeky Smědé. Každý z těchto vrcholů má svůj vlastní charakter, svou vlastní náladu a příběh.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
USA zaútočily na povstalecké hnutí v Jemenu. Zahynulo nejméně 24 lidí
Při amerických vzdušných úderech proti šíitským Húsíům v Jemenu zahynulo nejméně 24 lidí. V noci na...
Vřelá slova, žádné kroky. Čínský prezident odmítl pozvání na návštěvu Bruselu
Čínský prezident Si Ťin-pching odmítl pozvání na návštěvu Bruselu a na účast na summitu s Evropskou...
Zůstalo jen pole trosek. USA zasáhla tornáda, vyžádala si nejméně 26 obětí
Nejméně 26 lidí zahynulo při tornádech a bouřích, které postihly několik regionů Spojených států....
Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí
Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na...
- Počet článků 14
- Celková karma 10,38
- Průměrná čtenost 145x
Kdysi jsem si myslel, že už mě v horách nic nepřekvapí. Vyrostl jsem v Beskydech, znal jejich oblou krásu i tajemství lesních stezek. Ale pak jsem otevřel Knihu o Jizerských horách od Miroslava Nevrlého – a bylo po mně. Četl jsem o bažinách, rašeliništích, tichých lesích a skalách s podivnými jmény, o místech, která jako by patřila do severských ság. A najednou jsem věděl, že se tam musím podívat.
A o tom všem chci tady psát.