Poplatky za roaming v rámci EU jsou přežitek
Důvody jsou nasnadě: v EU máme jednotný vnitřní trh s volným pohybem osob, zboží a služeb. Proč by měly být zrovna v oblasti telekomunikací překážky? Telekomunikace jsou tu pro to, aby lidi spojovaly! A internet se ne nadarmo jmenuje worldwide web!
Poplatky za roaming jsou přežitkem, který je nutno odstranit nejen kvůli nižším cenám pro spotřebitele, ale i kvůli podpoře růstu, který v současnosti tolik potřebujeme. V Evropě máme generaci mladých lidí, pro něž je chytrý telefon součástí života. Pro mladé je digitální svět navíc určitou šancí, jak se vyhnout pasti nezaměstnanosti. Současná generace seniorů také potřebuje digitální služby, stále více důchodců pracuje s internetem, který jim pomáhá zůstat aktivní a nezávislí.
EU se začala zabývat přemrštěnými cenami roamingu v roce 2007 a postupně dosáhla výrazného zlepšení dostupnosti telekomunikačních služeb: ještě v létě roku 2009 stálo volání 43 eurocentů za minutu, příjem hovoru 19 eurocentů za minutu a poslání SMS 11 eurocentů. Od července 2012 vstoupily v platnost nové cenové stropy a od té doby smí operátoři klientovi nacházejícímu se v jiné zemi EU za minutu volání účtovat maximálně 29 eurocentů, za příchozí hovory pak do 8 eurocentů za minutu. Za surfování po internetu a používání mailů smí zaplatit klient maximálně 70 eurocentů za megabyte stažených dat. (K tomu je ovšem třeba připočítat různě vysokou DPH dle domácího státu.) Navíc se podařilo prosadit, aby uživatelé dostali zprávu o tom, že jejich účet za služby operátora dosáhl 50 eur – konkrétní opatření proti nemilému překvapení po návratu z dovolené nebo pracovní cesty. Národní telekomunikační regulátoři mají povinnost ohlídat, aby mobilní operátoři dodržovali nové cenové stropy.
Je třeba zdůraznit, že bez EU by se občané takového snížení cen nedočkali, což ostatně uznávají i zarytí euroskeptici. Evropský parlament jednoznačně stojí na straně nové unijní legislativy, která povede ke zrušení nesmyslných roamingových plateb.
Podle statistik jsou nejoblíbenějšími destinacemi českých turistů Chorvatsko, Slovensko a Itálie. Dobrou zprávou je, že od července tohoto roku bude Chorvatsko novým členem EU. Pokud tedy vše poběží podle současného ambiciózního plánu, bude i v budoucnu účet za telefon a stahování dat v Chorvatsku výrazně nižší.
Libor Rouček
Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.
Libor Rouček
Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.
Libor Rouček
Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.
Libor Rouček
10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.
Libor Rouček
„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 40
Počet mrtvých po sobotní explozi v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Dostat náhradní plíce je čím dál snazší. Letos by příjemců mohla být až stovka
Lékaři v Česku zatím letos transplantovali plíce už 25 pacientům. Počet operací by se tak letos...
Chci doživotí, žádal fantom z Klánovického lesa. Připomněly ho Případy 1. oddělení
Premium Činy bytového zloděje Konráda, který se nakonec uchýlil i k vraždě, připomněl další díl třetí řady...

Prodej, Pozemky pro bydlení, 842 m2 - Teplice
Plynárenská, Teplice
2 947 000 Kč
- Počet článků 186
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1833x
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.