Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velká Británie coby náš vzor a spojenec v EU? Rozhodně ne!

Současný vývoj britské politiky vůči EU je jednoznačným dokladem pomatenosti ODS v otázkách evropské integrace. ODS považuje britský přístup k EU za správný a následování hodný. Sama je v Evropském parlamentu věrným ocáskem britských konzervativců a bezděčně jim slouží jako kompars ve svébytné frakci, která nemá reálný vliv na evropské dění.   

Při výroční konferenci své Konzervativní strany dal britský premiér Cameron velké interview BBC, kde jasně pojmenoval následné kroky Londýna směrem k EU. Cameron již před vyjednáváním o novém rozpočtu vykřikuje do světa, že příliš zvýšený rozpočet EU bude bez ohledu na názory ostatních vetovat.

Britský premiér chce do budoucna také prosazovat, aby eurozóna měla svůj vlastní rozpočet a jiný aby platil pro zbylé členy EU. Co nám tím vzkazuje? Chce učinit jasný krok k prohloubení příkopu mezi členy eurozóny a těmi, kteří nechtějí nebo nemohou vstoupit. To je protipól politiky, kterou sledují Německo a Francie, ale z nových zemí také Polsko a samozřejmě Evropská komise. Těmto hráčům jde naopak o to, aby se tendencím k rozštěpení Unie zamezilo. Proto přicházejí při hledání východisek ze současné dluhové krize se stále dalšími návrhy na zapojení všech členů EU. Jakkoli je dvourychlostní Evropa již nyní realitou, není přece třeba se dobrovolně okrádat o možnost být při rozhodování u jednoho stolu s eurozónou!

Konečně, dluhová past nebo churavé banky mohou potkat i ty, kteří si to nepřipouštějí – Velká Británie je toho dokladem, protože je v současnosti katastrofálně zadlužená. Tamější konzervativně-liberální koalice prosadila podobně drastické rozpočtové škrty jako česká vláda (snad jen s tím rozdílem, že zavádění reforem neprovázela masivní korupce). Stejně jako u nás však škrty vyvolaly pouze recesi, omezení domácí poptávky a zadlužení státu se nikterak nesnížilo.

Další Cameronův návrh jde ale ještě dál a útočí na samu podstatu liberálního trhu uvnitř celé EU: je prý třeba přezkoumat pravidla volného vstupu na britské území a dále je nutno omezit počet občanů EU, kteří přicházejí do Velké Británie za prací! Ano, vidíte dobře, britská vláda by chtěla revidovat pravidlo volného pohybu osob v rámci EU, což znamená úvahu o zavedení víz pro občany z vybraných zemí EU a v konečném důsledku porušení samotné podstaty evropské integrace.

Toto by mělo českým uším znít nejvíc varovně. Léta našeho úsilí při přípravě na vstup do EU, abychom se konečně po desetiletích komunistické izolace a zaostávání „vrátili do Evropy“ a nemuseli se tam cítit jako občané druhé kategorie, by měla být k ničemu. Dnes můžeme cestovat, naše děti mohou studovat v zahraničí na prestižních univerzitách (ty nejlepší z nich v celé EU jsou právě ve Velké Británii) a sama EU programy výměny studentů finančně podporuje. Kdokoli má odvahu jít na zkušenou do zahraničí, může tak učinit. Kdokoli tuší, že se uplatní se svým umem i jinde než doma, může hledat štěstí jinde v EU. To je přece civilizační výdobytek poválečné Evropy, za který stojí za to bojovat!   

A co na to naše vláda? Nic. Má problémy sama se sebou a o důležité otázky veřejného zájmu se prostě nestará. Od počátku bylo zřejmé, že zájmy Britů a Čechů v Evropě jsou velmi rozdílné. Jestliže však nyní bere za své i liberálně tržní přesvědčení hrdého Albionu, nemá cenu předstírat, že ODS s konzervativci pojí společná víra v jednotný trh.    

Jedno je na celé věci zvláště pikantní: Britský premiér ve svém rozhovoru pro BBC zcela zapomněl na svého věrného spolubojovníka proti fiskálnímu paktu Petra Nečase, když hovořil o Británii jako o jediné zemi, která pakt o rozpočtové zodpovědnosti nepodepsala (ve skutečnosti se jako jediní z celé Unie k Britům připojili právě Češi). Je to známka toho, jak Británie vnímá Českou republiku a její reprezentaci. Nechci být škodolibý, a proto se vyjádřím soucitně: nelze se ubránit dojmu, že láska českých euroskeptiků k britským konzervativcům není opětovaná. Jinými slovy: současná britská vláda hlasuje s námi pouze tehdy, když se jí to hodí. O spojenectví našich zemí prostě nemůže být řeč.

Co jiného zbývá, než si přát, aby obě eurofobní vlády – ta Nečasova i ta Cameronova – šly brzy od válu. Nejen v zájmu sebevědomě smýšlejících Čechů a Britů, ale i v zájmu ostatních států Evropy.

Autor: Libor Rouček | pondělí 8.10.2012 16:31 | karma článku: 15,28 | přečteno: 1331x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik