Kdy se dozvíme, kteří Češi mají peníze v daňových rájích?
Na seznamech majitelů majetku v daňových rájích jsou také politici a jiné vlivné osoby. Zatím bohužel nevíme, zda a kdo tam figuruje z České republiky, ale je s podivem, že se naši novináři po takových informacích nepídí. Už v souvislosti s řešením kyperské krize se měli v první řadě zajímat o tato fakta. Další znepokojivá věc je reakce samotného ministra Kalouska.
Podle ministra financí náš státní rozpočet přichází v daňových rájích „jen“ o miliardy korun, nikoliv o desítky miliard. Bylo by zajímavé vědět, jak na tento názor Miroslav Kalousek přišel. Není totiž zřejmé, kolik takových firem se sídlem vlastníka v daňových oázách u nás je. Odhady mluví o počtu 12500, ale ty ve skutečnosti nezachycují firmy s komplikovanou mezinárodní strukturou.
Kalousek se chová nemravně, když dává najevo, že ho daňové úniky nechávají chladným a jejich význam zlehčuje. Podle něj se musíme s úniky smířit, protože máme svobodu a otevřenou ekonomiku. Český ministr financí také považuje snížení daní za jedinou možnost, jak takové firmy dostat zpět domů. Jak asi mají vyspělé státy konkurovat daňovým oázám? Většina těchto rájů přece nezdaňuje vůbec!
Ministr Kalousek by měl vědět, že rovnost zacházení a spravedlnost musí být hlavními zásadami zdanění občanů a firem. Pokud existují podniky, které vyvádějí zisky legálně mimo české území, aby obešly naši státní pokladnu, trpí tím daňová spravedlnost. Bez daňových úniků by náš stát mohl lépe investovat do budoucnosti – do infrastruktury, zdravotnictví, vzdělání a výzkumu. Kdo v Česku řádně platí daně, si po výrocích ministra Kalouska musí připadat jako hlupák.
Národní vlády mají podle mého názoru povinnost vypátrat své občany, kteří v těchto daňových rájích unikají povinnosti. Daňové ráje jsou typickým případem problému, který je třeba řešit mezinárodně, pro začátek na evropské úrovni, ve spolupráci členských zemí EU navzájem. Zatímco zaměstnanci nemají před zdaněním práce žádného úniku, kapitál se pohybuje po světě bez pevných pravidel. To není otázka závisti, je to otázka spravedlnosti a fair play pro všechny účastníky trhu.
Je třeba přiznat, že daňové oázy neleží výhradně někde v Pacifiku, nýbrž také v Lucembursku, v Rakousku nebo do nedávna také na Kypru. Evropský parlament varoval již v roce 2010, že bez prolomení bankovního tajemství v EU a bez zavedení výměny informací o dani z příjmu a DPH mezi členskými zeměmi přicházejí státy ročně na únicích asi o 200 miliard eur.
Jaké má český ministr financí důvody pro to, že se nechce ke spolupráci v této věci přihlásit ani na úrovni EU?
Libor Rouček
Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.
Libor Rouček
Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.
Libor Rouček
Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.
Libor Rouček
10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.
Libor Rouček
„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Nic takového jsem neviděl! První Američan na orbitě vyfotil „vesmírné světlušky“
Seriál Snímek, který při prvním americkém pilotovaném orbitálním letu zachytil John Glenn, má do technické...
Trochu nepohodlný žhář. Guvernéra, který je Žid, chtěl v Pensylvánii upálit kvůli Gaze
Premium Několik dnů po zatčení žháře, který zapálil rezidenci pensylvánského guvernéra i s jeho spící...
OBRAZEM: Ruší a hyzdí památky. Čtenáři sdílejí své zkušenosti s výdejními boxy
V českých městech stojí tisíce výdejních boxů. Ne vždy se je ale podaří umístit ideálně. Na jednom...
Řídí peníze na sport, sobě přihrál statisíce. Člen sportovní agentury ve střetu zájmů
Premium Místopředseda Národní sportovní agentury, která rozděluje peníze na veškerý sport v zemi, Ivo...
- Počet článků 186
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1833x
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.